Monday، 04 March 2024 | دوشنبه، 14 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : سرپرست جمعیت هلال احمر گیلان با بیان اینکه ۱۷ شهید امدادگر و ۱۲ جانباز و ۵ آزاده در کارنامه هشت سال دفاع مقدس هلال احمر گیلان می درخشند گفت: شهدای امدادگر گیلان آنچنان که باید و شاید مورد تقدیر واقع نشده اند.

مهدی ولی پور در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در رشت با گرامیداشت هفته دفاع مقدس اظهار داشت: هلال احمر در طول هشت سال دفاع مقدس کار جذب و سازماندهی و آموزش نیروهای داوطلب برای خدمت رسانی به رزمندگان در خط مقدم جنگ را برعهده داشت.

وی با بیان اینکه ایجاد نقاهتگاه های پشت خط مقدم جبهه و اسکان مهاجرین شهرهای متاثر از جنگ در گیلان از فعالیت های عمده هلال احمر بود افزود: هلال احمر به جستجوی مفقودین و برقراری ارتباط بین اسراء و خانواده هایشان و جمع آوری و هدایت و توزیع کمک های نقدی و غیرنقدی مردمی می پرداخت.

سرپرست جمعیت هلال احمر استان گیلان تصریح کرد: تهیه داروها و تجهیزات پزشکی و انتقال آنها به خط مقدم و انتقال مجروحان و پیکر پاک شهدای گلگون کفن از جمله وظایف جمعیت هلال احمر در هشت سال دفاع مقدس بود.

ولی پور با اشاره به اینکه کار جذب و سازماندهی و آموزش 3 هزار امدادگر داوطلب توسط هلال احمر استان گیلان انجام شد عنوان کرد: به طور میانگین 120 امدادگر با گروه های اعزامی راهی جبهه های نبرد حق علیه باطل می شدند.

وی با بیان اینکه بیش از 30 دستگاه آمبولانس و خودروهای پشتیبان سبک و سنگین توسط هلال احمر گیلان به جبهه ها اعزام شدند اعلام کرد: انتقال 8 هزار مجروح در سطح شهرهای جنگ زده و خطوط مقدم از طریق فرودگاه رشت به کردستان و ایلام و کرمانشاه و همدان و خوزستان توسط هلال احمر گیلان انجام شد.

سرپرست جمعیت هلال احمر گیلان گفت: بیش از 12 هزار و 700 پیام مکتوب بین آزادگان و خانواده هایشان در سطح گیلان مبادله شد و در زمان بازگشت اسراء، بیش از 2600 آزاده سرافراز از عراق به خاک پاک میهن منتقل و توسط هلال احمر گیلان به خانواده هایشان تحویل داده شدند.

وی با اشاره به اینکه 2 نقاهتگاه با ظرفیت 755 نفر توسط هلال احمر گیلان در استان خوزستان دایر شد، افزود: اردوگاه هایی در سطح استان برای اسکان مهاجرین جنگ زده استان های دیگر در شهرهای انزلی، رشت، صومعه سرا و منطقه امامزاده هاشم احداث شد.

سرپرست جمعیت هلال احمر گیلان بیان کرد: 17 شهید امدادگر و 12 جانباز و 5 آزاده در کارنامه هشت سال دفاع مقدس هلال احمر گیلان می درخشند که آنچنان که باید و شاید مورد تقدیر واقع نشده اند و این وظیفه ماست که تجربیات و روایت ایثارگری این ستارگان درخشان را زنده نگه داشته و به نسل های بعدی منتقل کنیم.

ولی پور با اشاره به بازدید خانواده های محترم شهدا و غبارروبی مزار شهدا و تجلیل از ایثارگران این عرصه از برنامه های هلال احمر گیلان است افزود: شهدای هلال احمر علاوه بر وظیفه دفاع از این مرز و بوم، وظیفه خطیر نجات جان همرزمان خویش را هم برعهده داشتند.

وی با بیان اینکه کار امدادگری یک کار انسان دوستانه است تصریح کرد: مردم ما به لحاظ تاریخی و فرهنگی و اعتقادی در ایثار سرآمد هستند؛ چه در زمان جنگ و چه در شرایط کنونی 90درصد خدمات هلال احمر به عهده داوطلبانی است که هیچ حقوقی دریافت نمی کنند.

سرپرست جمعیت هلال احمر استان گیلان اعلام کرد: بیش از 50 درصد ساختمان ها و املاکی که در اختیار جمعیت هلال احمر قرار دارد ماحصل نیات خیری است که واقفان نسبت به هلال احمر داشته اند.

ولی پور با اشاره به اینکه هم اکنون 7 هزار داوطلب فعال، عضو جمعیت هلال احمر استان گیلان هستند افزود: برنامه ریزی شده است تا پایان چهارسال آینده این جمعیت داوطلبان به 12 هزار نفر برسد.

وی با بیان اینکه در بحث عضویت هیچ محدودیتی نداریم تاکید کرد: مردم می توانند با مراجعه به پایگاه های هلال احمر در سنین زیر 29 سال در حوزه جوانان و در سنین بالای 29 سال در حوزه امور داوطلبان جذب و سازماندهی شده و دوره های تخصصی را بگذرانند.

سرپرست جمعیت هلال احمر گیلان بیان داشت: بحث مدیریت بحران در عرصه 8سال دفاع مقدس به صورت ساختارمند امروزی نبود اما یقیناً تجربه ای گران سنگ برای امدادگران بود که امروزه در افزایش سطح پاسخ گویی به حوادث تاثیرگذار است.

ولی پور با اشاره به اینکه در امداد هوایی تنها یک بالگرد فقط 15 روز در ماه در اختیار هلال احمر استان گیلان است اعلام کرد: به زودی کلنگ احداث یک مرکز امداد هوایی در گیلان رسماً زده می شود.

وی با اشاره به اینکه جزء پنج استان حادثه خیز کشور هستیم و با توجه به حجم گردشگران این استان تاکید کرد: امداد هوایی دایمی از ضروریات استان ما محسوب می شود و با تامین اعتبارات لازم و تقویت زیرساخت ها و پایگاه های امداد و نجات و تامین امکانات و تجهیزات تخصصی امداد و نجات خدمات با کیفیت تری به هموطنان ارائه می شود.

سرپرست جمعیت هلال احمر گیلان افزود: مسئولیت گروه تخصصی امداد و نجات همگانی در سازمان مدیریت بحران بر عهده هلال احمر است که حدود 29 دستگاه اجرایی در آن عضویت داشته و حداقل سالی یکبار برای هماهنگی بیشتر میان سازمان ها مانور برگزار می شود.

وی از احداث خانه های هلال روستایی و محلات با هدف حضور بیشتر در لایه های اجتماعی و جذب و سازماندهی و آموزش عمومی خبر داد و گفت: تربیت امدادگران و نجاتگران آموزش دیده در صدر برنامه های هلال احمر قرار دارد.

سرپرست جمعیت هلال احمر گیلان خاطرنشان کرد: تحقق شعار "هر خانواده یک امدادگر" یکی از اهداف خانه های هلال محسوب می شود و افزایش تاب آوری در حوادث و سوانح از اهداف بلند مدت هلال احمر به شمار می رود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان