Monday، 26 February 2024 | دوشنبه، 07 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : معاون رفاه اجتماعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: با تحقق گردشگری اجتماع محور ، فقر روستایی کاهش می یابد و اقتصاد روستا ، شکوفا و رونق می گیرد.

احمد میدری روز دوشنبه در مراسم اختتامیه شناسایی طرح گردشگری اجتماع محور (طرح توسعه و توانمندسازی جامعه محور روستایی ) و آغاز عملیات ارائه پروانه فعالیت بهره برداری اقامتگاه های روستایی در رشت افزود: این نوع گردشگری ، کاهش فقر و همبستگی اجتماعی را به دنبال خواهد داشت.

وی در رابطه با ایده طرح گردشگری اجتماع محور از سوی وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی و اجرای آن در گیلان اظهار کرد: بهزیستی استان گیلان با کمک تسهیلگران توانست خانه های مناطق روستایی که شرایط جذب گردشگر را دارند، شناسایی کند.

معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: گردشگری اجتماع محور نوعی مسافرت است که گردشگران در منزل مردم بومی اقامت می کنند و هزینه آن را به میزبان می پردازند.

وی با اشاره به مزیت های گردشگری اجتماع محور تصریح کرد: در این نوع گردشگری، هزینه ها بسیار کمتر از اقامت در هتل است از این رو، می تواند به گسترش گردشگری بیانجامد.

میدری اضافه کرد: در گردشگری اجتماع محور ، گردشگر با فرهنگ بومی، تغذیه ، آداب و رسوم منطقه آشنا می شود و امکان تبادل فرهنگی را میسر می سازد و درآمد و منافع گردشگری به خود افراد بومی می رسد.

وی با اشاره به اهمیت گردشگری و بسترهای لازم برای گسترش آن اظهار کرد: گردشگری اجتماع محور موجب رونق فعالیت های کشاورزی روستایی و ایجاد درآمدهای جانبی برای کشاورزان می شود.

وی اجرای طرح گردشگری اجتماع محور در گیلان به صورت پایلوت و اجرای آن در سایر مناطق را کار بزرگی دانست و گفت: بایستی با اقدامات و برنامه ریزی اساسی در اجرای این طرح ، امکان گردشگری مبتنی بر فناوری و اجتماع محور را ایجاد کنیم و تا مرحله آخر پیش رویم.

میدری ادامه داد: این طرح در راستای وظایف وزارت تعاون مبنی بر رصد و سنجش فقر و ارائه طرح هایی برای کاهش فقر، ارائه شده است.

وی با بیان اینکه در دولت تدبیر و امید اقدامات خوبی در بخش های مختلف انجام گرفته، تصریح کرد: در سال 92 گزارش هایی از سوی این وزارتخانه از جمله فقر درمان و فقر آموزش به دولت ارائه شد و اقداماتی نیز در این رابطه انجام گرفت.

وی ایجاد پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان را یکی از کارهای بزرگ دولت عنوان و خاطر نشان کرد: اطلاعات 23 میلیون خانوار ایرانی در این پایگاه به ثبت رسیده که این پایگاه و ثبت اطلاعات در آن، عرصه سیاست گذاری در همه امور را تغییر می دهد که پیش از این، سیاست های ما مبتنی بر 50 هزار نمونه ( از طریق نمونه گیری) بود.

میدری یادآور شد: معاونت رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از مهر ماه 1393 به عضویت کمیته فقرزدایی سازمان همکاری کشورهای اسلامی (کامسک) در آمد و مسئول ارتباط سایر دستگاه های اجرایی دولت ایران با این کمیته شده است.

طرح توسعه و توانمندسازی جامعه محور روستایی (گردشگری اجتماع محور) با هدف کاهش فقر و پویایی اقتصادی از اردیبهشت ماه سال جاری در گیلان به اجرا درآمد که در فار اول، خانه های روستایی دارای شرایط جذب گردشگر شناسایی شد.

در فاز دوم اجرای این طرح قرار است که با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان این منازل ساماندهی و صاحب پروانه رسمی شوند و بر اساس آیین نامه های گردشگری به این امر بپردازند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان