Saturday، 18 May 2024 | شنبه، 29 اردیبهشت 1403
1 2

در آستانه اربعین حسینی نماز جمعه این هفته رشت به امامت حضرت آیت الله قربانی ، نماینده ولی فقیه در گیلان و امام جمعه رشت با شرکت انبوه نمازگزاران و عزاداران حسینی اقامه شد.

گیلانیان به نقل از سفیر سبز : حضرت آیت الله قربانی خطبه اول نماز جمعه این هفته رشت را به مناسبت در پیش بودن انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی به اخلاق سیاسی و تبلیغاتی کاندیداها اختصاص داد و به استناد موعظه ای از موعظات نهج البلاغه گفت: برخی برای رسیدن به پست نمایندگی نزاکت اخلاقی و رفتار انسانی را نادیده می گیرند و با افترا زدن ها و تهمت زدن ها و درگیری های لفظی دون شأن کاندیدا و به عبارت بهتر به بعضی از خلاف های اخلاقی مرتکب می شوند که طبعا روی جامعه اثر می گذارد.

وی افزود : بهمین منظور تصمیم دارم چند خطبه را به (موعظه) اختصاص بدهم . البته خودم نمی خواهم موعظه کنم بلکه یکی از موعظه های امام علی (ع) – موعظه 150 - در نهج البلاغه را برای این مهم انتخاب نموده ام زیرا موعظه گاهی می تواند انسانی را متحول به سوی خیر و صلاح و فلاح هدایت کند و البته ممکن است گاهی هم به شر و فساد سوق بدهد.

وی با اشاره به سرنوشت همام به هنگام شنیدن موعظه های امام علی (ع) که نعره ای زدو افتاد و مرد و یا طلبه درس امام (ره) که با شنیدن موعظه امام افتاد و بیهوش شد گفت: موعظه کلام خیرخواهانه و احساس برانگیز است که بخاطر همراه بودن با ترس از خدا و عواقب امور چنان دل آدمی را نرم می کند که گویا شخص به طور خودکار به سمت خوبی ها کشیده می شود و از بدی ها باز می ماند.

حضرت آیت الله قربانی قبل از بیان موعظه امام علی (ع) به مقدمه سید رضی، جمع آوری کننده نهج البلاغه در نغز و پر مغز بودن و رسائی و تأثیر این موعظه اشاره کرد و سپس گفت: امام علی (ع) به کسی که از او موعظه خواسته بود فرمود: از کسانی مباش که بدون عمل ، امید به سعادت آخرت دارند و توبه را با آرزوهای دور و دراز تأخیر می اندازند؛ در دنیا مثل زاهدان سخن می گویند ولی همچون دنیا پرستان عمل می کنند.

وی ادامه داد: دنیا مزرعه آخرت است و اگر کسی در بهار کشت و زرع نکند نمی تواند در پاییز محصولی برداشت نماید و نباید در دنیا طوری رفتار کرد که مردم تصور کنند این ها (بایزید) هستند ولی در باطن مثل یزید هستند که موعظه های امیر شاخص هائی دارد که انسان باید خود را با آن شاخص ها بسنجد.

وی باز به استناد کلام امیر گفت: هرگاه از دنیا چیزی به او برسد سیر نمی شود و اگر نرسد قانع نخواهد شد، از شکر آنچه به او داده شده عاجز است ولی باز افزون طلبی می طلبد.

حضرت آیت الله با اشاره به شکر مال در بخشش و و شکر علم در نشر و شکر جان در خدمت به مردم گفت: امیر می فرماید: دیگران را از کار بد نهی می کند اما خود نهی نمی پدیرد و به دیگران امر می کند ولی خودش انجام نمی دهد و نیکان دوست می دارد ولی عمل آنها را انجام نمی دهد؛ گنهکاران دشمن می دارد ولی خودش یکی از آنها است؛ از مرگ به خاطر گناهانی که کرده و خود از عواقب آن خبر دارد ومی داند اعمال گناه او او در روز قیامت به مار و عقرب و غیرع تبدیل می شود و به جانش می افتد از مرگ وحشت دارد.

امام جمعه ی رشت در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به در پیش بودن انتخابات مجلس نهم با تاکید بر اینکه انتخابات مسئله مهمی است که سرنوشت کشور را مشخص می کند از مردم خواست به افراد شایسته و اصلح رای دهند تا مجلسی کارآمد و موثرتر تشکیل شود و از تمایل به دوله ها و سلطنت طلب ها که عمله استکبار هستند پرهیز نمایند.

وی همچنین با توصیه به نامزدهای انتخابات برای پرهیز از رقابت های کاذب تاکید کرد: رقابت در انتخابات باید برای خدمت به مردم باشد نه اینکه به این امر مهم به عنوان ابزاری برای کسب قدرت نگریسته شود و انسانیت و تقوی و فضیلت را از برخی کاندیداها دور نماید.

حضرت آیت الله قربانی در خطبه دوم نماز جمعه رشت با بیان اینکه قدرت و عظمت جمهوری اسلامی ایران برای آمریکا، غرب و اسرائیل قابل پذیرش نیست گفت: رشد و تکامل علمی که با همت و عزم اراده ی جوانان ایران اسلامی رونق یافته قائم به فرد نیست و این ترورها مانع از حرکت پیش رونده کشورمان نمی شود .

نماینده ی ولی فقیه در گیلان گفت: ترور شهید احمدی روشن دانشمند جوان کشورمان نشانه به بن بست رسیدن دشمنان در مقابله با پیشرفت علمی جمهوری اسلامی ایران است.

نماینده ولی فقیه در گیلان همچنین با اشاره به تحولات موج بیداری در جهان اسلام و کشتار و آزار مسلمانان در بحرین، یمن، عربستان سعودی و افغانستان گفت: اگر در جمهوری اسلامی ایران یک قاتل یا قاچاقچی مواد مخدر اعدام شوند ، از ابزار حقوق بشر علیه کشورمان استفاده می شود این در حالی است که مجامع بین المللی به ویژه سازمان ملل متحد در برابر این جنایات سکوت کرده است .

وی تاکید کرد : انجام چنین رفتارهای دوگانه ای نشان دهنده این است که سازمان ملل متحد ، شورای امنیت و حقوق بشر ابزاری برای پیاده کردن مقاصد استکبار است .

امام جمعه رشت به کشف میدان گازی سردار جنگل در گیلان و اشتغالزایی صد هزار نفری آن نیز اشاره کرد و گفت: آغاز ساخت سایت پشتیبانی این میدان گازی در رودسر و تلاش برای آوردن صنایع بزرگ به استان قدم های بسیارخوبی برای توسعه استان است که امیدواریم تداوم داشته باشد .

حضرت آیت الله قربانی همچنین با یادآوری در پیش بودن سالروز شهادت نواب صفوی و جمعی از فدائیان اسلام در هفته آینده گفت: این شهیدان در شرایطی که قرائت های غیر دینی برای مبارزه رشد یافته بود نشان دادند که اسلام الگوی مناسبی برای مبارزه با ظالمان و عمال استکبار است .

امام جمعه رشت همچنین در پایان با تسلیت اربعین شهادت امام حسین (ع) و یاران وفادارش تلاش برای کشتار شیعیان وعزادارن حسینی را در مسیر کاروان های عزاداری امام حسین در کربلا را محکوم کرد .

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان