Monday، 26 February 2024 | دوشنبه، 07 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : در خبرهای به نقل از کاظمی ، رییس شورای شهر رشت آمده بود : "طرح استیضاح شهردار رشت با 6 رأی موافق در صحن شورا اعلام وصول شد و یکشنبه هفته آینده شهردار رشت باید در جلسه استیضاح خود حضور یابد".

از آنجاییکه این اتفاق مسبوق به سابقه است و پیش از این نیز در تاریخ ۲۱ مرداد ۱۳۹۴ در یاران میرزا به نقل از صبح مشرق آمده بود : "استیضاح شهردار رشت نهایی شد" و بعد از آن خزر آنلاین در در 10 مرداد 95 نوشت : "طرح استیضاح شهردار رشت با ۶ رای اعلام وصول شد " ولی سر انجام بنا بر اعلام شبستان در تاریخ 14 مرداد 95 آمده بود "با ۸ رأی طرح استیضاح شهردار رشت مسکوت ماند" و ختم به خیر شد و اخیرا نیز آتش زیر خاکستر (6 رای) شعله ور شد تا خبرساز شود !

بنابراین بنظر می رسد این اقدام شورا نشینان نباید خطر چندانی جز تحذیر برای شهردار داشته باشد و می تواند مثل گذشته ختم به خیر شود با این تفاوت که حملات بی نتیجه مکرر به شهردار و تاکتیک دفاعی نوین رسانه ای شهردار و حمایت های طیف های همسو با نام دانشگاه گیلان در راستای القاء رضایت نداشته شهروندان از شهرداری سبب محبوبیت شهردار می شود ! از سوی دیگر شورا که می خواهد از این کلاه نمدی برای ترمیم کارنامه نداشته بسازد جزء تخریب مضاعف نصیب بیشتری نخواهد داشت .

برخی معتقدند هر چه به پایان دوره چهارم شورای شهر و انتخابات پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا نزدیک می شویم شورا نشینان شهر رشت در صدند با این قبیل مانور تبلیغاتی بزرگ جای پای خودشان را محکم نمایند .

از این رو هر از گاهی بر کوس سوال و یا استیضاح شهردار رشت می نوازند که با کمال تاسف این تب تندشان بگونه ای عرق می کند که گویی عطایش را به لقایش می بخشند و به صلح و آشتی تن می دهند که نفس صلح و آشتی مطلوب عمومی است ولی باید دقت داشت که "تا سیه روی شود هر که در او غش باشد " !؟حاج خلیل

حال چرا شورا نشینان ما حرف را بعمل ترجیح می دهند و با توجیه بنی اسرائیلی غافل از عاقبت کار تغییر تاکتیک می دهند ؟ شاید در حال حاضر طرح آن حتی به صلاح نویسنده نباشد که امید است در آینده معلوم شود !

هدف از بیان این وجیزه نه در حمایت شورا نشینان در استیضاح شهردار است و نه در جهت تضعیف شهردار و یا بالعکس بلکه به خاطر این است که برای ک بار هم شده خرق عادت کنیم و به جای شهردار شورا را بهاطر قصور های عدیده در انجام وظیفه و مصلحت اندیشی های ناصواب و یک طرفه استیضاح کنیم تا آیندگان این صنف خود را مصون از خطا و لغزش ندانند و در انجام وظیفه محوله هوشیار و مقاوم باشند .

بهمین نیت طرح سوالات شرح زیر از مهمات است که باید بیش از هر زمان دیگر مورد مداقه قرار گیرد :

1 - شهردار برگزیده شوراست یا شورا منتخب شهردار است ؟

2 - با توحه به اینکه شهردار فعلی از تیر 91 تا تیر 92 به مدت یک سال شهردار رشت بود حتما برنامه ها و عملکرد و همچنین تعامل شهردار با شورا از جمله قرارداد معروف مطالعاتی نجومی با دانشگاه شریف مورد توجه و قبول شورا بود که نامبرده را مجددا برای مدیریت شهر رشت انتخاب کردند ؟

3 - اگر پاسخ مثبت است که در واقع مثبت باید باشد پس این هیاهو ها برای چیست که هر از چند گاهی ساز ناکوک 6 و 8 کوک می کنند ؟ آیا خود کرده را تدبیری هم هست ؟!

4 - بعبارت دیگر چه کسانی ثابت قدم را بعنوان شهردار انتخاب کردند ، مردم یا اعضای شورا ؟

5 - چه مرجعی باید بر برنامه ها و عملکرد شهردار نظارت کنند ؟ مردم یا شورا ؟

6 - اگر شهردار مجری مصوبات شوراست چه تعداد از مصوبات شورا را تا کنون شهردار اجرا نکرد ؟

7 - آیا شهردار در همین ایام اخیر مصوبات شورا را انجام نداد که مستوجب استیضاح شد یا از آغاز کار و حتی در آن دوره یک ساله بعبارتی در پی استقلال از شورا بود که این استقلال طلبی بگونه ای همچنان ادامه دارد ؟

8 - چرا شورا در قبال خلافکاری هایی که گفته می شود شهرداری انجام داد بسبب چه معذوریت هایی شورا از همان اول قدم در مقابلش نایستاد تا ناهماهنگی ها فیمابین به این گستردگی نشود؟

9 - چه حکمتی است که برخی از اعضای شورا همچنان شیفته عملکرد شهردارند و از وی در نهان و آشکار (از صفر تا صد شهردار) ! دفاع کرده و می کنند تا جایی که در افکار عمومی بعنوان وکلای شهردار تلقی می شوند ؟

10 - بدون شک متخصصان شورا می دانند بودجه هر اداره و سازمان و نهادی بر اساس 60 ، 40 تحت عنوان اعتبارات جاری و اعتبارات عمرانی تقسیم می شود و شاهکار یک مدیر موفق تغییر این تقسیم بودجه به 50 و یا تغییر تقسیم بندی اول است ، چرا شهرداری تمام درآمد خود را صرف پروژه های عمرانی کرده تا جایی که در پرداخت حقوق عوامل یا شرکت های تحت امر و همچنین بیمه برخی از پرسنل خود ناتوان شده و ماهها پرداخت حقوق و حق بیمه آنان را به تعویق انداخت ، چرا شورا نشینان فقط به وعظ و خطابه ا و در نهایت (اخطار به شهردار) که باید حقوق ها پرداخت شود ، اکتفا کرده و می کنند ؟

11 - وقتی پولی در بساط نیست تا حقوق معوقه چند ماهه برخی از عوامل دون پایه شهرداری پرداخت شود چگونه برای خواص پاداش آنچنانی در نظر گرفته و پرداخت شد و چرا شورائیان سکوت کردند ؟ مگر نه اینکه "چو دخلت نیست خرج آهسته تر کن" !

12 - وقتی پول شهروندان رشتی به جای اینکه در گیلان هزینه شود و چرخه اقتصاد استان را پویا و موجبات اشتغال جوانان بیکار و یا پایداری اشتغال شود و از بیکاری بیش از پیش کارگران گیلانی جلوگیری نماید، به تعبیر برخی ها با به خدمت گرفتن پیمانکاران غیر بومی و خرید مصالح بی کیفیت از استان های دیگر چرا هیچیک از اعضای محترم شورا جزء یک نفر اعتراضی نکردند ؟

13 - - وقتی خلاف چند میلیاردی ساختمان دانا بدون مجوز شورا و خارج از اختیارات شهردار با شهروند مصالحه شد چرا و به چه دلیلی شورا سکوت کرد  و از حق خودش دفاع نکرد ؟

14 - چرا و به چه دلیل و انگیزه ای شورا در قبال سیاست دوگانه شهردار در اخذ عوارض از شهروندان سکوت کرده و اجازه می دهد برای اخذ عوارض از یک مغازه و ساختمان حقیر اقدام به نصب بنر عریض و طویل و یا با سنگ جدول غول آسا ورودی مغازه را ببندد ولی برای اخذ عوارض از دانه درشت ها تنها به پخش اسامی آنان آنهم با علامت اختصاری نام و نام خانوادگی بسنده می کند ؟ آیا این بنرها و سنگ آسیاب فقط برای مستضعفان و ریز پا ها کار ساز است ؟!

15 - وقتی شهردار در تامین بودجه مصوب خود ناتوان است چرا باید 250 میلیارد تومان بدهی برای شهرداری ایجاد نماید ؟ تاوان این مبلغ بعهده کیست ؟شهردار یا شورا و یا شهروند ؟ و صد البته شهروند !

با توجه به ایرادات اظهر من الشمس به نظر می رسد در تعامل شورا با شهردار یک حلقه گم شده ای وجود دارد که هیچیک از طرفین حاضر به افشای آن نیستند و این امر سبب دو دستگی در شورا شده که همیشه با 6 رای استیضاح را آغاز و با 8 رای غائله را ختم به خیر می کنند !

مسلما شهردار از سوی برخی ها از جمله همین شورائیان حمایت و هدایت می شود که با تانی همه کارها را به نحوی بهم گره زده که هرکسی از عهده جمع آوری آن نخواهد بود .

واقعیت این است که شواهد و قرائن حاکی از آن است که با توجه به قصور عدیده شورا این شورا حریف شهردار نخواهد بود و بدون شک این غائله هم به نفع شهردار ختم خواهد شد که با توجه به به وضع موجود حق هم همین است و هرکس مزد تلاش خود را اعم از مثبت و منفی دریافت می نماید .

فلذا با توجه به موارد برشمرده و نکات فراوان ناگفته دیگر تصور می شود استیضاح حق شوراست ، نه حق شهردار که اگر شهردار هم استیضاح شود در حقیقت این شوراست که ضرر می بیند و لاغیر ؟

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان