Wednesday، 28 February 2024 | چهارشنبه، 09 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : رئیس سازمان برنامه و بودجه گیلان با اشاره به افزایش ۱۵.۲ درصدی بودجه گیلان گفت: در سال گذشته بودجه هزینه ای استان گیلان ۲۸۱ میلیارد تومان بود که در سال ۹۵ این بودجه به مقدار ۳۲۵ میلیارد تومان افزایش یافت.

کیوان محمدی صبح امروز در نشست خبری در رشت در مورد بودجه کشور اظهار داشت: بودجه کل کشور در سال 95 مبلغ 9 هزار و 785 میلیون و 52 میلیارد تومان است که از این میزان بودجه 683 هزار میلیارد تومان در اختیار بانک ها، شرکت های دولتی و سازمان های انتفاعی قرار می گیرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان گیلان با اشاره به قرار گرفتن 295 هزار میلیارد تومان در اختیار بخش عمومی و دولت در میزان بودجه اختصاصی گفت: میزان 25 هزار میلیارد تومان از بودجه کشور را بودجه اختصاصی در بر می گیرد و دولت با بودجه عمومی، کشور را اداره می کند.

محمدی با تاکید به وجود اشکال در ساختار بودجه کشور در مورد میزان بودجه عمومی کشور پس از کسر بودجه های اختصاصی بیان کرد: 270 هزار میلیارد تومان بودجه پس از کسر بودجه های اختصاصی باقی می ماند که دولت به وسیله آن می تواند کشور را اداره کند و حقوق و مزایای کارکنان و مسائل عمرانی شامل این بودجه می شوند.

وی با اشاره به بالا بودن میزان بودجه هزینه ای کشور درباره نسبت میزان بودجه هرینه ای به عمرانی گفت: از 270 هزار میلیارد تومان بودجه عمومی کشور 214 هزار میلیارد تومان به بودجه هزینه ای کشور اختصاص دارد و 57 هزار میلیارد تومان به بودجه عمرانی تخصیص می یابد و این میزان بودجه یک نسبت 80 به 20 است.

محمدی با تاکید به تغییر ساختار بودجه در کشورهای در حال توسعه درمورد بودجه استان ها اظهار داشت: 7 هزار میلیارد تومان به صورت هزینه ای به استان ها اختصاص می یابد و 214 هزار میلیارد تومان نیز به صورت ملی توزیع می شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان گیلان با اشاره به اختصاص بودجه 14 هزار و 510 میلیاردی برای استان ها در مورد هزینه عمرانی استان ها بیان کرد: 7 هزار و 500 میلیارد تومان بودجه برای هزینه های عمرانی استان ها اختصاص می یابد که با 7 هزار میلیارد تومان بودجه هزینه ای به مبلغ 14 هزار و 510 میلیارد تومان می رسد.

محمدی با اشاره به اختصاص 541 میلیارد تومان بودجه به استان گیلان در مورد میزان بودجه هزینه ای و عمرانی گفت: 325 میلیارد تومان از بودجه استان گیلان به بودجه هزینه ای اختصاص دارد که مابقی این میزان به هزینه های عمرانی استان گیلان تعلق دارد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان گیلان با تاکید بر اداره نظام بودجه کشور به صورت متمرکز در مورد سهم استان ها از بودجه کل کشور بیان کرد: بودجه استان ها به نسبت بودجه کل کشور سهمی معادل 1.5 درصد بودجه را دارد و این بودجه نسبت به بودجه عمومی کشور میزان 5.33 درصد را به خود اختصاص می دهد.

محمدی با اشاره به برطرف کردن کم و کاستی های بودجه کشور برای استان ها درباره بودجه استان ها اظهار داشت: بودجه استان ها به گونه ای است که با این میزان فقط می توانیم کاستی های بودجه ملی را جبران کنیم و اساس بودجه کشور در سطح ملی توزیع می شود.

رئیس سازمان برنامه بودجه استان گیلان با تاکید بر درخواست از نمایندگان برای اختصاص بودجه بیشتر از بودجه ملی به استان گیلان در مورد کمبود بودجه در استان گیلان گفت: سعی در توزیع عادلانه بودجه از سطح ملی و استانی برای بخش های مختلف داریم تا در بخش های مختلف کمبود رخ ندهد.

محمدی با اشاره به افزایش بودجه استان گیلان نسبت به سال گذشته درباره میزان افزایش بودجه هزینه ای استان گیلان تصریح کرد: در سال 94، بودجه هزینه ای استان گیلان 281 میلیارد تومان بود که در سال 95 این بودجه به مقدار 325 میلیارد تومان افزایش یافت که این بودجه با افزایش 15.2 درصدی مواجه شد.

وی با بیان اینکه سال 94، سخت ترین سال اقتصادی پس از انقلاب بود درمورد بودجه عمرانی استان گیلان اظهار داشت: بودجه عمرانی در سال 94 مبلغ 167 میلیارد تومان بود که در سال 95 به مبلغ 217 میلیارد تومان افزایش یافت که این مبلغ 30 درصد نسبت به سال گذشته رشد داشت.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان گیلان با اشاره به افزایش بودجه عمرانی گیلان به علت وجود چند پروژه ملی در مورد شاخص های افزایش بودجه بیان کرد: در اختصاص بودجه به هر استانی شاخص های جمعیت استان، مساحت استان و فقر موجود در منطقه مورد نظر قرار می گیرد.

محمدی با تاکید بر استفاده تمام مردم ایران از پروژه های عمرانی گیلان در مورد جمعیت استان گیلان و اختصاص بودجه گفت: استان گیلان 3.1 تا 3.3 درصد جمعیت کل کشور است و بودجه اختصاص یافته به گیلان 3.7 درصد بودجه کل کشور است و این مقدار سهم مناسبی نسبت به کشور است.

وی با اشاره به پرداخت کامل بودجه هزینه ای در سال گذشته به استان گیلان در مورد پرداخت بودجه های عمرانی گیلان گفت: در سال گذشته بودجه هزینه ای گیلان توسط دولت بیش از میزان برآورد اولیه پرداخت شد اما در مورد بودجه در طرح های عمرانی این میزان بین 40 تا 50 درصد بود که سفر رئیس جمهور در امر تخصیص بودجه های در طرح های عمرانی به گیلان بسیار موثر بود.

رئیس سازمان برنامه بودجه استان گیلان با اشاره به اداره کشورهای جهان به وسیله مالیات درباره وضعیت مالیات در بودجه کشور اظهار داشت: 10 تا 11 درصد بودجه کشور به وسیله مالیات تامین می شود و یکی از مشکلات کشور متکی بودن به درآمدهای نفتی است.

محمدی با بیان اینکه کشاورزی یکی از محورهای اصلی اقتصاد گیلان است درباره سهم کشاورزی از بودجه استان گیلان گفت: سهم مناسبی برای کشاورزی در نظر گرفته شده و 11.7 درصد از بودجه گیلان برای بخش کشاورزی اختصاص دارد و دولت به چای و برنج نگاه ویژه ای دارد.

وی اشاره به تخصیص 5 درصد از بودجه گیلان به منابع آبی در مورد طرح مختلف عمرانی استان گیلان در امر مدیریت آب بیان کرد: دو سد پل رود و شفارود و 11 سد لاستیکی برای استان گیلان در امر مدیریت آب در نظر گرفته شد و یکی از اهداف این سدها جلوگیری از ورود آب رودخانه ها به دریا است.

محمدی با تاکید بر مسئله اشتغال به عنوان مهمترین دغدغه مردم درباره وضعیت صنعت در استان گیلان توضیح داد: وضعیت صنعت استان گیلان به علت تحریم های مختلف در چندین سال گذشته در وضعیت خوبی به سر نمی برد و دولت در سال 95 مبلغ 16 هزار میلیارد تومان را برای تقویت صنعت در نظر گرفت و امتیازاتی را برای شرکت های مختلف قائل شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان گیلان با اشاره به برگزاری سرشماری نفوس و مسکن از 3 مهرماه درباره روند این سرشماری اظهار داشت: این سرشماری به دو صورت اینترنتی و حضوری برگزار می شود و مردم از 3 مهر تا 24 مهر می توانند اطلاعاتشان را به صورت اینترنتی وارد سایت کنند و اطلاعات فردی و درمانی از مردم درخواست می شود.

محمدی با تاکید بر ارتباط نداشتن سرشماری به یارانه پرداختی به مردم در مورد دادن اطلاعات صحیح به ماموران سرشماری گفت: از اطلاعات سرشماری جهت برنامه ریزی آینده استفاده می شود و ندادن اطلاعات باعث برنامه ریزی ناصحیح می شود بنابریاین اطلاعات سرشماری در اختیار هیچ نهادی قرار نمی گیرد.

 
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان