Wednesday، 28 February 2024 | چهارشنبه، 09 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : رئیس مجمع نمایندگان استان گیلان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به قطع گاز از سوی شرکت ترکمن گاز ترکمنستان گفت: مردم با صرفه جویی و کاهش مصرف گاز، با دولت برای رفع این مشکل همکاری کنند.

اسدالله عباسی افزود: مردم کشورمان از جمله گیلانی ها همیشه در بحران ها ، در صحنه بوده اند و در این بخش نیز با صرفه جویی در مصرف انرژی گاز، به دولت کمک خواهند کرد.

وی ادامه داد: تمهیدات لازم اندیشیده شده ولی در عین حال، از مردم می خواهیم تا با صرفه جویی در مصرف این انرژی، با شرکت ملی گاز ایران همکاری لازم را داشته باشند.

نماینده مردم شهرستان های رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب مبنی بر همدلی و همزبانی دولت و ملت بیان کرد: مطمئنا مردم با صرفه جویی در مصرف گاز، بر عملکردشان در رابطه با همکاری با دولت در بخش های مختلف می افزایند.

عباسی با بیان اینکه سرانه مصرف گاز در کشور ما بالاست، اظهار کرد: اقدام شرکت ترکمن گاز در قطع این انرژی به کشورمان، درست و منصفانه نیست.

** خلف وعده و اقدام غیرمنطقی ترکمن گاز

شرکت ترکمن گاز در حالی مدعی طلب 1.8 میلیارد دلاری از شرکت ملی گاز ایران بابت صادرات در سال های 1386 و 1387 شده است که تهران آن را قبول نداشته و خواستار ارجاع موضوع به داوری بین المللی است.

در دیماه 1386 که سرمای زمستان به اوج خود رسید و بیش از 20 استان کشور با افت شدید دمای هوا و یخبندان مواجه شدند، ترکمن گاز با سوءاستفاده از این فرصت و مغایر با قرارداد منعقد شده، اعلام کرد که قیمت گاز صادراتی خود به ایران را 9 برابر بالا برده و از 40 دلار به ازای هر هزار مترمکعب به 360 دلار افزایش می دهد.

دولت وقت ایران، به هر دلیلی در آن مقطع زمانی با این درخواست غیرمنطقی موافقت کرد و بدین ترتیب براساس محاسبات ترکمن ها، طلبی حدود 1.8 میلیارد دلار به حساب ایران نوشته می شود. البته با گذشت زمان و پس از افت قیمت گاز در بازارهای جهانی، قیمت گاز صادراتی این کشور به ایران کاهش می یابد که همچنان ادامه دارد.

پس از استقرار دولت یازدهم، ایران به صورت ماهانه اقدام به تسویه بدهی گازی خود با ترکمنستان کرده و بنابراین مبلغ دیگری به این طلب افزوده نمی شود.

با وجود مذاکرات چند روز اخیر دو شرکت برای چگونگی بازپرداخت بدهی های گذشته با حفظ ادعاهای ایران مبنی بر خسارت کمی و کیفی اما شرکت ترکمن گاز به طور ناگهانی و خارج از توافق به عمل آمده به صورت غیرمنطقی و در اقدامی مغایر با چارچوب قرارداد بار دیگر با آغاز فصل سرما با این ادعا که باید مبلغ مورد مناقشه و اختلاف را به سرعت دریافت کند، از صبح دیروز (یکشنبه) اقدام به قطع گاز ارسالی به ایران کرده است.

شرکت ملی گاز ایران تصریح کرده با توجه به رفتار خلاف قرارداد شرکت ترکمن گاز، ایران با قطع واردات گاز از ترکمنستان با شتاب بخشیدن به ساخت خط لوله های در دست ساخت و تغییر موقت سوخت صنایع از گاز به سوخت مایع، می تواند نیاز نواحی شمالی شرقی کشور را رفع کند اما شرکت ترکمن گاز بازنده اصلی این ماجرا خواهد بود زیرا بزرگترین مشتری خود را از دست خواهد داد.

در حال حاضر روزانه 17 میلیون متر مکعب گاز در استان گیلان مصرف می شود. گیلان حدود 950 هزار مشترک دارد که 95 درصد مشترکان خانگی و پنج درصد صنعت، نیروگاه ها و جایگاه های سی ان جی هستند./ منبع : ایرنا

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان