Saturday، 02 March 2024 | شنبه، 12 اسفند 1402
1 2
گیلانیان : رئیس مرکز جهاد کشاورزی لشت نشا از آغاز برداشت بادام زمینی در 175 هکتار از زمین های کشاورزی این منطقه خبر داد.

بهرام فرضی پور با اشاره به کشت بادام زمینی در 175 هکتار از زمین های این منطقه اظهار کرد: 140 هکتار بادام زمینی در روستای «لیچاء» کشت می شود.

وی به کشت بادام زمینی در روستاهای «خشکرود» «زهنده» و «پیچا لشت نشا» اشاره کرد و افزود: کشت بادام زمینی در دهستان «بالاگفشه» و روستای «چالکش لات» رونق دارد.

رئیس مرکز جهاد کشاورزی لشت نشا با بیان اینکه کشت بادام زمینی از اواخر فروردین ماه آغاز می شود، تصریح کرد: اواخر شهریور و ابتدای مهرماه فصل برداشت بادام زمینی است.

فرضی پور از کشت بادام زمینی در سه هزار هکتار از زمین های کشاورزی گیلان خبر داد و تصریح کرد: 2 هزار و 500 هکتار از زمین های زیر کشت بادام زمینی در شهرستان آستانه اشرفیه است.

وی به مقام نخست آستانه اشرفیه در کشت بادام زمینی در گیلان اشاره کرد و گفت: لشت نشا مقام دوم کشت بادام زمینی در استان را به خود اختصاص داده ضمن اینکه تالش در رتبه سوم است.

این مسؤول، کشت بادام زمینی در زمین های کشاورزی را دوگانه خواند و بیان کرد: کشاورزان در کنار بادام زمینی محصول باقلا کشت می کنند.

فرضی پور، برداشت محصول باقلا را در خردادماه عنوان کرد و گفت: در سال های اخیر برخی از بیماری های محصول باقلا به کشت بادام زمینی آسیب وارد کرده است.

رئیس مرکز جهاد کشاورزی لشت نشا با اشاره به وجود 9 هزار و 400 هکتار زمین زراعی در دهستان های «زیباکنار» «بالاگفشه» و «جیرهنده»، خاطرنشان کرد: در 8 هزار و 400 هکتار از اراضی مذکور برنج کشت می شود و در یک هزار هکتار دیگر کشت بادام زمینی، هندوانه، خربزه، کدو و باقلا رونق دارد.

فرضی پور به برداشت 2.5 تا 3 تن بادام زمینی در هکتار در زمین های کشاورزی لشت نشا اشاره کرد و یادآور شد: بادام زمینی در ردیف دانه های روغنی محسوب می شود.

وی با بیان اینکه مردم از بادام زمینی بیشتر به عنوان آجیل استفاده می کنند، اظهار کرد: بادام زمینی موجب گشاد شدن رگ ها می شود و جریان خون در بدن را تسهیل می کند.

رئیس مرکز جهاد کشاورزی لشت نشا، مصرف بادام زمینی را سبب جلوگیری از سکته مغزی عنوان کرد و افزود: «اسید فولیک»، «اسید فیتیک» و «فیتواسترول» موجود در بادام زمینی دارای اثر ضد سرطانی هستند.

فرضی پور با اشاره به اینکه بادام زمینی به دلیل نداشتن «نیاسین» از مبتلا شدن افراد به بیماری آلزایمر جلوگیری می کند، بیان کرد: بادام زمینی برای تقویه «ریه» و «طحال» مفید است ضمن اینکه کلسترول خوب خون را بالا می برد.

وی، از بین بردن درد معده را از ویژگی های بادام زمینی خواند و تصریح کرد: از بادام زمینی به عنوان نرم کننده سینه استفاده می شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان