Monday، 26 February 2024 | دوشنبه، 07 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : رئیس مرکز فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی گیلان گفت: دومین مراسم جشن نفس با حضور خانواده های اهداکننده عضو 30 دی ماه جاری در رشت برگزار می شود.

انوش دهنادی مقدم ظهر امروز در نشست خبری با اشاره به اینکه نخستین اهدای عضو در گیلان در سال ۸۷ انجام شد، اظهار کرد: پس از آن سال تاکنون ۵۶ پیکر مرگ مغزی شده اهدای عضو کردند.

وی با اشاره به اینکه گیلان در سال ۹۵ رشد سه برابری در اهدای عضو داشته است، تصریح کرد: در سال ۹۳ تعداد 6 مورد و در سال ۹۴ تعداد ۱۴ مورد اهدای عضو در گیلان انجام شده است.

رئیس مرکز آموزشی درمانی بیمارستان رازی رشت ادامه داد: از ابتدای سال ۹۵ تا کنون از ۳۵ پیکر مرگ مغزی شده اهدای عضو در استان انجام شد که این موضوع نشان دهنده انجام فرهنگ سازی موثر در این زمینه است.

وی با بیان اینکه از مجموع ۵۶ مورد اهدای عضو از پیکر مرگ مغزی شده طی سال های اخیر تمام پیوندهای کلیه اهدایی در گیلان انجام شد، افزود: کبدهای اهدایی در شهر شیراز تحت عمل پیوند قرار گرفته است.

دهنادی مقدم با تصریح بر اینکه به زودی پیوند کبد در گیلان انجام می شود، گفت: با تمهیدات اندیشیده شده طی سه تا ۶ ماه آینده پیوند کبد نیز در داخل استان انجام می شود و دیگر نیازی به اعزام بیمار نیازمند و پیکر مرگ مغزی شده به شیراز نیست.

وی گیلان را قطب پیوند قلب در شمال کشور دانست و تصریح کرد: با تلاش های صورت گرفته در نمای خوبی برای دستیابی به این هدف قرار داریم ضمن اینکه سالانه ۵ تا ۸ هزار مرگ مغزی در کشور اتفاق می افتد که از این تعداد 50 درصد قابلیت اهدای عضو دارند.

رئیس مرکز فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان با بیان اینکه در کشور ۲۵ هزار بیمار نیازمند اهدای عضو وجود دارد، خاطرنشان کرد: هر سه ساعت یک بیمار به دلیل نرسیدن عضو فوت می کند.

وی انجام عمل پیوند را نیازمند سه اصل علم، تجربه و فرآیند سازی دانست و یادآور شد: مرگ معمولی با مرگ مغزی تفاوت دارد و جامعه باید نسبت به این موضوع آگاهی بیشتری داشته باشد.

دهنادی مقدم با بیان اینکه در افراد مرگ مغزی شده بهترین زمان برای اهدا ۳۶ ساعت اول است، خاطرنشان کرد: در این شرایط عضو اهدایی بهتر فعالیت می کند و در گیلان ۲۸۰ نفر بیمار دیالیزی وجود دارد که یک سوم از این تعداد باید پیوند کلیه شوند.

وی از برگزاری دومین مراسم جشن نفس با حضور خانواده های اهداکننده عضو در 30 دی ماه جاری در رشت خبر داد و متذکر شد: این همایش به مناسبت روز بزرگداشت پیوند اعضا در سالن همایش های ناجا در میدان رازی رشت برگزار می شود./ منبع : فارس

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان