Wednesday، 28 February 2024 | چهارشنبه، 09 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : گیلان سرزمینی سرشار از حیات و مملو از نشاط طبیعت سحرانگیز که الهام بخش آرامش و نیروی بخشش و خلاقیت و بزرگی پروردگار است؛ گویا خداوند در خلقت این سرزمین زمان و سلیقه ای افزون صرف کرده است.

گیلان سرزمینی بکر از جنگل و دریا، قطعه ای از بهشت خدا بر روی زمین، بستر رودهای خروشان و پهنه ای زیبا از رویش انواع گل ها و درختان زیبای سر به فلک کشیده، سرزمینی که جنگل، کوه و دریا را همزمان در دل خود جای داده است و فردوس را بر روی قسمت کوچکی از زمین برای آدمی ترسیم کرده است.

سرزمینی سرشار از حیات و مملو از نشاط طبیعت سحرانگیز که الهام بخش آرامش و نیروی بخشش خلاقیت و بزرگی پروردگار است؛ گویا خداوند در خلقت این سرزمین، زمان و سلیقه ای افزون صرف کرده است.

سرزمینی سرسبز و بکر که به جرأت می توان آن را زیباترین استان کشور نام برد، استانی کوچک با جاذبه های تاریخی و طبیعی کم نظیر چون جنگل های انبوه، شالیزارهای وسیع، باغات چای پهناور و زیستگاه های پرندگان و سواحل چشم نواز دریای نیلگون خرز.

بخش وسیعی از استان را جلگه و دشت و سایر بخش های آن را کوهستان تشکیل داده است و گیلان به وسیله رشته کوه های البرز و کوه های منطقه تالش مجزا شده و در حاشیه جنوبی دریای زیبا و نیلگون خزر قرار گرفته است.

گیلان با جمعیت بیش از دو و نیم میلیون نفر و مساحت 14 هزار و 711 کیلومتر مربع چشم انداز، جاذبه های گردشگری و ابنیه تاریخی سحر انگیزی دارد؛ منطقه گیلان دارای جاذبه های بکر و بی بدیل طبیعی است که سالانه مسافران و گردشگران زیادی را به خود جذب می کند.

نزدیکی بیش از حد کوه و دریا در برخی نواحی گیلان بر جاذبه های گردشگری این استان افزوده و وجود تالاب ها، مرداب های مختلف و زیستگاه های فصلی، بستر مناسبی برای زندگی پرندگان مهاجر گوناگونی پدید آورده است.

بر اساس آخرین تقسیمات کشوری، گیلان به مرکزیت شهر رشت  دارای 16 شهرستان، 49 شهر، 43 بخش، 109 دهستان و 2888 آبادی و جمعیت آن بر اساس سرشماری سال 1395، نزدیک به 3 میلیون نفر است.

آستانه اشرفیه، آستارا، املش، بندر انزلی، تالش، رشت، رودبار، رودسر، رضوانشهر، سیاهکل، شفت، صومعه سرا، فومن، لاهیجان، لنگرود و ماسال شهرستان های گیلان هستند که هر کدام به نوبه خود از جاذبه های گردشگری، بناها و اماکن تاریخی و مذهبی زیادی برخوردار هستند و تجمع این حجم از فرهنگ تمدن و زیبایی طبیعت موجب متمایز شدن گیلان از  دیگر استان های کشور شده است.

فرهنگ، تمدن و صنایع در گیلان از قدمت زیادی برخوردار است و از پرورش کرم ابریشم در عهد باستان آغاز و با کاشت برنج، چای، توتون، زیتون، سبزیجات و صیفی جات و نیز صید و پرورش انواع ماهی از جمله سفید، آزاد، قزل آلا و تولید و صدور خاویار ادامه دارد.

استان گیلان به دلیل آب و هوایی بکر و معتدل و مرطوب و مناسب، قابلیت پرورش و تولید اکثر محصولات کشاورزی را دارد که خود نشانه ای از برکات خدا در این استان است.

هنرهای سنتی و صنایع دستی در گیلان از قدمت و تنوع زیادی برخوردار است. چادرشب بافی، بامبوبافی، نمد مالی، منبت، گره چینی، سفالگری، حصیر بافی، رشتی دوزی، لباس محلی، شال بافی و گلیم بافی، چموش دوزی، معرق، صنایع دستی چوبی و مرواربافی گوشه ای از هنر عظیم صنایع دستی مردم گیلان است.

اقتصاد گیلان بر پایه کشاورزی، دامداری، صیدماهی و پرورش زنبور عسل و کرم  ابریشم استوار است و  مهم ترین محصولات کشاورزی برنج و چای است که در شهرهای مختلف گیلان از جمله لاهیجان و رودسر کشت می شوند و زیتون  نیز از دیگر فرآورده های زراعی است که کشت آن در شهرستان رودبار رایج است.

بندر آستارا، بندر کیاشهر و بندرانزلی از مهمترین  مراکز مهم صید ماهی در گیلان است و مهمترین مراکز پرورش زنبور عسل گیلان در اشکور بالا و پایین، عمارلو، دیلمان، آستارا و تالش قرار دارد.

دامداری نیز در این استان همیشه سبز در مناطق کوهپایه ای انجام می شود و گندم و جو و بادام زمینی، توتون و فندق  نیز از دیگر محصولات زراعی گیلان است که همواره  به صورت انبوه در نقاط مختلف گیلان کشت می شوند.

مردم این سرزمین به گویش گیلکی تکلم می کنند. این زبان در غرب و شرق استان با دو گویش متفاوت به نام های" بیه پیش و بیه پس" رواج دارد.

مردم این سرزمین همواره در پایبندی به سنت ها و احیای آداب و رسوم پیشتاز بوده اند و گیل مردان و گیل زنان این منطقه همواره به خونگرمی و مهمان نوازی در دنیا شهرت دارند.

وجود آرامگاه ها و امام زاده های فراوان در گوشه گوشه این استان نشان از مذهبی بودن و پایبندی مردم این گیلان به دین مبین اسلام دارد.

گیلان به دلیل عنایت امام زادگان به این سرزمین، میزبان آرامگاه ها و بقاع متبرکه زیادی است که  بارگاه رفیع حضرت سید جلال الدین اشرف، بقاع متبرکه بی بی حوریه شالیور، مقبره خواهرامام رضا(ع)، بقعه امامزاده هاشم بن محمد، مقبره دانای علی، بقعه شاه شهیدان، بقاع سید شرف الدین(سید شرفشاه)، بقاع متبرکه امامزاده ابراهیم و امامزاده اسحاق، مزار بی بی فاطمه(خیرالنساء)، بقعه سبز قبا از نوادگان امام موسی بن جعفر(ع)، بقعه چهارپادشاه، بقعه سید محمدتقی(کوشالشاه) و بقاع متبرکه شالماء از شاخص ترین آنها است.

آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی، خانه قدیری، خانه ابریشم چی، خانه میرزا خلیل رفیع، بازار سنتی رشت، عمارت کلاه فرنگی، عمارت شهرداری، پیاده راه بزرگ شهرداری رشت، عمارت پست، کتابخانه ملی رشت، کاروانسرای لات، کلیسای ارامنه، مجموعه موزه میراث روستایی، موزه رشت، مسجد صفی یا سفید، مسجد جامع جور، بقعه آکاشا یا عکاشه، بقعه آقا سید دانیال، بقعه دانای علی، بقعه بی بی و زینب، محله چمارسرا تنها قسمتی از جاذبه های گردشگری و فرهنگی مرکز گیلان، رشت است.

قلعه عظیم رودخان یکی از باشکوه ترین بناهای تاریخی گیلان زمین است. این دژ بر فراز کوهی در 25 کیلومتری جنوب غرب شهر فومن در محدوده دهستان گوراب پس از توابع بخش مرکزی شهرستان فومن قرار دارد.

قلعه رودخان با مساحتی در حدود 2.2 هکتار سراسر کوه را به وسیله 44 برج و بارو و دیواری به طول 155  متر که از پستی و بلندی های کوه و عوارض طبیعی تبعیت کرده احاطه می کند.

این بنا به وسیله سنگ و آجر ساخته شده است و در پی سازی و دیواره های خارجی و بخشی از ارتفاع برج ها از سنگ لاشه یا تراش خورده و برای ساخت برج ها و باروها، پوشش سقف ها و کف ها عمدتاً از آجر استفاده شده است.

قلعه رودخان آرمیده در دل جنگل، بنایی که در دوره سلجوقی تجدید بنا شده و از پایگاه های مبارزاتی اسماعیلیان بوده است.

یکی دیگر از زیباترین و دیدنی ترین مناطق گیلان، جایی که هوای لطیف و کوهستانی اش دوستدارانِ طبیعت را به سمت خود جذب می کند و به دلیل معماری منحصر به فردش یکی از از شاهکارهای معروف شهرسازی در جهان محسوب می شود شهر تاریخی ماسوله است.

شهر تاریخی ماسوله در جنوب غربی  گیلان در بخش سردار جنگل فومن واقع است. رودخانه قلعه رود از میانِ ماسوله عبور می کند و این امر زیبایی ماسوله را صد چندان کرده است؛ شهر تاریخی ماسوله یکی از جاذبه های بی نظیر گردشگری در استان، کشور و حتی جهان محسوب می شود.

یکی دیگر از مناطق  معروف و دیدنی گیلان، لاهیجان  است. این شهر با  محوطه دیدنی و تفریحی شیطان کوه چشم هر بیننده ای را می نوازد و قدرت و  بزرگی خداوند را برای آدمی نمایان می کند.

استخر زیبای لاهیجان که در مرکز شهر واقع است در قدیم به شاه نشین معروف بوده و در واقع محلی برای جمع آوری آب مورد نیاز آبیاری مزارع بوده است.

شهر لاهیجان  به دلیل وجود تله کابین، شهربازی، رستوران و امکانات دیگر تفریحی یکی از مهمترین مراکز گردشی گیلان محسوب می شود.

آبشار لاتون در شهرستان آستارا در میان جنگل های انبوه گیلان و در مجاورت کوه زیبای اسپیناس قرار گرفته است و ارتفاع تقریبی این آبشار 105 متر است و لقب بلندترین آبشار استان گیلان رو به خود اختصاص داده است.

در حاشیه این آبشار، جنگلی از درختان آلو، گلابی، گردو، فندق و سیب وحشی وجود دارد که در 9 ماه اول سال، بسیار سرسبز و پربار و دیدنی است.

ماسال در دل جاذبه های سرسبز و بی نظیر گیلان، به بهشت گم شده گیلان معروفِ است. شهرستان ماسال  شهری است که تماشای آن حتی برای کسانی که سال ها در این منطقه زندگی کرده اند هم تازگی دارد.

ماسال به دلیل داشتن آب و هوایی معتدل، جنگل ها، مراتع و ییلاق های با شکوهی دارد و به همین دلیل یکی از اصلی ترین مناطق گردشگری گیلان به شمار می رود.

قلعه کول، شهرگاه، گورستان دوره اشکانیان در اسبه ریسه، دره خون، منطقه باستانی خندیله پشت، منطقه ییلاقی درآ، النزه و ساختمان قدیمی خاندان رحیمی در بیتم شاندرمن بخشی از جاذبه های بی نظیر ماسال است. در ماسال حدود 17 غار شناسایی شده است که " غار آویشو" از بزرگترین و مهمترین آنها به شمار می آید.

موزه میراث روستایی گیلان اولین اکو موزه ای است که در رابطه با معرفی تاریخچه و نوع فرهنگ و زندگی مردم در فضای باز ایجاد شده است؛ این موزه در کشور بی نظیر است.

در این موزه معیشت، کار، مسکن، صنایع دستی و انواع فضاهایی که در حوزه خانوادگی وجود دارد بازسازی و به نمایش درآمده است.

این موزه در زمینی به مساحت حدود 260 هکتار در پارک جنگلی سراوان، واقع در کیلومتر 18جاده رشت - تهران در دست اجرا است و تاکنون 6 مجموعه مسکونی شامل 27 سازه مربوط به حوزه فرهنگی و معماری جلگه شرق سپیدرود و 4 مجموعه مسکونی شامل 14 سازه مربوط به حوزه فرهنگی و معماری جلگه مرکزی گیلان در محل موزه بازسازی شده است.

پل خشتی لنگرود یکی دیگر از جاذبه های مهم گردشگری در گیلان است. این پل خشتی روی رودخانه لنگرود و از خشت و آجر ساخته شده است و با نام محلـی «خشته پورد» معروف است.

این پل به خـاطر جنس مواد به کار رفته و شکل خاص آن، همیشه مورد توجه و اهمیت بوده است. پل خشتی لنگرود در  زمان سلطنت فتحعلی شاه ساخته است.

بندرانزلی گیلان ناحیه ای کاملاً جلگه ای به صورت طولی در ساحل دریای خزر واقع شده، دارای آب و هوای معتدل و مرطوب است؛ بخشی از محیط زیست طبیعی این شهرستان را دریا(40کیلومتر نوار ساحلی) و بخش مهم دیگر را اکوسیستم ارزشمند تالاب انزلی تشکیل می دهد و رودخانه های مهم گیلان به  تالاب  انزلی سرازیر می شوند.

تالاب انزلی چه از جهت وسعت و چه از نظر پوشش گیاهی، تنوع ژنتیکی و تنوع جانوری از مهمترین تالاب های شناخته شده در سطح بین المللی به شمار می آید که هر ساله هزاران گردشگر داخلی و خارجی را به سوی خود جلب می کند.

تالاب انزلی یکی از بکرترین و زیباترین مناطق گردشگری کشور است که سالانه میزبان میلیون ها گردشگر داخلی و خارجی است.

زیبایی های استان دل انگیز گیلان بسیار فراتر از وصف است و تنها باید زیبایی های گیلان، بهشت کوچک خدا بر روی زمین را با دیدگان و چشم ارزیابی کرد.

استان گیلان با مردمانی خونگرم، غیور و ولایت مدار همواره در تمامی فصول سال آمادگی میزبانی از گردشگران و میهمانان را به بهترین نحو ممکن دارند./ منبع : مهر

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان