Sunday، 25 February 2024 | یکشنبه، 06 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : استاندار گیلان با اشاره به گزارش مرکز ملی آمار ایران از کاهش نرخ بیکاری در استان طی شش ماه نخست امسال گفت: این نرخ طی مدت یادشده، 9 و شش دهم درصد بوده و باید گیلان، جزو پنج استان برتر کشور در کاهش بیکاری باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان در این جلسه که با حضور سفیر جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان برگزار شد دکتر محمدعلی نجفی با قدردانی از تلاش های ویژه و مستمر دکتر سجادی در جهت ارتباط دو کشور ایران و ارمنستان علی الخصوص گسترش روابط با گیلان افزود : در ماه های گذشته به دعوت استاندار آرارات درصدر هیئتی به ارمنستان سفر داشتیم که دیدارهایی با وزرا و استانداران این کشور انجام گرفت و تکالیفی برای دستگاه های 2 کشور در گسترش روابط تعیین شد.

وی اتاق بازرگانی را در ایجاد روابط تجاری با کشورهای همسایه بویژه در جمهوری آذربایجان را پیشرو دانست و خاطر نشان کرد : خوشبختانه پرچم تجارت جمهوری اسلامی ایران در آستراخان با نام اتاق بازرگانی گیلان نصب شده که انتظار داریم در ارمنستان نیز این حضور فعال شود.

نماینده عالی دولت در گیلان به پیشینه ی تاریخی حضور ارامنه در گیلان در کنار اقشار مختلف مردم اشاره و اظهار داشت : امیدواریم با علاقمندی مردم دو کشور نسبت به هم ، سفر ایرانیان به ارمنستان و بالعکس را در جهت جذب گردشگر شاهد باشیم.

وی به حضور ارمنستان در جمع کشورهای اوراسیا اشاره کرد و گفت : باتوجه به اینکه تعرفه گمرکی بین کشورهای اوراسیا صفر است باید از این فرصت در گیلان بهره لازم ببرد.

استاندار گیلان به سفر سفیر ارمنستان در کشورمان به استان گیلان و علاقمندی به گسترش روابط اشاره و اظهار داشت : اتاق بازرگانی گیلان باید نسبت به اجرای تعهدات و عملیاتی کردن اقدامات تلاش کند.

دکتر نجفی بر ضرورت گسترش روابط در بخش های تجاری و همچنین سرمایه گذاری در سواحل استان تأکید و خاطر نشان کرد : این اقدامات باید به صورت دو طرفه و حداکثر تا ماه های آینده نتیجه چند اقدام مهم به وضوح دیده شود.

وی افزود : صادرات محصولات گیلان از جمله برنج، چای، زیتون، گل و گیاه و همچنین توسعه ی صنعت تولید ابریشم نیز می تواند از جمله ی اقدامات در کشور ارمنستان باشد.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به اینکه علی رغم بی میلی هایی که نسبت به صنعت ابریشم و نوغانداری در 14 سال گذشته وجود داشته است باید تلاش ویژه ای در افزایش حجم تولید شود گفت: باید با حفظ مرکزیت تولید ابریشم در گیلان در پیشبرد برنامه ی تعیین شده برای این سازمان اقدام شود.

وی افزود : به منظور گسترش روابط و عملیاتی کردن اقدامات طی دو هفته ی آینده هیئتی از گیلان به ارمنستان سفر خواهد کرد.

وی همچنین بر ضرورت جذب سهم حق آبه گیلان از سد سفیدرود تأکید و تصریح کرد : باید تلاش شود ضمن دریافت سهم تعیین شده ی آب از بالادست، در پایین دست نیز به دنبال اتمام سدهای پیش بینی شده باشیم.

وی به پیشرفت 43 درصدی سد پلرود که در ابتدای دولت فقط 19 درصد پیشرفت داشت اشاره و خاطر نشان کرد : امیدواریم با حضور جدی هیئت 3 نفره ی تعیین شده از سوی دولت در خصوص مسائل سد شفارود پیشرفت بیشتر این سد را نیز شاهد باشیم.

استاندار گیلان اظهار داشت : 11 سد لاستیکی پیش بینی شده در سفر رییس جمهور به گیلان نیز نیازمند اهتمام جدی در اتمام آنان است.

وی خاطر نشان کرد : مردم رودبار صرفاً نگاهشان به تولید زیتون است که باتوجه به بارش محدود در این منطقه نیازمند کمک بیش از پیش هستند.

وی به وجود طرح های مطلوب در بخش زیتون در شهرستان رودبار اشاره کرد و گفت : در بخش سنتی وجود آفت مگس زیتون مشکلاتی را برای باغداران به وجود آورده که در مجموع باغات سنتی و مدرن 5 درصداز این آفت مشاهده شده است.

دکتر نجفی به گزارش مرکز ملی آمار ایران درخصوص نرخ بیکاری گیلان اشاره کرد و افزود : در 6 ماهه نخست سال 95 نرخ بیکاری در استان گیلان به 9.6 درصد تقلیل پیدا کرده و رتبه ی 7 استان های با کمترین بیکار کشور را دارا هستیم.

وی خاطر نشان کرد : این نرخ بیکاری در سال 94 در گیلان بعد از 14 سال به 11 درصد رسیده بود که هم نسبت به سال گذشته و هم نسبت به متوسط کشور کاهش چشمگیری داشته است.

وی به تلاش همه ی مردم گیلان در بخش های کشاورزی، صنعتی و تجاری در کسب این موفقیت اشاره و تصریح کرد : با پیگیری های مدیران دستگاه های اجرایی و تأثیرگذاری تشکیل ستادهای استانی و نیز اهتمام مدیران حرف و صنایع و همراهی نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی به این موفقیت دست پیدا کردیم.

نماینده عالی دولت در گیلان به تحقق شعار کاهش نرخ بیکاری در ابتدای ورود به استان اشاره و اظهار داشت : برنامه ما در ابتدا حضور در جمع 10 استان کمترین نرخ بیکاری بود که انشاء ا... جزء 5 استان برتر کشور در کاهش بیکاری خواهیم شد.

وی افزود : امیدواریم با همین پشتکار موجود و همراهی های نهادهای مختلف در استان بتوانیم شاهد شکوفایی بیشتر استان و رونق اشتغال باشیم.

در این دیدار که نمایندگان شهرستان های رودبار و صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشتند سفیر جمهوری اسلامی ایران در کشور ارمنستان با قدردانی از تلاش های استاندار گیلان در گسترش روابط دو کشور گفت : یکی از کارهای اصلی همکاران بنده در سفارت ارتباط با استان گیلان است و دلیل آن نیز پیگیری ها و دریافت سریع مکاتبات از سوی گیلان است.

وی از سفر دکتر روحانی در دی ماه سال جاری به کشور ارمنستان خبر داد و افزود : باید از ظرفیت شهرستان های تابعه استان گیلان که موهبت های بسیاری در حوزه های مختلف دارد در خصوص افزایش حجم صادرات و نیز امضاء تفاهم نامه ها در موضوعات مورد نیاز کشور ارمنستان در این سفر بهره لازم را ببریم.

وی به عضویت کشور ارمنستان در جمع کشورهای اوراسیا و نیز همکاری نزدیک با اتحادیه اروپا اشاره و خاطر نشان کرد : باید از مزیت صفر بودن تعرفه گمرکی این کشورها در افزایش حجم مبادلات و صادرات کمال استفاده را برای حضور گیلان ببریم.

وی به علاقمندی گردشگران ارمنستانی با توجه به وجود کلیساها و نیز ارامنه و ظرفیت عظیم سواحل در گیلان اشاره و اظهار داشت : برقراری پرواز رشت- ایروان برای تبادل گردشگران دو کشور در دستور کار قرار دارد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان