Monday، 26 February 2024 | دوشنبه، 07 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : مدیرعامل راه آهن جمهوری آذربایجان یکی ازحلقه های اصلی اتصال کریدور شمال- جنوب را مسیر ریلی آستارا-آستارا اعلام کرد وگفت:باتکمیل خط آهن قزوین-رشت-آستارا،ترانزیت کالا تسهیل می شود.

جاوید قربان اف غروب سه شنبه در جریان بازدید از پل مشترک ریلی و پایانه در حال احداث بار راه آهن آستارای جمهوری اسلامی ایران در جمع خبرنگاران با اشاره به اهمیت فعال شدن کریدور شمال - جنوب و نقش راه آهن در این کریدور اظهار کرد: اتصال راه آهن جمهوری آذربایجان به ایران موجب توسعه و رونق بیش از پیش اقتصادی هر دو کشور می شود.

وی با تاکید بر اینکه روابط اقتصادی دو کشور ایران و آذربایجان با اتصال خط آهن تقویت می شود، افزود: احداث مسیر ریلی در آستارای جمهوری آذربایجان به پایان رسیده و ساخت پل ریلی مرزی در مراحل پایانی قرار دارد.

وی با بیان اینکه احداث دو کیلومتر خط ریلی و نیز ایجاد ترمینال بار در شهرستان مرزی آستارای ایران نیز در تعهد دولت جمهوری اسلامی ایران قرار دارد، ادامه داد: با راه اندازی این مسیر ریلی ترانزیتی و همچنین مسیر ریلی قزوین- رشت و در ادامه رشت به آستارا ، انتقال بارهای خلیج فارس به مقصد روسیه، دریای سیاه و اروپا معنی پیدا می کند و کریدور حمل و نقل شمال- جنوب ایران فعال شده و دو کشور از این جریان ریلی بهره های اقتصادی خواهند برد.

قربان اف خاطر نشان کرد: با راه اندازی خط ریلی آستارا-آستارا، حمل بارهای مربوط به جمهوری آذربایجان، قفقاز و روسیه از طریق شبکه سراسری خط آهن آذربایجان وارد ایران شده و از داخل ایران در قالب دالان حمل و نقل ترکیبی به نقاط مختلف جهان ترانزیت می شود.

مدیر عامل شرکت راه آهن جمهوری آذربایجان راه حل کوتاه مدت در راستای تکمیل این دالان حمل و نقل را اتصال خط ریلی بین آستارای ایران و آستارای آذربایجان عنوان و اعلام کرد: دو کشور متعهد شده اند این پروژه را تا پایان سال به بهره برداری برسانند.

وی با بیان اینکه اتصال راه آهن آستارا - آستارا بسیار مهم است، چون علاوه بر حمل بار و کالا، موجب گسترش روابط بین کشورهای منطقه می شود و از نظر ارتباطات مسافر بری نیز بسیار حائز اهمیت است، گفت: اتصال راه آهن های آذربایجان و ایران در مرز آستارا ، تصمیمی است که توسط روسای جمهور دو کشور اتخاذ شده و مسئولان ذیربط نیز با جدیت به دنبال اجرایی شدن این تصمیم هستند./ منبع : مهر

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان