Tuesday، 27 February 2024 | سه شنبه، 08 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : استاندار گیلان در سفر به شهرستان رودبار گفت : 200 هزار کارت زرد رایگان در باغات زیتون استان به منظور مقابله با آفت مگس زیتون توزیع شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان دکتر محمدعلی نجفی در سفر به شهرستان رودبار که فرمانده سپاه قدس گیلان، نماینده رودبار و جمعی از مدیران کل دستگاه های اجرایی حضورداشتند درمصاحبه با خبرنگاران فعال کردن زمینه های توسعه اقتصاد استان و شهرستان از جمله اقدامات مهم در راستای اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و افزود : در همین رابطه توسعه باغات زیتون و حل مشکلات موجود در این بخش از جمله مباحث مهم در توسعه شهرستان رودبار به شمار می رود و در جلسات مکرر استانی و بخش های حوادث غیرمترقبه و پدافند غیرعامل حداکثر تلاش برای دفع آفات مگس زیتون صورت گرفت.

استاندار گیلان از توزیع حدود 200 هزار کارت زرد رایگان در باغات زیتون استان به منظور مقابله با آفت مگس زیتون خبر داد و افزود : متأسفانه علی رغم تلاش های صورت گرفته جهت مقابله با آفت مگس زیتون اما آسیب هایی به باغات زیتون وارد شد.

وی میزان آسیب به باغات سنتی زیتون را در حدود 30 درصد و مجموع شهرستان رودبار براساس گزارش رئیس سازمان جهاد کشاورزی حدود 5 درصد عنوان کرد و افزود : نباید اجازه دهیم باغات زیتون ما دچار خسارات شوند.

وی با بیان اینکه از ابتدای ماه آینده برنامه ی مقابله با آفت مگس زیتون تدوین تا به صورت ریشه ای با این مشکل برخورد شود افزود : پدافند غیرعامل استان مکلف گردید تا رفع این مشکل را جزو برنامه های سال جاری قرار دهد.

وی از گفتگو با وزیر جهاد کشاورزی درخصوص حل مشکلات بخش زیتون خبر داد و افزود : مقرر گردید اقدامات ویژه در این راستا در 3 استان گیلان، زنجان و قزوین که سایت اصلی آن در رودبار خواهد بود .

وی با اشاره به اعلام آمادگی سپاه برای زیتون کاری در حدود 5 هزار هکتار از زمینهای رودبار گفت : مباحث تأمین، انتقال و ظرفیت منابع آبی در بازدیدهای امروز مورد بررسی قرار گرفت تا موانع آن برطرف شود.

وی از جدیت استان در راستای توسعه باغات زیتون خبر داد و افزود : امیدواریم با جدیتی که در این بخش وجود دارد شاهد توسعه باغات زیتون مناسبی در استان باشیم.

وی ادامه داد : در زیتون کاری های صورت گرفته از هر بوته زیتون با عمر 3 تا 4 سال می توان 4 تا 5 کیلو و محصول زیتون برداشت کرد و در صورت افزایش عمر بوته به 9 تا 10 سال محصول آن به 14 تا 15 کیلو افزایش خواهد یافت.

دکتر نجفی با یادآوری مقام نخست استان در تولید زیتون در 3 دهه قبل اشاره کرد و افزود : متأسفانه این جایگاه در سال های قبل به مقام سوم و چهارم تنزل یافت که باید با توسعه باغات به جایگاه اصلی خود برگردد.

استاندار گیلان همچنین پیگیری پروژه احداث پتروشیمی در شهرستان رودبار را از دیگر اهداف سفر خود به شهرستان رودبار برشمرد و افزود : سرمایه گذاران در این بخش اعلام آمادگی کردند مقرر گردید از طریق فاینانس و جذب سرمایه گذار اقدامات لازم صورت پذیرد.

وی با اشاره به بازدید خود از زمین پتروشیمی اظهار داشت : هنوز مقدمات کار است تا انشاء ا... بتوانیم در راستای اندیشه صورت گرفته در این بخش آن را به اتمام برسانیم.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان