Friday، 01 March 2024 | جمعه، 11 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان بیان کرد: بهره نبردن از منابع اصلی در عزاداری سیدالشهدا(ع) ، غلو و اغراق از آسیب های جدی فرهنگ عاشوراست و اهمال در آن موجب بروز انحراف می شود.

فیروز فاضلی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، بر لزوم احیای سنت مقتل خوانی به منظور معرفت افزایی و کسب معنویت نسبت به وقایع مستند حوادث روز عاشورا تاکید و اظهار کرد: با توجه به اهمیت روایت واقعه کربلا بر اساس مستندات تاریخی و در راستای جلوگیری از تحریف این واقعه، احیای مقتل خوانی ضروری است.

وی اظهار کرد: در قدیم که نحوه عزاداری ها با امروز فرق می کرد، مقتل خوانی یکی از مهمترین آیین های عزاداری در ماه محرم بود که متاسفانه با تغییر شکل و نحوه عزاداری ها، این سنت کمرنگ شد و امروزه در کمتر هیاتی شاهد اجرای مقتل خوانی هستیم.

وی تاکید کرد: عزاداری در ایام سوگواری سیدالشهدا (ع) از وزانتی عظیم برخوردار است و می بایست شأن این سوگواری و فرهنگ عاشورایی حفظ شود.

فاضلی ادامه داد: پس از واقعه جانگداز عاشورا در سال 61 هجری، نخستین گزارش ها را شاهدان عینی واقعه یعنی خانواده امام حسین(ع) بویژه زینب کبری (س) و حضرت سجاد (ع) به تاریخ ارائه کرده اند.

وی اظهار کرد: سنت مقتل خوانی، مناقب خوانی، پرده خوانی، شبیه خوانی، روضه خوانی و ... آیین های مربوط به سنن اقامه عزای حسینی است و تکیه بر مقتل خوانی از منابع اصلی آئین عزاداری برای امام حسین (ع)است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با بیان اینکه در آستانه ماه محرم همه برنامه های فرهنگی و هنری مطابق با شأن و جایگاه این ماه سترگ برگزار می شود، از اجرای تعزیه با خوانش گیلکی در ایام محرم و صفر خبر داد.

فاضلی با اشاره به جایگاه تعزیه در ترویج فرهنگ عاشورایی و استفاده بجا از ابیات و اشعار مذهبی در این هنر آیینی، گیلان را یکی از استان های پیشرو و موفق در عرصه این هنر آیینی دانست و بیان کرد: در زمان حاضر تعزیه به دو زبان آذری و فارسی در کشور خوانده می شود که با اقدامات انجام گرفته، تعزیه با خوانش گیلکی هم به تعزیه کشور افزوده شده است.

وی تاکید کرد: تعزیه باید با تحقیق و پژوهش و بهره گیری از توانایی، تخصص و تجربه تعزیه خوانان گیلانی، برجسته تر از گذشته مطرح شود.

فاضلی تاکید کرد: زبان هنر، زبانی است که همیشه ارزش ها را تداوم می بخشد و به نسل های بعدی منتقل می کند؛ زبان هنر زبانی همیشگی است. تعزیه یا شبیه خوانی نوعی نمایش مذهبی و سنتی ایرانی شیعی و بیشتر درباره شهادت امام حسین(ع) و مصائب اهل بیت (ع ) است و اهمیت هنرمندانه خواندن اشعار در تعزیه بیش از روش اجرا و نمایش واقعه هاست.

هنر تعزیه شاهکاری از کلام، اعتقاد، اجرا و آیینی از ژرفای تاریخ این سرزمین است که چهار سال پیش به نام ایران در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.

دوازدهم مهرماه جاری، اولین روز محرم الحرام است. جلسه شورای فرهنگ عمومی استان گیلان نیز روز گذشته (دوشنبه) با حضور آیت الله زین العابدین قربانی امام جمعه رشت در آستانه فرارسیدن ماه محرم برگزار شد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان