Monday، 26 February 2024 | دوشنبه، 07 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : استاندار گیلان در نشست بررسی وضعیت شرکت های فناور و دانش بنیان گفت: وقتی که جوانان ما می توانند از طریق شرکت های دانش بنیان یک کارآفرین موفق باشند ما موظفیم تا موانع تشکیل این شرکتها را برطرف کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ دکتر محمدعلی نجفی در این جلسه که در دفترکار وی برگزار شدبا تاکید بر بررسی ظرفیت مراکز دانشگاهی و دستگاه های اجرایی در راستای ارتقاء کمّی و کیفی سهم استان در رابطه با مقوله شرکت های دانش بنیان ،تشکیل مستمر این نشست را به منظور بررسی پتانسیل های استان و موانع موجود در این بخش عنوان کرد و افزود : گیلان توانمندی های دانش بنیان بسیاری در دانشگاه ها، صنعت، کشاورزی و گردشگری دارد.

وی با بیان اینکه متأسفانه بین صنعت و دانشگاه بوسیله ی برخی موازی کاری ها فاصله افتاده بود ، خاطر نشان کرد : در رساله ها و پایان نامه های مقاطع تحصیلات تکمیلی، طرح ها و پروژه هایی بیشتر تعریف می شود که کمتر به صورت کاربردی مورد استفاده قرار می گیرد.

دکتر نجفی به اندیشه های نو موجود در فارغ التحصیلان گیلانی سطوح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا اشاره و خاطر نشان کرد : شکوفایی مضاعف بخش اشتغال استان در گرایش بیشتر فارغ التحصیلان به سمت شرکت های دانش بنیان و شرکت های فناور است.

وی با بیان اینکه دولت توان جذب همه ی فارغ التحصیلان را در دستگاه های اجرائی ندارد گفت : بسیاری از جوانان ما می توانند از طریق شرکت های دانش بنیان یک کارآفرین موفق باشند و برای دیگران نیز شغل ایجاد کنند.

نماینده عالی دولت در گیلان اظهار داشت: همانند ستاد تسهیل سرمایه گذاری و رفع موانع تولید که گام اول را گیلان در سطح کشور برداشت در بخش شرکت های دانش بنیان نیز باید پیشتاز باشیم .

وی گفت : باتوجه به تکالیفی که برای دستگاه های اجرائی و دانشگاه ها مشخص شده است تا پایان سال 95 امیدواریم نتایج خوبی حاصل شود.

وی با اشاره به تسهیلات در نظر گرفته شده توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای شرکت های دانش بنیان اظهار داشت : در این میان نیازمند وفق دادن تولیدات، محصولات، خدمات و بویژه بخش صنعت با حرکت های دانش بنیان هستیم.

استاندار گیلان بخشی از مشکلات پیشرفت در بخش دانش بنیان را طولانی شدن ثبت این شرکت ها دانست و گفت : برخی از اقدامات در جهت کاهش بروکراسی اداری از وظایف بخش دولتی و پیگیری هایی نیز برعهده ی بخش خصوصی است.

وی با اشاره به اینکه در جلسات مشترک دولت و استانداران بسیاری از مشکلات استانی طرح و برطرف می گردد افزود : در قالب ستاد اقتصاد مقاومتی بخش عمده ای از وظایف و اختیارات که در سازمان ها و وزارتخانه ها متمرکز بود به استان ها و دستگاه های مجری واگذار شده است.

وی رونق صنعت را در گرو گرایش به سمت شرکت های دانش بنیان دانست و تصریح کرد : اگر بخش صنعت به این مسیر هدایت نشود قطعاً از رقابت با کشورهای دنیا باز خواهیم ماند.

دکتر نجفی با بیان اینکه شناسایی ایده های خلاقانه با جدیت در استان در حال پیگیری است افزود : بهره مند شدن از ظرفیت بالای صدا و سیما و مستندسازی نقاط ضعف، قوت و نتایج واحدهای صنعتی شرکت های دانش بنیان می تواند زمینه لازم در جهت ترغیب جوانان مستعد را فراهم کند.

نماینده عالی دولت در گیلان بر ضرورت معرفی خدمات و محصولات شرکت های دانش بنیانی که به مرحله تجاری سازی و تولید رسیده تأکید کرد و اظهار داشت : محصولات و خدماتی که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به رفع مشکلات ملی و استانی می توانند کمک بسزایی کنند در قالب شرکت های دانش بنیان تعریف می شوند.

وی خواستار فعال تر شدن زمینه های پژوهشی و حوزه های تحقیقاتی در بخش خدمات دانش بنیان شد و گفت : باید تلاش شود تولیداتی که به صورت بالقوه قابلیت صادرات دارند را شناسایی تا از مزایای این شرکت ها بهره مند گردند.

دکتر نجفی افزود : واحدهای مختلف در تمامی طرح های خود باید پیوست های تبلیغاتی و بهره گیری از فضای رسانه را در جهت شناساندن تولیدات دانش بنیان در نظر بگیرند.

وی همچنین در زمینه اطلاع رسانی بهره گیری از ظرفیت قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان به واحدهای صنعتی تاکید کرد.

استاندار گیلان آموزش را نیاز اساسی مدیران و کارشناسان دستگاه ها برای جذب هر چه بیشتر فناوری های دانش بنیان دانست و خاطر نشان کرد : از دانشجویان انتظار می رود همکاری خود با پارک علم و فناوری را بیشتر کنند.

وی همچنین استعدادهای موجود در بخش پرورش ماهی در قفس و بخش های تابعه ی وزارت نیرو را مستعد بهره مندی از فناوری های دانش بنیان توصیف و تصریح کرد : بسیاری از نیازهای این بخش می تواند در داخل کشور با کمک واحدهای صنعتی و شرکت های دانش بنیان بومی سازی شود.

دکتر متقی طلب رئیس پارک علمی وفناوری گیلان نیز در این نشست در خصوص برنامه اجرایی دانشگاه های گیلان برای تبدیل به دانشگاه کارآفرین و نسل سوم نقش حمایتی پارک علم و فناوری ، برآورد تقریبی تعداد دستاوردهای پژوهشی با ظرفیت تجاری سازی دانشگاه ها با همکاری پارک علم و فناوری ،برآورد تقریبی صنایع استان که بالقوه قابلیت اخذ گواهی دانش بنیان و استفاده از اعتبارات صندوق نوآوری و شکوفایی را دارند و برنامه های تبلیغی، آموزشی و توجیهی برای استفاده از ظرفیت های ایده پردازی، نوآوران و مبتکران استان گزارشی ارائه داد.

در این نشست مدیر کل صدا و سیمای استان نیز به موضوع فرهنگ سازی و کارآفرینی و تشویق محققان و نوآوران و کمک به توسعه فرهنگ دانش بنیان از طریق صدا و سیما تأکید کرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نیز اعلام کرد تا پایان سال 95، تعداد حداقل 20 شرکت صنعتی حائز شرایط ، دارای فعالیت دانش بنیان شوند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی نیز پس از ارائه توضیحاتی در مورد راهبرد دانشگاه، چشم انداز دانشگاه را برای تبدیل هر عضو هیات علمی به یک شرکت دانش بنیان عنوان کرد.

رئیس دانشگاه گیلان هم به سختی و پیچیده بودن فرآیند ثبت شرکت های دانش بنیان پرداخت و در رابطه با قانون حمایت از شرکتهای دانش بنیان و موضوع تحقیق و توسعه در داخل استان و برنامه ریزی های لازم صحبت کرد.

مدیر کل آموزش و پرورش استان هم برای توسعه کانون شکوفایی خلاقیت در آموزش و پرورش استان اعلام آمادگی کرد.

روسای دانشگاه آزاد اسلامی رشت و دانشگاه جامع علمی و کاربردی نیز در خصوص پیش قدم شدن مسئولین دانشگاهها در این امر سخنانی بیان کردند .

پورعلی دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت استان گیلان هم بیان کرد که در رابطه با بهره گیری از ظرفیت قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان به واحدهای صنعتی استان اطلاع رسانی شده است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان