Friday، 01 March 2024 | جمعه، 11 اسفند 1402
1 2

8 دی نوشت : چندی است نمایندگان گیلان به تعریف و تمجید های زیادی از منطقه آزاد انزلی می پردازند و گویا به یکباره بسیار به مدیریتش علاقه مند شده اند.

چندی است تعدادی از نمایندگان گیلان به تعریف و تمجید های زیادی از سازمان منطقه آزاد انزلی و مدیریت آن می پردازند و گویا به یکباره بسیار به این سازمان و مدیریتش علاقه مند شده اند که در ذیل تعدادی از این تمجید ها را مرور می کنیم.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نماینده مردم شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اجرای پروژه ها و طرح های عمرانی، زیرساختی، اقتصادی، گردشگری موجب توسعه بی نظیر، جهش چشمگیر، پویایی و نشاط اجتماعی در این منطقه شده است اظهار داشت: شهادت می دهم که منطقه آزاد انزلی در یکی از بهترین دوره های مدیریتی خود قرار داشته است و قیاس آن با گذشته ظلم است.

مهرداد لاهوتی نماینده مردم لنگرود در مجلس گفت: عملکرد سازمان منطقه آزاد انزلی در مقایسه با ۵ سال گذشته قابل قیاس نیست و گیلانیان تحولات مثبت و چشمگیر روی داده در سه سال اخیر منطقه آزاد انزلی را احساس می کنند.

حسن خسته بند نماینده مردم انزلی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه از عملکرد مدیریت فعلی سازمان منطقه آزاد انزلی کاملاً دفاع و قدردانی می کنم گفت: وجود روحیه همکاری در مدیریت عالی سازمان منطقه آزاد انزلی زمینه توفیقات اخیر را فرآهم ساخته، موضوعی که در میان مدیران گذشته وجود نداشته است.

ولی داداشی نماینده مردم شهرستان آستارا در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: اقدامات و تجارب منطقه آزاد انزلی باید به عنوان الگو به سایر مدیران استان معرفی و انتقال یابد.

منوچهر جمالی نماینده مردم شهرستان رودبار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه شرایط موجود در منطقه آزاد انزلی برای همه خوشحال کننده است اظهار داشت: ایجاد زیرساختهای تجاری، گردشگری و صنعتی در منطقه آزاد انزلی را بیانگر تفکری پویا و خلاق است.

محمد صادق حسنی نماینده مردم شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی گفت: فعالیت های زیربنایی بسیار خوبی در منطقه آزاد انزلی ایجاد شده که بیانگر برنامه ها و سیاستهای حمایتی از سرمایه گذاران بخش خصوصی است.

نکته جالب توجه این است که تعدادی از این نمایندگان که این روزها به تمجید بی چون و چرا از سازمان منطقه آزاد انزلی می پردازند در گذشته انتقاد های بعضا تندی به این سازمان داشته اند که یکی از نزدیک ترین و تند ترین این انتقادات به نماینده مردم رشت در مجلس مربوط می شود.

حسنی در جلسه هفته گذشته مجمع نمایندگان گیلان با مدیران شورای حمل و نقل استان منطقه آزاد انزلی را تنها محلی برای تفریح در روزهای تعطیل عنوان کرد و افزود: به عملکرد منطقه آزاد انزلی اعتراض داریم، فقط تعدادی فروشگاه در منطقه مذکور فعال است.

علاوه بر این دلیل این همه تعریف و تمجید نیز روشن نیست زیرا به عقیده بسیاری از کارشناسان و همچنین آماری که خود منطقه آزاد ارائه می دهد به نظر می رسد که این تعریف و تمجید ها غیر واقعی است و تاثیر آن در زندگی مردم نیز مشاهده نمی شود.

به عنوان مثال نماینده مردم آستانه در همین راستا می گوید: منطقه ی آزاد تبدیل به راهی مناسب برای واردات بسیاری از محصولات غیرضروری و با کیفیت پایین شده است و نتوانستیم حتی یک قلم کالا را به کشورهای همسایه صادر کنیم!

و در حالیکه نمایندگان مذکور همگی به تعریف و تمجید از عالی بودن زیر ساخت های منطقه آزاد انزلی پرداخته اند محمد حسین قربانی در خصصوص علل ناتوانی در صادرات گفته است: دلیل اول آن این است که نتوانستیم کالاهای مورد نیاز کشورهای همسایه را تامین کنیم و علت دیگر اینکه زیرساخت ما برای صادرات مناسب نیست.

علاوه بر آن امار خود سازمان منطقه آزاد انزلی نشان می دهد نه تنها صادرات آنچنانی صورت نگرفته است بلکه طبق آمار دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد (+)، در دو سال اخیر هیچ گونه سرمایه گذاری خارجی در انزلی صورت نگرفته است.

با این تفاسیر مخاطب حق دارد از خود بپرسد علت اصلی این همه تعریف و تمجید چیست و این حرف ها از کجا سرچشمه می گیرد؟

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان