Sunday، 25 February 2024 | یکشنبه، 06 اسفند 1402
1 2

گیلانیان :مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری و دبیرکارگروه ارتقاء وضعیت امور اجتماعی، فرهنگی و سلامت گیلان گفت: برای رفع بخش عمده ای از مشکلات اجتماعی مناطق حاشیه شهرها و موضوع حاشیه نشینی، نیازمند بازنگری در برخی قوانین ارائه خدمات عمومی هستیم.

یونس رنجکش روز پنجشنبه در جلسه کارگروه ارتقاء وضعیت اجتماعی، فرهنگی و سلامت استان گیلان افزود: ارائه راهکارهای مناسب قانونی در خدمات دهی به ساکنان مناطق حاشیه شهرها، از جمله مشکلاتی است که ساکنان سکونتگاه های غیررسمی با آن روبرو هستند.

وی اظهار کرد: اگر به دنبال کاهش چالش های اجتماعی در این مناطق هستیم، باید برخی قوانین که در ارائه خدمات به ساکنان این سکونتگاه های غیررسمی ممنوعیت ایجاد می کند، بازنگری شوند.

رنجکش یادآور شد: به هر دلیل ممکن، عده ای از افراد کم درآمد برای زندگی در این مناطق سکونت یافته و سکونتگاه های غیر رسمی را شکل داده اند که از یک سو ، نمی توان نسبت به سرنوشت آنان و تاثیرشان در سایر مناطق و جامعه بی تفاوت بود و از سوی دیگر ارائه خدمات عمومی چون آب، برق، گاز و سایر موارد با برخی موانع قانونی روبروست که باید به طریقی بین این دو موضوع رابطه ای برقرار کرد.

وی با تاکید بر اینکه قوانین جاری با رویکرد اقدامات پیشگیرانه در زمینه جلوگیری از ساخت و ساز های غیرمتعارف وضع شده، افزود: تصمیم گیری در این خصوص باید در سطح کلان مورد بررسی قرار گیرد.

رنجکش ادامه داد: به دلیل نیاز ساکنان این مناطق به خدمات عمومی، آنان چون از مسیرهای قانون نمی توانند به این خدمات دست یابند، مجبور به انتخاب راه های غیر قانونی هستند که این راه های غیر قانونی، صدمات بسیاری را هم به دولت و هم به آنان وارد می کند.

وی استفاده از انشعاب های غیر مجاز برق، گاز، آب و موارد دیگر را از جمله چالش های این مسئله عنوان کرد.

به گفته رنجکش، از دیگر مشکلات این مناطق مباحث اجتماعی و فرهنگی است که نیازمند کارکردهایی با برنامه دستگاه های اجرایی است که باید جدی گرفته شود.

بر اساس بررسی های انجام شده؛ رشت و لنگرود، جزو شهرهایی هستند که بیشترین ساکنان مناطق حاشیه نشین شهرها را در استان گیلان، جای داده اند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان