Friday، 01 March 2024 | جمعه، 11 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: صنعت نشر به حمایت های پایدار و مسیر پایدار نیاز دارد و تکیه بر حمایت های دولتی صرف، موقتی خواهد بود و پایدار نیست.

سید عباس صالحی روز دوشنبه در آئین افتتاح دوازدهمین نمایشگاه کتاب گیلان در رشت افزود: برای ایجاد حمایت پایدار می بایست به سمت تحریک تقاضا حرکت کرد و دیگر اینکه، نشر سنتی کشور باید انقلاب دیجیتالی را به باور برسد.

وی با بیان اینکه نشر سنتی کشور نیز سرمایه است و باید حفظ شود، اظهار کرد: باید پذیرفت که انقلاب دیجیتالی در تولید، تجارت و مصرف اثر گذاشته است.

صالحی با بیان اینکه در حوزه کتاب تحولات مثبتی رخ داده، ادامه داد: یکی از تحولات در حوزه نشر و کتاب، تنوع و تکثر عناوین کتاب است؛ اگرچه این تکثر به شکل کمی محض، ارزش نیست.

صالحی با بیان اینکه کتاب های خوب اندک نیست، گفت: انقلاب اسلامی ایران فرصتی را فراهم کرد تا آنانی که در پی کتاب خوب هستند بتوانند به راحتی به آن دست یابند.

وی اضافه کرد: سال گذشته 80 هزار عنوان کتاب در قالب چاپ نخست و چاپ های مجدد مجوز دریافت کرد و در بازار کتاب عرضه شد.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: همچنین در شش ماه نخست امسال، 33هزار و 501 عنوان کتاب در کشور منتشر شده است. صالحی با تاکید بر اینکه تنوع سوژه ها و حوزه ها در حوزه انتشار کتاب وجود دارد، گفت: در همه حوزه ها ، نوعی آمایش طبیعی کتاب وجود دارد و این آمایش طبیعی فرهنگ مکتوب موضوعی است که به آن نیاز داشتیم و به آن دست یافتیم.

وی گیلان را جزو استان های تاثیر گذار کشور دانست و اظهار کرد: بستر غنی در حوزه فرهنگ مکتوب گیلان و همچنین ادبیات این استان، جامعه عام ایرانی را مدیون خود کرده است.

دوازدهمین نمایشگاه کتاب گیلان امروز (دوشنبه) با حضور مدیران کشوری و استانی و با حضور 450ناشر در محل برگزاری نمایشگاه های بین المللی گیلان گشایش یافت و تا هفدهم مهرماه جاری دایر خواهد بود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان