Wednesday، 28 February 2024 | چهارشنبه، 09 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : استاندار صبح امروز در نشست مشترک اقتصاد مقاومتی و شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی که سفیر کشورمان در اوکراین هم حضور داشت گفت: ایجاد انگیزه در زمینه گسترش روابط با اوکراین در دستور کار استانداری گیلان قرار دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ دکتر محمدعلی نجفی در این نشست اظهار کرد: در ایام بعد از فروپاشی شوروی سابق، استان گیلان بهره خوبی از ظرفیت کشورهای حاشیه دریای خزر برد و در آن ایام که بنده به عنوان معاون استاندار گیلان افتخار خدمتگزاری داشتم، برای ارتباط با کشورهای مذکور از جمله آذربایجان و ارمنستان، کشورهای قفقاز و CIS پیش قدم شدیم .

استاندار گیلان با اشاره به اینکه فرصت ویژه کشور اوکراین مورد توجه گیلان است اعلام کرد: نخستین نمایشگاه ایران به سرپرستی استان گیلان در سال 74 در کی یف با حضور تجار ایرانی برگزار شد.

وی با بیان اینکه یکی از مباحث ویژه، بحث خواهرخواندگی اودسا با بندرانزلی است خاطرنشان کرد: فرصت خوبی از نظر ارتباط فرهنگی با کشور اوکراین فراهم است چرا که اوکراینی ها علاقمندی خاصی به فرهنگ ایرانی دارند.

دکتر نجفی با اشاره به اینکه گیلان این فرصت طلایی را دارد که در حوزه گردشگری و شیلات و پذیرش دانشجو از کشور اوکراین بهره مند شود گفت: دانشگاه گیلان جزو 8 دانشگاه برتر کشور است که در زمینه مکانیک و رشته های مشابه و کشاورزی حرف هایی برای گفتن دارد.

وی با بیان اینکه برگزاری کمیسیون مشترک بعد از 11 سال با کشور اوکراین فرصت بسیار خوبی در جهت گسترش روابط و همکاری های مشترک محسوب می شود.گفت: ما آمادگی کامل برای حضور همه جانبه در اوکراین داریم.

وی با یاد آوری اینکه کمیسیون مشترک ایران و آذربایجان نیز به مدت 10 سال برگزار نشد اظهار کرد: در این ایام هیچ کمیسیون مشترکی بین دو کشور شکل نگرفت و با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید فضای جدیدی برای گسترش و از سرگیری روابط با کشورهای حاشیه دریای خزر ایجاد شد و این فضای موجود یک فرصت است.

وی گفت : خوشبختانه دولت تدبیر و امید با انگیزه حفظ تمامیت ارضی و ارزش های نظام مقدس جمهوری اسلامی فرصت خوبی برای ارتباط با کشور اوکراین و سایر کشورهای دنیا ایجاد کرده است و معتقدم می بایست علی رغم بی انصافی و هجمه هایی که علیه دولت الخصوص موضوع برجام شکل می گیرد و باتوجه به تلاش های مستمر وزارت خارجه کشور برای ایجاد بستری مناسب جهت برقراری تعامل سازنده با دنیا تلاش کنیم .

دکتر نجفی تأکید کرد : اتاق بازرگانی و مقامات عالی کشور در اوکراین نظیر سفیر محترم مذاکرات لازم را داشته باشند؛ ما نیز شرایط و امکانات لازم را برای بهره برداری هر چه بیشتر و بهتر از فرصت موجود در کشور اوکراین فراهم می کنیم.

وی خاطر نشان کرد : پیشنهاد می دهم جهت هرچه بهتر شناساندن ظرفیت های استان گیلان، میزبانی هیاتی از اوکراین را بر عهده بگیریم.

استاندار گیلان تصریح کرد : باتوجه به اینکه ورود مسافر از اوکراین به ایران شرایط خوبی دارد، کلید برقراری پروازهای بیشتر حتی بطور مستقیم بین رشت- کیف را باتوجه به فاصله پروازی حدوداً 3 ساعته بزنیم.

استاندار گیلان به تأکید رییس جمهوری بر تکمیل پروژه مهم خط راه آهن قزوین رشت آستارا اشاره و افزود : خوشبختانه مسیر قزوین- رشت در ماه های آتی افتتاح خواهد شد و مسیر آستارا- آستارا نیز که تأثیر بسزایی در افزایش مراودات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کشور با دنیا را دارد پیشرفت خوبی دارد.

استاندار گیلان عنوان کرد: مرکز تجاری ایرانیان در آستاراخان تجربه خوبی است که می تواند در کشور اوکراین هم تکرار شود و تسهیلات لازم برای فراهم شدن چنین مرکزی برای سرمایه گذاران و بخش های دولتی از سوی استانداری گیلان فراهم می شود.

وی با تاکید بر اینکه در شورای اقتصاد مقاومتی، فرصت را برای بخش های دولتی در حوزه های گوناگون گسترش روابط با اوکراین فراهم می سازیم خاطرنشان کرد: ایجاد انگیزه در زمینه گسترش روابط با اوکراین در دستور کار استانداری گیلان قرار دارد.

دکتر نجفی با بیان اینکه گیلان استانی است که در مسیر آلودگی هوا نیست و هرگز مشکل آب پیدا نخواهد کرد خاطر نشان کرد : می بایست از لحاظ کشاورزی و آب زراعی وضعیت بهتری داشته باشیم.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان