Sunday، 25 February 2024 | یکشنبه، 06 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: تمام زباله های عفونی منطقه سراوان رشت جمع آوری شده و اکنون زباله هایی که با خاک مخلوط شده، باقی مانده است.

شاهرخ یوسف زاده چابک ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به تغییر آب و هوا اظهار کرد: وضعیت کشاورزی و غذا نیازمند تغییر است.

وی بر اصلاح الگوی تغذیه ای برای حفظ و ارتقای سلامت در سبک زندگی مردم تأکید کرد و افزود: آموزش همگانی به ویژه از طریق رسانه ها عامل مهمی در تغییر سبک زندگی مردم است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه صنعتی شدن جوامع اجتناب ناپذیر است، تصریح کرد: امر مذکور در مدت زمان صرف غذا و سبک زندگی بسیار تاثیر گذاشته است و عوارض آن در بیماری ها خود را نشان می دهد.

یوسف زاده چابک، 76 درصد از دلیل مرگ افراد را ناشی از بیماری ها و تروما در کشور خواند و بیان کرد: بیماری های غذایی در ردیف بیماری های غیر واگیر محسوب می شود.

وی، کاهش 25 درصدی حجم بیماری های غیر واگیر را نیازمند تلاش مضاعف عنوان کرد و گفت: نقش رسانه ها در امر مذکور بسیار با اهمیت است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به فعالیت های این دانشگاه در کنار گسترش فعالیت های بیمارستانی در استان، خاطرنشان کرد: جلوگیری از بیماری مردم از برنامه های دانشگاه علوم پزشکی گیلان است.

یوسف زاده چابک بر افزایش سلامت و شادابی در جامعه تأکید کرد و یادآور شد: با افزایش تعداد سال های عمر می توانیم ثروت ملی و تولید در جامعه را افزایش دهیم.

وی با بیان اینکه مسائل در حوزه سلامت تمام شدنی نیست، اظهار کرد: رسانه ها نشانه ها را مشاهده می کنند اما دانشگاه علوم پزشکی به دنبال شناسایی دلیل و ریشه بیماری ها است.

*متوسط سن مردان 72 سال و زنان 74 سال در گیلان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، متوسط سن آقایان در استان را 72 سال عنوان کرد و افزود: متوسط زن زنان در گیلان 74 سال است.

یوسف زاده چابک با اشاره به تدوین مسیر فرهنگی برای جلوگیری از بیماری ها در گیلان، بیان کرد: تغییر ذائقه مردم از داخل خانه ها اتفاق افتاده است.

وی در ادامه به وجود 459 تن زباله عفونی در سال گذشته در محل دفن زباله سراوان رشت اشاره کرد و گفت: تمام زباله های عفونی منطقه سراوان رشت جمع آوری شده و اکنون زباله هایی که با خاک مخلوط شده، باقی مانده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه میزان فاجعه زباله های عفونی بسیار است، تصریح کرد: میزان سرطان در استان از متوسط کشوری بالاتر است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان