Friday، 01 March 2024 | جمعه، 11 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: ساخت تصفیه خانه فاضلاب بیمارستان های «پورسینا»، «ولایت» و «رازی» در شهر رشت به مناقصه رفته است.

شاهرخ یوسف زاده چابک امروز با اشاره به اینکه یکی از آلوده کننده های رودخانه های این شهر فاضلاب های بیمارستانی است اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی گیلان به بیمارستان هایی که مشکل فاضلاب آنها برطرف نشود اجازه آغاز فعالیت نمی دهد.

وی به وجود بعضی از بیمارستان ها دارای حجم بسیار آلودگی فاضلاب اشاره کرد و افزود: قرارداد احداث تصفیه خانه فاضلاب بیمارستان های «پورسینا»، «ولایت» و «رازی» در شهر رشت منعقد شده و برای انتخاب پیمانکار به مناقصه رفته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه احداث تصفیه خانه برای بیمارستان هایی که فاضلاب آنها به رودخانه وارد می شود از اولویت های این دانشگاه است، تصریح کرد: هزینه برطرف کردن مشکل فاضلاب تمام بیمارستان ها در استان برآورد شده است.

*الگوی تغذیه ای نیازمند اصلاح است

یوسف زاده در ادامه به تغییر شرایط آب و هوایی اشاره کرد و گفت: اصلاح الگوی تغذیه ای برای حفظ و ارتقای سلامت حائز اهمیت است.

وی با تأکید بر آموزش همگانی و عمومی برای تغییر الگوی تغذیه ای، بیان کرد: آموزش همگانی از طریق رسانه ها در راستای تغییر سبک زندگی مردم تاثیرگذار است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، صنعتی شدن جوامع را سبب تغییر در نوع غذا، زمان برای صرف غذا و سبک زندگی دانست و خاطرنشان کرد: عوارض تغییر غذایی خود را در بیماری ها نشان می دهد.

یوسف زاده، 76 درصد دلیل مرگ ومیر مردم را ناشی بیماری ها و تروما عنوان کرد و یادآور شد: مرگ ومیر ناشی از بیماری ها و تروما در ردیف بیماری های غیرواگیردار است.

وی با اشاره به اینکه کاهش 25 درصدی حجم بیماری های غیرواگیردار نیازمند تلاش مضاعف است، اظهار کرد: نقش رسانه ها در موضوع مذکور بسیار با اهمیت است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان بر پیشگیری از وقوع بیماری تأکید کرد و افزود: با افزایش تعداد سال های عمر می توانیم ثروت ملی و تولید را افزایش داده و شاهد سلامتی و شادابی جامعه باشیم.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان