Friday، 01 March 2024 | جمعه، 11 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : امام جمعه رشت رفیق خوب را تکیه گاه انسان دانست و گفت: فقدان هاشمی برای دوستانش جبران ناپذیر است.

آیت الله زین العابدین قربانی امروز در نماز جمعه این شهر با تسلیت رحلت آیت الله هاشمی یار دیرین مقام معظم رهبری اظهار کرد: یکی از مسایلی که برای انسان تکیه گاه محسوب می شود، رفیق خوب است.

امام جمعه رشت با بیان اینکه رفیق خوب دارای پنج ویژگی است، افزود: نخستین حد و مرز رفاقت این است که باطن و ظاهر فرد یکی باشد.

وی با اشاره به اینکه بیشتر دوستی ها در دنیای امروز بر پایه استفاده از دیگران است، گفت: دوستان خوب را می توان با امتحان مشخص کرد.

آیت الله قربانی گفت: دوست کسی است که برای انسان گرفتاری ایجاد شود، خوشحال نشود و باید با افرادی دوستی کرد که گرفتاری های دوست خود را گرفتاری خود بداند و اگر فردی به مقام و زندگی رسید اما به دوست خود اعتنا نداشته باشد این فرد دوست نیست و انسان های بزرگ برای دوستان خود آغوش باز می کنند.

وی با تصریح بر اینکه رفاقت ها باید در گرفتاری ها آشکار شود، یادآور شد: اگر فرد به دوست خود برای رفع گرفتاری متوسل شد و او توان برطرف کردن مشکل را داشت اما کاری انجام نداد، آن فرد دوست نیست.

خطیب جمعه رشت اضافه کرد: دوست خوب انسان را در گرفتاری ها رها نمی کند و دوست باید حق رفاقت را در برطرف کردن گرفتاری ادا کرده و در حفظ مال، ناموس و آبروی برادر خود تلاش کند.

وی به رفاقت هاشمی با مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری فرمود ۵۹ سال با هاشمی رفیق، همرزم و همدل هستم.

آیت الله قربانی فقدان هاشمی را برای دوستانش فاجعه و جبران ناپذیر خواند و خاطرنشان کرد: تا زمانی که زنده هستیم باید قدر همدیگر را بدانیم.

وی با اشاره به اینکه دوستی با اهل تقوا جزو توصیه های امام علی(ع) بود، بیان کرد: رفاقت با خوبان و دوری از بدها توصیه شده است.

امام جمعه رشت درباره آشنایی هاشمی رفسنجانی با امام راحل، خاطرنشان کرد: هاشمی رفسنجانی در سال 1327 به قم آمد و امام(ره) را به عنوان مراد و مرشد خود شناخت.

وی اظهار کرد: عوامل انحرافی از افرادی در قالب دوست فرزندان ما را معتاد و از دین و اخلاق دور می کنند و باید با انبیا، اولیا و صالحان، انقلابی ها و نماز جمعه ای ها رفیق باشیم، این افراد در آخرت مایه مباهات ما هستند.

آیت الله قربانی رحلت آیت الله هاشمی را عامل وحدت انقلابیون دانست و تصریح کرد: مقام معظم رهبری خود را صاحب عزا معرفی کردند و اطلاعیه بی نظیری صادر فرمودند و آقای هاشمی را به عنوان رجل سیاسی و دیندار معرفی کردند.

وی با بیان اینکه دشمنان نتوانستند از تشییع جنازه هاشمی سو ء استفاده کنند، متذکر شد: مقام معظم رهبری مدیریت بی نظیری داشتند و دشمنان از این درایت مات و مبهوت شدند.

خطیب جمعه رشت هاشمی را تنها سیاستمدار، فرمانده جنگ، رئیس مجلس شورا، خبرگان و مجمع تشخیص مصلحت نظام ندانست و گفت: هاشمی اسلام شناس و قرآن پژوه بود.

وی در ادامه به شهادت نواب صفوی در ۲۷ دی ماه اشاره کرد و یادآور شد: از افتخارات بنده این است که در دوران طلبگی از یاران نواب صفوی بودم، نواب اسوه مقاومت در تحقق حکومت اسلامی بود.

قربانی درباره سخنرانی اوباما در پایان دوران ریاست جمهوری خود گفت: اوباما در سخنرانی پایان دوران هشت سال ریاست جمهوری خود ادعا کرد انرژی هسته ای ایران را مهار کرده اما بد عهدی آمریکایی ها را مشاهده کردیم.

وی با اشاره به اینکه اوباما به دین خدا و طبیعت باور ندارد، خاطرنشان کرد: مسؤولان ارشد جمهوری اسلامی با ایستادگی مردم را آگاه می کنند تا زمانی که پرچم اسلام را به امام زمان(عج) تحویل دهند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان