Saturday، 02 March 2024 | شنبه، 12 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : مدیرکل اسبق آموزش و پرورش استان خراسان رضوی گفت: در دوره های قبلی برکاتی هرچند کم از صندوق ذخیره فرهنگیان مشاهده می کردیم اما متأسفانه در این دوره نه تنها هیچ برکتی را مشاهده نکردیم بلکه شاهد دست درازی به جیب شریف ترین قشر جامعه بودیم.

محمدتقی فخریان درباره فساد 8 هزار میلیاردی در صندوق ذخیره فرهنگیان، اظهار داشت: در نظام جمهوری اسلامی ایران، مسؤولیت هایی که به افراد سپرده می شود در واقع امانتی است که از سمت شهدا به آن ها داده شده که مسؤولان باید به بهترین نوع از آن صیانت کنند اما متأسفانه چندی است که شاهد بروز فسادهای همچون فیش های نجومی در مسؤولان کشوری هستیم.

وی در خصوص فساد عظیم در صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: فرهنگیان فکر می کردند با مبلغ کمی که به طور ماهیانه به صندوق ذخیره فرهنگیان پرداخت می کردند و دولت تضمین کرده بود تا برابر با این مقدار در زمان بازنشستگی فرهنگیان به آن ها بازگرداند اما متأسفانه در زمان بازنشستگی همان مبلغ پرداختی فرد نیز به وی بازگردانده نمی شود.

فخریان با اشاره به عضویت حدود یک میلیون فرهنگی در این صندوق، بیان کرد: با یک حساب سرانگشتی درمی یابیم که ماهیانه مبلغ هنگفتی به صندوق وارد می شود و چنانچه این مبلغ در جای صحیح سرمایه گذاری می شد می توانست سود فراوانی را به فرهنگیان برساند اما متأسفانه این اتفاق نیفتاده است.

مدیرکل اسبق آموزش و پرورش استان خراسان رضوی با تأکید بر اینکه دولت کنونی ظلم مضاعفی به فرهنگیان روا داشته است، افزود: این صندوق از ابتدای تشکیلش از مدیریت ضعیف رنج می برد اما این بی کفایتی در زمان دولت کنونی به اوج خود رسیده است و حتی در مقطعی تمامی فرهنگیان را ملزم به عضویت در این صندوق کردند و امروز از این فساد رونمایی شده است.

وی با اشاره به اینکه قشر فرهنگی از شریف ترین و بی بضاعت ترین قشرهای جامعه هستند، اظهار داشت: در دوره های قبلی برکاتی هرچند کم از این صندوق مشاهده می کردیم اما متأسفانه در این دوره نه تنها هیچ برکتی را مشاهده نکردیم بلکه شاهد دست درازی به جیب شریف ترین قشر جامعه بودیم.

فخریان خاطرنشان کرد: متأسفانه نظارت کافی بر این صندوق وجود نداشته و با تغییر هر وزیر، رئیس این صندوق نیز با انتخابات ضعیف تعویض می شود که این ها همه می تواند زمینه های بروز فساد در این صندوق را فراهم کند.

مدیرکل اسبق آموزش و پرورش استان خراسان رضوی با اشاره به نقش مهم رسانه ها در بازخواست و نظارت بر مسؤولان، تصریح کرد: رسانه ها اگرچه امروز مورد اتهام دولت مردان در برخی حوزه های سیاسی هستند اما حوزه نظارتی رسانه ها می تواند فوق العاده اثرگذار باشد و با تیزبینی خود، مردم را از تمامی اتفاقات مطلع سازند که باعث شوند تا مردم از مسؤولان مطالبه کنند و آن ها را پای میز محاکمه بکشانند.

وی ادامه داد: برملا شدند فیش های حقوق نجومی و فساد صندوق ذخیره فرهنگیان نمود نقش رسانه ها و مطالبه مردم از مسؤولان بوده که نشان داد عده ای از مدیران تنها به دنبال پر کردن جیب خود از بیت المال هستند.

فخریان با اشاره به اینکه می توان با 8 هزار میلیارد به تمامی فرهنگیان یک وام 10 میلیون تومانی با بهره صفر درصد داد که بسیاری از مشکلات آن ها را برطرف کند، خاطرنشان کرد: چنانچه این صندوق در دست یک بنگاه اقتصادی کاربردی بود می توانست با این پول بسیاری از مشکلات فرهنگیان در زمینه های مسکن، معیشت و درمانی را برطرف کند اما به دلیل سوء مدیریت و عدم نظارت مردمی بر این صندوق، شاهد چنین فسادهایی هستیم.

مدیرکل اسبق آموزش و پرورش استان خراسان رضوی بابیان اینکه بزرگ ترین مشکل فرهنگیان در حوزه های درمان، مسکن و رفاه آن ها است، یادآور شد: امروزه فرهنگیان حتی در حد یک فرد معمولی در جامعه از امکانات رفاهی و خدماتی برخوردار نیستند و حتی در دوره کنونی بحث بیمه طلایی فرهنگیان نیز حذف شد؛ یعنی این صندوق با این میزان سرمایه و اعتبار نمی توانست در جهت رفع نیازهای فرهنگیان قدمی بردارد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان