Friday، 01 March 2024 | جمعه، 11 اسفند 1402
1 2

اختصاصی گیلانیان : بدنبال اقدام شورای اسلامی شهر رشت مبنی بر استیضاح شهردار 38 تن از مدیران شهرداری طی نامه ای به استاندار گیلان نسبت به این اقدام واکنش نشان داده و در عمل حمایت خود را از شهردار اعلام کردند .

با توجه به صف آرایی مدیران شهرداری در مقابل شورا به هر دلیل و علت و وسیله پیش بینی نتیجه کارزار را سخت می نماید و نمی توان پاسخی برای این سول پیدا کرد که نمایندگان شهروندان رشتی در این مقطع اقدام به استیضاح نمودند و آیا بعد از پشت سر گذاشتن همه فراز و نشیب این استیضاح به صلاح شهر و شورا هست یا خیر !

با عنایت به کش و قوس های کوچک و بزرگ حاصله بین شهرداری و شورا در یکی ، دو سال گذشته و تساهل و تسامح شورا نشینان با مقدرات شهری و اتهامات وارده در حد باج خواهی و استنکاف از باج دادن که تا کنون در حد حرف باقیمانده بنظر می رسد این استیضاح چیزی جز تقویت بیش از پیش شهردار و شهرداری و تضعیف شورا و در نهایت فشل شدن شورای حال و آینده نخواهد بود .

زیرا شورا در زمانی که پروژه بزرگ و میلیاردی پیاده راه فرهنگی با آن کیفیت به پیمانکار غیر گیلانی سپرده شده بود باید اقدام می کرد که نکرد !

یا وقتی هزینه پیاده راه فرهنگی بدون مصوبه شورا به چند برابر میلیاردی افزایش یافت باید اقدام می کرد که نکرد !

و یا زمانی که پول شهروندان رشتی به جیب غیر گیلانی برای اجرا و تامین مصالح ریخته و باعث ایجاد کار برای غیر گیلانی می شد شورا باید اقدام می کرد که نکرد ؟!

تصور می رود کسی منکر این مهم نباشد که پول گیلانی باید در چرخه اقتصادی گیلان بچرخد بلکه بتواند برای جوانان جویای کار ، شغل و یا برای واحد های تولیدی تعطیل و نیمه تعطیل توان مالی ایجاد نماید نه اینکه در آمد یک کلانشهر تمام کمال به جیب غیر گیلانی سرازیر شود تا جایی که پرسنل شهرداری از دریافت حق و حقوق به موقع خود از اثر اضطرار با دردست گرفتن دست نوشته خود و خانواده اش را انگشت نمای عام و خاص نماید ؟!

چرا شورا که دم از صیانت و حفظ و حقوق شهروندی می زند در آن موقع اقدام به استیضاح نکرد ؟

چرا وقتی که شهرداری خارج از اختیارات مالی خود خلاف ساختمانی چند میلیاردی فلان ساختمان مشهور را بدون مجوز شورا که چند برابر اختیارات مالیش بود مورد مصالحه قرار داد اقدام به استیضاح نکرد ؟!

چه اتفاق مهمی رخ داد در این لحظات آخر عمر شورا برخی از شورا نشینان به فکر (استیضاح) افتادند؟ کدام مصالح بالاتر از وضعیت پیمان پیاده راه فرهنگی ، بی آر تی ، خرید های آنچنانی ، تامین مصالح پیاده راه ، مصالحه خلاف ساختمان کذا و کذا و ... بخطر افتاد که اقدام به استیضاح شد .

استیضاحی که شورا را در لبه پرتگاه قرار داده و موجودیتش را بخطر انداخته و شهروندان نمی دانند نمایندگانشان در پارلمان شهری اعضای شورا هستند یا مدیران شهرداری ؟!

این استیضاح نابهنگام با توجه به فشارها و تفرقه های موجود در شورا و حضور حامیان سرسخت شهردار در درون خود شورا برای شورا نوعی خودزنی محسوب می شود زیرا نه تنها فایده ای برای شهر نخواهد داشت بلکه تبعات بسیار ناگواری نیز در پی خواهد داشت . بعنوان مثال :

1 – اگر استیضاح رای نیاورد که شواهد و قرائن موید این ادعاست و شهردار ابقا شود :

اولا : شورا اقتدار و جایگاه خود را از دست خواهد داد و در آینده در مقدرات شهری محلی از اعراب نخواهد داشت و بعنوان یک مقام تشریفاتی شناخته خواهد شد. ثانیا : موقعیت 38 مدیر حامی شهردار در شهر و شهرداری مستحکم خواهد شد و انتقام سختی از آن عده مدیرانی که نامه حمایتی را امضاء نکردند ، خواهند گرفت .

2 - اگر استیضاح رای بیاورد و شهردار برکنار شود ، این نیز تبعات خاص خودش را دارد .

الف : در این صورت طبیعی است که سراهای انتخاباتی با تمان توان در سطح شهر فعال خواهد شد و شهردار معزولی در انتخابات آینده شورا بعنوان یک لیدر فعال مایشاء شود و با حضور در انتخابات و یا معرفی لیست برای سومین بار با تجربه بیشتر و کارآمد سرنوشت شهر را در ید با قدرت خود بگیرد .

ب – مدیران حامی به دلیل امضای حماینامه ( ! ) باید تاوان خیلی چیزها را بدهند که پیش بینی آن بسیار مشکل است .

امروز دیگر سخن از حق یا ناحق بودن (استیضاح) نیست بلکه موجودیت شورا مورد مناقشه است و در مجموع استیضاح شهردار آزمون سختی برای شورا است زیرا اگر شورا تحت تاثیر فشارها و تفرقه های درون سازمانی نتواند به استیضاح را به کرسی بنشاند برای همیشه جایگاه شورا خدشه دار و در حد یک مقام تشریفاتی تنزل درجه خواهد داد .

بد نیست در این جدال بی حاصل مشخص شود نمایندگان مردم در پارلمان شهری اعضای شورا هستند یا مدیران شهرداری ؟!  

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان