Tuesday، 27 February 2024 | سه شنبه، 08 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : استاندار گیلان گفت: هیچ پروژه جدیدی در گیلان طی سه سال گذشته بدون رعایت الزام های قانونی زیست محیطی و منابع طبیعی آغاز نشده است.

محمدعلی نجفی در نشست معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور بر ضرورت تشکیل یک کارگروه هر دو هفته یک بار با حضور معاون جنگل های سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در استان گیلان تأکید و تصریح کرد: در این کارگروه انتظار داریم در خصوص رفع موانع سرمایه گذاران برای تولید و ایجاد اشتغال تصمیم گیری شود.

وی با بیان اینکه خود را ملزم به توسعه استان همراه با رعایت قوانین و حفظ جنگل و مسائل محیط زیستی می دانیم، گفت : این کارگروه بصورت منظم به منظور تصمیم گیری در خصوص پروژه های مهم استان که نیاز به اختیارات کشوری دارد، در گیلان تشکیل شود.

نجفی با بیان اینکه بیش از 70 درصد مساحت گیلان را عرصه های جنگلی، منابع طبیعی و شالیزارها تشکیل می دهد ، افزود : شرایط خاص استان های شمالی تنگناهایی را برای سرعت بخشیدن و یا حتی اجرای پروژه های عمرانی و اشتغالزایی جدید که از مطالبات مردم و نیازهای ضروری منطقه است، ایجاد می کند از این رو لازم است شرایط این استان ها در اعطای مجوزها در نظر گرفته شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تلاش های انجام شده برای کاهش مشکلات زیست محیطی مرکز دفن زباله در سراوان گفت : فرایند اعطای مجوز برای ساخت تصفیه خانه لندفیل سروان طولانی شده و امیدواریم هرچه سریعتر اقدامات لازم انجام پذیرد.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه سدهای بسیاری در مسیر هشت استان بهره مند از آب سد سفیدرود احداث شده، خاطرنشان کرد: گنجایش سد سفیدرود از دو میلیون و 350 هزار متر مکعب به یک میلیون و 150 هزار مترمکعب در حال حاضر رسیده است.

وی اظهار داشت: برای مقابله با خشکسالی تلاش کردیم تا کشت محصول 10 تا 15 روز جلوتر انجام شود.

وی به سدهای در حال احداث گیلان نیز اشاره کرد و گفت: سد پلرود پس از 18 سال از روند ساخت پیشرفت 19 درصدی داشت که در حال حاضر به 45 درصد رسیده است.

استاندار گیلان به ساخت سد شفارود با استفاده از فاینانس برغم اختلاف نظرهای زیست محیطی موجود اشاره کرد و افزود: در حال حاضر پیشرفت بیش از 30 درصدی در این سد را شاهد هستیم.

وی ساخت سدهای لاستیکی را از مصوبات سفر رئیس جمهوری به گیلان دانست و اظهار داشت: در صورت اتمام این سدها و نیز 11 سد لاستیکی در حال ساخت بسیاری از مشکلات مناطق پایین دست استان در تأمین آب برطرف می شود.

در این دیدار معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با قدردانی از تلاش های استاندار گیلان در خصوص حفظ از اراضی جنگلی و منابع طبیعی استان گفت: اگر دریا، جنگل و زیبایی های منطقه هایی همچون گیلان را از دست دهیم، طراوت کشور از بین خواهد رفت.

خداکرم جلالی با بیان اینکه در چارچوب قوانین، توقعات و انتظاراتی برای توسعه وجود دارد، خاطرنشان کرد: نیازهای توسعه ای و اشتغال نیازمند سیاست های راهبردی و استراتژی خاص برای استان های شمالی است و برای این منطقه استانداران استان های شمالی به عنوان نماینده عالی دولت باید ورود کنند.

وی گفت: باید افق کار برای توسعه، اشتغال، صنعت و راه ها مشخص شود.

خداکرم جلالی افزود: به دلیل تأکیدات رهبر معظم انقلاب ، فرهنگ حفاظت از اراضی منابع طبیعی در کشور در سالیان اخیر ارتقای خوبی یافته و مسئولان نظام و جامعه نسبت به مسائل زیست محیطی و جنگل ها حساسیت دارند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهارکرد : کارگروهی با عضویت معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار، معاون جنگل های سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری، رئیس سازمان جهادکشاورزی، مدیرکل منابع طبیعی و دستگاه ذیربط تشکیل خواهد شد تا در چارچوب قانون برای رفع مشکلات منابع طبیعی در پروژه های مهم و ضروری که به اختیارات خارج از استان نیاز دارد، تصمیم گیری کنند.

وی افزود: این منابع طبیعی برای نسل های امروز و آینده است و نباید اجازه دهیم در مکان هایی که ضرورتی ندارد، حتی یک درخت قطع شود و باید در حفظ سرمایه های کشور کوشا باشیم.

وی بر ضرورت فعال کردن زراعت چوب در استان نیز تأکید و تصریح کرد: این اقدام علاوه بر زیباسازی سیمای استان، به اشتغالزایی، حفظ جنگل و درآمدزایی کمک می کند.

از یک میلیون و 471هزار و یکصد هکتار مساحت استان گیلان، بیش از 560 هزار هکتار آن جنگل، 224 هزار هکتار مرتع و 220 هزار هکتار اراضی کشاورزی است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان