Sunday، 25 February 2024 | یکشنبه، 06 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان بیان کرد: بهبود خدمات حفاظتی در سایت های تاریخی و میراثی، نیازمند رفع خلأهای قانونی و اجرای قوانین حمایتی است.

رضا علیزاده با اشاره به دستگیری حفاران غیر مجاز در رحیم آباد رودسر افزود: یگان حفاظت میراث فرهنگی برای بهبود خدمات حفاظتی در سایت ها و محوطه های تاریخی نیازمند اجرای قوانین حمایتی است.

وی اظهار کرد: خلأهای قانونی و فقدان قوانین حمایتی از مشکلاتی است که در حوزه یگان حفاظت میراث فرهنگی به چشم می خورد لذا رفع این معضل تلاشی برای بهبود خدمات حفاظتی در سایت های تاریخی و میراثی خواهد بود.

علیزاده ادامه داد: مجرمان یادشده قصد تحصیل اشیاء عتیقه در بخش رحیم آباد را داشتند که به همت ضابطان پایگاه حفاظتی میراث فرهنگی شهرستان رودسر دستگیر شدند.

وی بیان کرد: نوسازی ناوگان حمل و نقل، بهره مندی از تجهیزات لازم و آموزش نیروی انسانی فعال در این بخش باید بعنوان زیرساخت فراهم شود.

علیزاده با اشاره به تعدد آثار تاریخی و نیز گستردگی آبادی های استان گیلان، بر لزوم پاسداری جدی از این میراث ارزشمند تاکید کرد.

وی با اشاره به اینکه دولت تدبیر و امید پایه های گردشگری را بعنوان صنعتی جوان مستحکم کرده، بر لزوم مشارکت برای حفظ میراث فرهنگی ارزشمند تاکید و اضافه کرد: حفظ و نگهداری از میراث فرهنگی موجب توسعه گردشگری و حفظ هویت می شود.

در روزهای اخیر، مجرمانی که قصد حفاری به قصد تحصیل اشیاء عتیقه در بخش رحیم آباد رودسر را داشتند، به همت ضابطان پایگاه حفاظتی میراث فرهنگی این شهرستان دستگیر شدند.

در جریان بازرسی و تفتیش ، یک دستگاه فلزیاب از این افراد کشف شد و به اتهام حمل و نگهداری غیرمجاز دستگاه فلزیاب، برای تشکیل پرونده قضایی و رسیدگی به بزه انتسابی به مرجع قضایی رودسر ارجاع داده شدند.

شهرستان رودسر در 75 کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع است.

یک هزار و 30 اثر تاریخی از بین دو هزار و 300 اثر شناسایی شده میراث فرهنگی استان گیلان، در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است./ منبع : ایرنا

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان