Sunday، 25 February 2024 | یکشنبه، 06 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : سفیر ایران در اوکراین خواستار ایجاد مرکز تجاری ایرانیان در این کشور شد و گفت: اوکراین مرز بین اروپای شرقی و اروپای غربی بوده و سرمایه گذاری در این کشور توجیه پذیر است.

محمد بهشتی منفرد پیش از ظهر امروز در جلسه اقتصاد مقاومتی شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی در استانداری گیلان با برشمردن ظرفیت های تجاری اوکراین اظهار کرد: در گذشته به دلیل یکسری ملاحظات به قابلیت های این کشور پرداخته نشده است.

وی با بیان اینکه پنجمین دوره کمیسیون مشترک سال گذشته پس از 11 سال در تهران برگزار شد، افزود: سطح برگزاری کمیسیون مشترک متفاوت با دیگر کشورها بود.

سفیر ایران در اوکراین گفت: اوکراین پهناورترین کشور پس از روسیه در اروپا بوده و با 46 میلیون نفر جمعیت قابلیت های بالایی در صنایع و فناوری دارد و از 24 استان 22 استان دارای بارندگی و برف است و دو استان دیگر به صورت قطره ای از آب استفاده می شود اما مشکلات جدی در آب ندارد.

وی با بیان اینکه اوکراین مقام پنجم دنیا را در تولید دانه آفتاب گردان، جو، سویا، کلزا و گندم دارد، تصریح کرد: اوکراین به دلیل برخورداری از خاک سیاه و آب و هوای خوب و مناسب بهترین تولید کننده محصولات کشاورزی است.

بهشتی منفرد با اشاره به اینکه اوکراین دارای امکانات حمل و نقل بسیار خوبی است، اظهار کرد: هفت پرواز مستقیم بین اوکراین و تهران برقرار است که تا پایان سال جاری به 10 پرواز می رسد.

وی رویکرد دولت اوکراین با ایران را مثبت ترین خواند و خاطرنشان کرد: اوکراین در حال پیوستن به اتحادیه اروپا است و ظرفیت بسیار بالایی برای توسعه تجارت با ایران دارد.

سفیر ایران در اوکراین با اعلام آمادگی برای اعزام هیأت های تجاری این کشور به ایران و بالعکس، خاطرنشان کرد: آماده پذیرش نخستین هیأت تجاری ایران از گیلان در اوکراین هستیم ضمن اینکه تاکنون 10 هیأت تجاری اوکراین به استان های مختلف از جمله تبریز، همدان، اصفهان و... سفر کرده اند.

وی به بازدید خود از شهرک صنعتی رشت اشاره کرد و گفت: از شرکت ایران رادیاتور و سبحان دارو در شهرک صنعتی رشت بازدید کردیم و برای بازاریابی داروی ایرانی در اوکراین آماده هستیم.

بهشتی منفرد خواستار ایجاد مرکز تجاری ایرانیان در اوکراین شد و خاطرنشان کرد: اوکراین مرز بین اروپای شرقی و اروپای غربی بوده و سرمایه گذاری در این مرز توجیه پذیر است و تا کنون در سه هیأت بانک مرکزی اوکراین به ایران سفر و یادداشت تفاهم امضا کردند.

وی با تصریح بر اینکه اوکراین دارای نیروی کار بسیار ارزانی است، یادآور شد: اوکراین کشت فراسرزمینی دارد و از ماشین آلات و امکانات بسیار عالی و پیشرفته در این زمینه برخوردار است.

سفیر ایران در اوکراین پیشنهاد خواهرخواندگی بندر اودسا با بندرانزلی را داد و خاطرنشان کرد: با توجه به برقراری هفت پرواز بین دو پایتخت اوکراین و ایران برای مبادلات گردشگری آماده هستیم و باید مذاکرات لازم در این زمینه صورت گیرد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان