Tuesday، 27 February 2024 | سه شنبه، 08 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : مدیر کل بنادر و دریانوردی گیلان از امضای تفاهمنامه اتصال خط ریلی چین به شمال دریای خزر از طریق این بندر خبر داد.

حسین چراغی بعد از ظهر با اشاره به امضای تفاهمنامه مشترک همکاری سه جانبه به منظور راه اندازی کریدور حمل چند وجهی، چین ـ دریای خزر ـ بندر انزلی ـ قزوین اظهار کرد: این تفاهمنامه در راستای افزایش همکاری اتحادیه حمل و نقل و ارتباطات چین، اتاق بازرگانی صنایع و معادن کشاورزی استان قزوین و اداره کل بنادر و دریانوردی گیلان به امضا رسید.

وی با بیان اینکه با راه اندازی این مسیر جدید شاهد افزایش چشمگیر حجم مبادلات تجاری از مبدأ کشور چین در بندر انزلی می شویم، افزود: بررسی ها و کارشناسی های مختلفی پیرامون این کریدور صورت گرفته و مدیر هماهنگی شعبه کریدور ریلی اتحادیه حمل و نقل و ارتباطات چین به همراه رئیس و اعضای اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی استان قزوین از زیر ساخت ها و تأسیسات قدیمی ترین بندر شمال ایران بازدید کرده و پس از آن جلسه مشترک سه جانبه با حضور هیأت چینی و اتاق بازرگانی قزوین در بندر انزلی تشکیل و در نهایت منتج به ایجاد دبیرخانه مشترک سه جانبه با معرفی نمایندگان طرفین شد.

به گفته مدیر کل بنادر و دریانوردی گیلان، پس از تشکیل دبیرخانه مشترک و بررسی های صورت گرفته تفاهمنامه همکاری سه جانبه بین اداره کل بنادر ودریانوردی گیلان، اتحادیه حمل و نقل و ارتباطات چین و اتاق بازرگانی استان قزوین در سازمان بنادر و دریانوردی و با حضور مدیرکل تعرفه و ترانزیت سازمان بنادر امضا شد.

وی تصریح کرد: هدف از امضای تفاهمنامه مشترک همکاری سه جانبه، معرفی کامل ظرفیت های بنادر استان و در نتیجه افزایش توسعه مبادلات تجاری بین دو کشور در بنادر استان به ویژه در بندرانزلی بوده است.

چراغی کریدور مذکور را موجب افزایش بهره وری بازرگانان دانست و گفت: مسیر کریدور از مزیت های ممتاز در شاخص های زمان، مسافت، قیمت و اطمینان برای حمل انواع کالا به ویژه کانتینر نسبت به دیگر مسیرها است.

وی با بیان اینکه براساس تفاهمنامه همکاری مذکور، خط ریلی از کشور چین به شمال دریای خزر متصل می شود، یادآور شد: کالا از مسیر دریایی به بندرانزلی و پس از آن به قزوین ارسال می شود تا از طریق شبکه سراسری راه آهن جمهوری اسلامی ایران و حمل جاده ای به مقاصد مورد نظر منتقل شود.

این مسؤول با اشاره به اینکه کریدور جدید مذکور برای تغییر الگوی حمل و نقل دریایی در خزر در نظر گرفته شده است، متذکر شد: این کریدور در تجارت بین المللی، افزایش و بهبود حمل و نقل کانتینری در بندر انزلی بسیار تاثیر گذار است.

به گزارش فارس، بندرانزلی نخستین و بزرگ ترین بندر سواحل جنوبی دریای خزر در منطقه ای جلگه ای و ساحلی بوده که از شمال به دریای خزر، از جنوب به صومعه سرا، از شرق به رشت و از غرب به رضوانشهر متصل است.

بندرانزلی در ناحیه ای کاملاً جلگه ای به صورت طولی و در ساحل دریای خزر واقع شده و دارای آب و هوای معتدل مرطوب است و بخشی از محیط زیست طبیعی این شهرستان را دریا و بخش مهم دیگر نیز اکوسیستم ارزشمند تالاب انزلی تشکیل می دهد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان