Tuesday، 27 February 2024 | سه شنبه، 08 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از اجرای طرح کمپین ازدواج در تمام دانشگاه های کشور از ابتدای مهرماه امسال خبر داد.

محمداسماعیل مطلق ظهر امروز در جمع خبرنگاران در هتل معین این شهرستان با تبریک روز پزشک سیاست های کلی جمعیت طبق رهنمودهای رهبر معظم انقلاب را تشریح کرد.

وی با بیان اینکه میزان باروری کشور طبق مرکز آمار به 1.9 درصد رسیده است، اظهار کرد: میزان باروری مذکور باید به 2.1 درصد برسد.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تدوین تمام برنامه ها را طبق سیاست های این وزارتخانه عنوان کرد و افزود: کاهش سن ازدواج و حمایت از زوج های جوان، توانمندسازی آنها در تأمین دغدغه های زندگی و تربیت نسل صالح و کارآمد از جمله سیاست های ابلاغی وزارت بهداشت است.

مطلق با اشاره به مهمترین سیاست های کلی جمعیت از طرف مقام معظم رهبری، خاطرنشان کرد: ارتقای پویایی، بالندگی و جوانی جمعیت با افزایش نرخ باروری بیش از سطح جانشینی، نخستین و مهمترین سیاست های مذکور است.

وی میانگین نرخ باروری در کشور طبق مرکز آمار را 1.8 درصد در سال 91 خواند و بیان کرد: اکنون نرخ میانگین باروری در کشور به 2.1 درصد رسیده است.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه برای کاهش برخی از آسیب های اجتماعی در زمینه کنترل جمعیت تمام دانشگاه های کشور که زیر دو درصد هستند باید سطح باروری استان خود را افزایش دهند، تصریح کرد: با فرهنگ سازی، تغییر دستورالعمل ها، آگاهی بخشی به جامعه و مشاوره می توان میانگین نرخ باروری را به 2/1 درصد ارتقا داد.

به گفته مطلق، اکنون میزان باروری کلی در کشور با اجرای سیاست های مذکور به 1.9 درصد رسیده و با توجه به برخی از مشکلات در خانوارها این تغییر کند است.

وی به وضعیت نرخ باروری در گیلان اشاره کرد و گفت: میانگین نرخ باروری در گیلان از 1.27 درصد به 1.34 درصد رسیده است.

مطلق، با تصریح بر اینکه سه میلیون نفر زوج نابارور در کشور وجود دارد، اظهار کرد: از سال 96 طرح کشوری مراقبت نوزادان پرخطر در منزل اجرا می شود.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، اجرای برنامه شیردهی را از دیگر برنامه های این وزارتخانه عنوان کرد و یادآور شد: ابتدای مهرماه امسال طرح مشاور شیردهی در تمام کشور اجرا می شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان