Tuesday، 27 February 2024 | سه شنبه، 08 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : رئیس امور اقتصاد کلان سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با بیان اینکه با مدیریت و برنامه ریزی توسعه پایدار فراهم خواهد شد گفت: ۲۰درصد صادرات غیر نفتی در سال ۹۵افزایش یافته است .

امیر باقری، رئیس امور اقتصاد کلان سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور امروز(۲۹ آبان) در پانزدهمین نشست تخصصی توسعه در سالن احتماعات این سازمان اظهار کرد: توسعه پایدار نیازمند مدیریت و برنامه ریزی در اقتصاد کشور است.

وی با بیان اینکه صادارات نفت از سال 68 تا سال 90 بسیار مطلوب بود گفت: از سال 90 ایران با تحریم مواجه شد و مشکلاتی در صادرات ایجاد شد که اقتصادمان را با مشکلاتی روبه رو کرده است.

باقری تصریح کرد: در برنامه نخست ایران با رشد اقتصادی بیش از هفت درصد روبه رو بود.

وی به صادرات غیر نفتی پرداخت و گفت: در چند ماه گذشته سال جاری، صادرات غیر نفتی کشور 20درصد افزایش یافته است.

رئیس دفتر اقتصاد کلان سازمان برنامه و بودجه کشور اذعان کرد: آخرین بدهکاری دولت 200هزار میلیارد تومان بوده و 200هزار میلیارد تومان هم شرکت ها به دولت بدهکارند که در مجموع 400 هزارمیلیارد تومان بدهی و طلب های دولت است.

وی خاطر نشان کرد: وضعیت بازار بدهی ایران در جهان یک و دو دهم درصد است.

باقری اذعان کرد:30 هزار میلیارد تومان بدهی بانک ها  امسال پرداخت شده وهمچنین 15هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه بانک ها بوده است.

وی خاطرنشان کرد: در برنامه ششم توسعه دولت مجاز است بابت تمام بدهی ها اوراق منتشر کند.

باقری تصریح کرد: 40هزار میلیارد تومان درسال 95 بابت طلبکاری های بانک ها پرداخت شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه قیمت و معاملات مسکن امسال رشد چهار درصدی داشته است اذعان کرد: فضای یکسان سازی نرخ ارزی در کشور فراهم شود و به این مقوله در توسعه اقتصادی توجه شود.

رئیس امور اقتصاد کلان سازمان مدیریت و برنامه ریزی خاطرنشان کرد: رتبه ریسک تجاری ایران بهبود یافته و در تولیدات و صادرات نفت رشد مطلوبی داشته است.

وی اذعان کرد: در حال حاضر کاهش قیمت نفت از مشکلات دست به گریبان دولت است.

باقزی امکان رشد تورم را یکی دیگر از دغدغه های مهم دولت دانست و تصریح کرد: اکنون تورم کشور7 هفت درصد است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان