Friday، 01 March 2024 | جمعه، 11 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : نماینده ولی فقیه در گیلان با بیان اینکه توسعه مساجد استان نیازمند همکاری مسئولان مسجدی است گفت: در سال بیش از چهارتا پنج میلیارد تومان نذورات بقاع متبرکه است که این اعتبارات باید در توسعه مساجد هزینه شود .

 

آیت الله زین العابدین قربانی با بیان اینکه توسعه مساجد استان نیازمند همکاری مسئولان مسجدی است گفت : برای فعال نگهداشتن مساجد باید بخشی از چهار، پنج میلیارد تومان نذورات بقاع متبرکه استان در توسعه مساجد هزینه شود .

نماینده ولی فقیه در گیلان و امام جمعه رشت در گردهمایی ائمه جماعات استان در بیت اظهار کرد: مساجد از دیرباز تاکنون محفل فرهنگ و تجمع تبلیغ دینی و مذهبی بود.

 وی با بیان اینکه پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله)  بعد از مهاجرت از مکه به مدینه در اولین محل توقف مسجد قبا را ساخت ، گفت: هنگامی که حضرت محمد(صلی الله علیه و آله) وارد مدینه شد مسجد النبی را بنا نهاد.

آیت الله قربانی با بیان اینکه مساجد از دیرباز محل تدریس علما بود تصریح کرد: در دوران دفاع مقدس، اعزام به جبهه و انتقال کاروان آذوقه از مسجد بود و شکل گیری انقلاب اسلامی نیز از مساجد آغاز شد.

وی با اشاره به اینکه مسجد جایگاه الهی بوده و از حضور شیطان بدور است افزود: در گذشته مساجد رونق چندانی نداشت ولی امروز فرهنگ اسلامی درجهان فراگیر شده و ساخت مساجد گسترده شده است.

 نماینده ولی فقیه در گیلان با تاکید بر اینکه مساجد را خالی نکنید تصریح کرد: متاسفانه بسبب حضور برخی از مبلغان دینی و روحانیون در ادارات جهت اقامه نماز ظهر و عصر برخی مساجد خالی است. به دلیل اقامه نماز جماعت در ادارات مساجد را تعطیل نکنید.

 آیت الله قربانی با بیان اینکه دینداری برای خودنمایی نباشد اضافه کرد: ماه محرم پیش روست و باید از عزاداری های که موجب اذیت و آزار مردم شود، خودداری کرد.

آیت الله قربانی تاکید کرد : عزادری برای امام حسین بک امر مستحبی است ولی آزار و اذیت مردم حرام است نباید بخاطر یک امر مستحبی مرتکب فعل حرام شد .

امام جمعه رشت اظهار کرد: مساجد باید محل تفسیر قرآن، نماز، تجمع های دینی، اسلامی و انقلابی و سبک زندگی اسلامی باشد.

وی به گردشگرپذیر بودن استان اشاره و تصریح کرد: فرهنگ گیلان با وجود گردشگرپذیر بودن استان و ورود برخی ناهنجاری ها به استان، زشت جلوه داده می شود.

آیت الله قربانی خاطرنشان کرد: گیلان دارای مردمانی غیرتمند و زحمتکش است که با وجود گردشگران نباید فرهنگش تخریب شود.

وی افزود: برخی مناطق گیلان از داشتن مسجد محروم هستند و دهکده های تفریحی گیلان باید دارای مسجد باشد.

نماینده ولی فقیه در گیلان با بیان اینکه مسئولان ذی ربط بایستی وظایف خود را بشناسند و به حرفها و وظایفشان عمل کنند خاطر نشان کرد:لازم است از چهار، پنج میلیارد تومان نذورات بقاع متبرکه در توسعه مساجد هزینه شود.

آیت الله قربانی خاطرنشان کرد: توسعه مساجد گیلان نیازمند همکاری مسئولان مسجدی است.

وی با بیان اینکه باید قرائت و فهم قرآن در مساجد ارائه شود اظهارکرد: فقط بر نماز تکیه نکنید بلکه با خضوع و حالت معنوی سلوکی در مساجد باشید.

آیت الله قربانی با تاکید براینکه جوانان را به سوی مساجد جذب کنید گفت: جوانان از مساجد گریزان هستند و به سمت فرهنگ غرب گرایش دارند که این نشأت از نبود محبت و رفتار مطلوب است.

در ابتدای این مراسم نیز حجت الاسلام جمال یاری، مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان طی گزارشی گفت : مساجد پایگاه فرهنگی و مکان تبلیغ احکام اسلامی است.

 وی با بیان اینکه از دیرباز تاکنون مسجد مکان ارزشمندی بوده و خواهد بود گفت: اهمیت مسجد در روایات، احادیث و آیات قرآن آورده شده است.

 حجت الاسلام یاری اذعان کرد: مساجد از صدر اسلام تاکتون مورد مخالفت دشمنان اسلام قرار داشت.

وی با تاکید بر فرمایشات مقام معظم رهبری خاطرنشان کرد: ایشان فرموده اند تشکیل اجتماعات اسلامی از دیر باز تا کنون در مسجد بود و مسجد هسته مقاومت فرهنگی است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان خاطرنشان کرد: امام جماعت رکن و محور اصلی در مساجد بوده و رفتار و کردارشان مورد توجه مراجعین و اصحاب مسجد قرار دارد.

وی افزود: رعایت حق، عدل، انصاف و داشتن غنای فرهنگی از ویژگی های بارز امام جماعت در پایگاه اسلامی است.

حجت الاسلام یاری به نبود مساجد در برخی از مناطق گیلان پرداخت و گفت: با همکاری مسئولان محلی و استانی زمینه ساخت مساجد در متاطق پرجمعیت فراهم شود.

وی اظهار کرد: از اهل قلم در جهت ارتقا و توسعه مساجد می توان بهره برد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان خاطرنشان کرد: اجرای برنامه های متنوع فرهنگی، اجتماعی، گفتمان های دینی و قرآنی و ... از برنامه های مهم در مساجد استان دانست که با همکاری دستگاه های ذی ربط برگزار می شود.

گفتنی است در پایان این مراسم چند نفر از طلاب نیز طی مراسم عمامه گذاری به لباس روحایت ملبس شد .

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان