Saturday، 02 March 2024 | شنبه، 12 اسفند 1402
1 2
گیلانیان : سفیر ایران در جمهوری آذربایجان از توسعه روابط بازرگانی جمهوری اسلامی ایران با این کشور خبر داد.

جواد جهانگیرزاده صبح امروز در جلسه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی در استانداری گیلان هدف از برگزاری این جلسه ها را آشنایی و استفاده از ظرفیت های سیاسی برای توسعه اقتصادی دانست.

وی با بیان اینکه رئیس جمهور تأکید بسیاری بر اتمام راه آهن آستارای ایران و آستارای آذربایجان دارد، اضافه کرد: جلسه های متعددی در راستای موضوع مذکور بین رؤسای جمهور ایران و آذربایجان برگزار شده است و دو طرف بر اتمام این پروژه تأکید دارند.

سفیر ایران در جمهوری آذربایجان احداث راه آهن آستارای ایران ـ باکو را اوج روابط بین دو کشور خواند و تصریح کرد: مسیر مذکور هزینه حمل و نقل کالا از چین به باکو را کاهش می دهد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی گیلان نیز در نشست مذکور با اشاره به ضرورت استفاده از ظرفیت ارتباط با جمهوری آذربایجان گفت: باید از فرصت ارتباط با آذربایجان استفاده کنیم و صادرات خود را افزایش دهیم.

هادی تیزهوش تابان با بیان اینکه در گذشته ارتباط و تعامل با آذربایجان به خوبی انجام نمی شد، افزود: امروز با شرایط به وجود آمده نگاه دولتمردان به آذربایجان تغییر کرده است.

وی با اشاره به اینکه رئیس جمهور به برقراری ارتباط با آذربایجان نیز تأکید دارد، ادامه داد: کاهش قیمت نفت فرصت مناسبی برای ارتباط و افزایش صادرات به آذربایجان است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی گیلان ارتباط با آذربایجان را یک نقطه قوت خواند و خاطرنشان کرد: با توجه به کاهش قیمت نفت شرایط کشور آذربایجان تغییر کرده است.

وی به تشکیل اتاق مشترک ایران و آذربایجان اشاره کرد و یادآور شد: این اتاق اخیراً تشکیل شده است و گیلان، اردبیل، آذربایجان و زنجان در این اتاق مشترک حضور دارند.

تیزهوش تابان با بیان اینکه گیلان در بخش هایی مانند چای و سیمان وارد کار با آذربایجان شده است، ادامه داد: گیلان از جمله نخستین استان هایی بوده که با کشور آذربایجان ارتباط برقرار کرده است.

وی راه اندازی راه آهن رشت ـ آستارا را ضروری خواند و گفت: احداث راه آهن رشت ـ آستارا بسیاری از مشکلات صادرات را برطرف می کند.

استاندار گیلان نیز در جلسه مذکور با اشاره به اهمیت توسعه ارتباط تجاری با جمهوری آذربایجان گفت: با حمل و نقل ریلی به خوبی می توانیم ارتباطات خود را با آذربایجان افزایش دهیم.

محمدعلی نجفی با بیان اینکه رئیس جمهور به تکمیل راه آهن رشت -آستارا تأکید زیادی دارد، افزود: دولت و وزارت خارجه تعامل خوبی با کشورهای منطقه برقرار کردند.

وی خط ریلی ایران ـ آذربایجان و پل مشترک آستارای ایران و آستارای جمهوری آذربایجان را دارای بیش از 70 درصد پیشرفت فیزیکی دانست و تصریح کرد: در هفته دولت امسال بازدید از این پروژه ها صورت گرفته است.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه نگاه ها به سازمان بنادر و دریانوردی گیلان باید ملی باشد، خاطرنشان کرد: افزایش بندر در انزلی میسر نیست و سازمان بنادر و دریانودری باید به زیرمجموعه های خود رسیدگی کند.

وی به فعالیت حدود هفت مرکز تحقیقاتی در گیلان اشاره کرد و یادآور شد: مرکز تحقیقات برنج و چای در گیلان فعال هستند، اما برخی از مدیران کشور نمی دانند که چگونه با مدیران استانی تعامل برقرار کنند لذا رئیس جهاد کشاورزی استان باید تکلیف خود را با وزارتخانه اش مشخص کند.

نجفی با اشاره به اینکه در زمینه همکاری گمرک و مرزبانی آذربایجان آمادگی مناسب وجود دارد، تصریح کرد: برخی مشکلات در این حوزه باید توسط وزارت امور خارجه پیگیری و اجرا شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان