Wednesday، 28 February 2024 | چهارشنبه، 09 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور با بیان اینکه سبک زندگی در مقوله ازدواج رضایت بخش نیست گفت: بالا رفتن سن ازدواج و افزایش آمار طلاق در ۵ سال نخست ازدواج در کشور بسیار نگران کننده است.

حجت الاسلام والمسلمین سیدحسین شاهمرادی صبح امروز در نشست خبری در رشت با اشاره به اینکه شورای فرهنگ عمومی کشور در راستای اهداف شورای انقلاب فرهنگی ایجاد شده است اظهار داشت: این شورا در تمامی استان ها به ریاست امام جمعه و نماینده ولی فقیه و به نائب رئیسی استاندار و با 22 عضو از مسئولان فرهنگی و اجرایی در استان تشکیل شده است.

وی با تاکید بر اینکه برگزاری جلسه هر ماه یک بار جزو الزامات این شورا است افزود: مسائل و بسترهای فرهنگی عمومی استان در این جلسات بررسی و تصمیمات به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال می شود لذا تصمیمات در شورای فرهنگ عمومی استان ها حکم قانون دارد و لازم الاجرا است.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور با تاکید بر اینکه امروزه بحث فرهنگ در جامعه کنونی ما رضایت بخش نیست خاطرنشان کرد: در جامعه ای با پیشینه مذهبی و ملی انتظار از مقوله فرهنگ فراتر از حد موجود است.

شاهمرادی با بیان اینکه انسجام در بین دستگاه های فرهنگی که وظایف آنها انجام اقدامات فرهنگی است می تواند در این مقوله بسیار تاثیرگذار باشد تصریح کرد: با همدلی، هم زبانی و به دور از موازی کاری به طور حتم می توانیم در آینده تاثیرگذاری بیشتری را در بین جوانان شاهد باشیم.

وی شناخت مبانی فرهنگ ایرانی اسلامی را بهترین راه مقابله با فرهنگ بیگانه عنوان کرد و افزود: باید سطح آگاهی و دانستنی ها را نسبت به داشته های خود افزایش دهیم و این امر با مطالعه، ایجاد سلامت در فضای خانواده، دانشگاه ها و مدارس به راحتی قابل حل است.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور با اشاره به اینکه هر چقدر سطح سواد جامعه افزایش یابد تاثیر تهاجم فرهنگی بر آن کمتر می شود افزود: بحث فضای مجازی امروزه به عنوان یک آفت بزرگ در جامعه ما مطرح است.

شاهمرادی با تاکید بر اینکه فضای مجازی می تواند در جامعه بسیار مفید باشد خاطرنشان کرد: استفاده درست و بهینه از فضای مجازی یک مقوله بسیار مهم در جامعه امروزی محسوب می شود و اگر به درستی به این مسئله نپردازیم فرهنگ، دین، جوانان و تمامی داشته هایمان را از دست می دهیم.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در بحث سبک زندگی ایرانی اسلامی تصریح کرد: شورای فرهنگ عمومی در چند سال گذشته بنا بر تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص سبک زندگی با برگزاری جلسات و آمایش طرح سؤالات از اساتید و متخصصین به طور مجزا سبک زندگی را در استان های مختلف بررسی کرده اند.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور افزود: در استان ها با عارضه یابی در مشکلات خانواده ها و به تفکیک اولویت در سبک زندگی ایرانی اسلامی،  تصمیماتی ابلاغ و اجرا می شود.

شاهمرادی خانواده را اصلی ترین مقوله در مسائل فرهنگی و سبک زندگی دانست و افزود: خانواده در مقابله با آسیب های اجتماعی نقش اصلی و اساسی را ایفا می کند.

وی با ابراز تاسف از آمار طلاق در کشور با تاکید بر اینکه آمار طلاق در کشور قابل قبول نیست افزود: سبک زندگی در مقوله ازدواج امروزه رضایت بخش نیست و بالا رفتن سن ازدواج و طلاق در 5 سال اول ازدواج ادر کشور بسیار نگران کننده است.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور دولت را موظف به سهل کردن زمینه های ازدواج دانست و افزود: با توجه به منشا تغییرات فرهنگی باید سطع توقعات را در تشکیل زندگی در جوانان کاهش داد.

شاهمرادی سابقه و پیشینه مردم گیلان را بسیار خوب و تاثیرگذار عنوان کرد و افزود: اهمیت به مقوله فرهنگ از اهمیت به مسائل اقتصادی فراتر است زیرا انقلاب اسلامی ایران یک انقلاب فرهنگی است.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور خاطرنشان کرد: هر چقدر به سمت فرهنگ و مسائل فرهنگی پیش رویم به منویات امام و هدف اصلی انقلاب نزدیک تر می شویم./ منبع : مهر

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان