Friday، 01 March 2024 | جمعه، 11 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : رئیس جمهور در سال 93 با سفر به گیلان مواردی را به تصویب رساند و وعده هایی به مردم این استان داد و با توجه به گذشت دو سال از آن تاریخ مصوبات همچنان بر زمین مانده و تحقق پیدا نکرده است.

به گزارش فارس از رشت، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز پنجشنبه هفته جاری «فردا» برای افتتاح برخی از پروژه ها به گیلان سفر می کند و این سفر فرصت خوبی در راستای وعده های داده شده توسط رئیس جمهور در سال 93 به مردم این استان است.

دولت در مدت چهار سال گذشته اقدام هایی در حوزه های مختلف انجام داده و دستاوردهایی داشته و ارتقای نرخ بیکاری از 15.6 درصد به 11.3 درصد در گیلان از جمله این تلاش ها محسوب می شود.

به کارگیری مدیران انقلابی در حوزه های مدیریتی در گیلان موجب شده روند بهبود شاخص فضای کسب و کار در استان تداوم داشته باشد و به رتبه نخست کشور دست پیدا کند ضمن اینکه حجم سرمایه گذاری خارجی به 182 میلیون دلار رسیده است.

استفاده از مدیران توانمند در دولت گذشته موجب شد پرداخت تسهیلات تکلیفی از یک هزار و 400 میلیارد ریال در سال 91 به 7 هزار و 200 میلیارد ریال در سال 95 افزایش پیدا کند و پیشرفت فیزیکی 78 درصدی زیرسازی راه آهن قزوین ـ رشت با سرمایه گذاری 6 هزار و 800 میلیاردریالی در سال 91 به پیشرفت فیزیکی 95 درصدی با اختصاص هفت هزار میلیارد ریال اعتبار به غیر از چهار هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت برسد.

اجرای 3.2 کیلومتر از 11 کیلومتر باقی مانده آزادراه رشت ـ قزوین، اجرای 11 کیلومتر راه آهن آستارا ـ آستارا از موفقیت های صورت گرفته در استان گیلان محسوب می شود ضمن اینکه ارتقای آسفالت روستایی از 39.5 درصد به 51.32 درصد رشد داشته و افزایش گاز طبیعی روستایی از 63 درصد به 95 درصد از موارد تحقق یافته در گیلان بوده است.

آب شرب بهداشتی روستایی در ابتدای دولت یازدهم در گیلان 64 درصد بود و اکنون به 76 درصد ارتقا پیدا کرده و نسبت اجرای طرح هادی روستایی از 24 درصد به 37 درصد و تعداد موسسه های فناور مستقر از 127 درصد به 257 درصد در پارک علم و فناوری گیلان رسیده ضمن اینکه تعداد 254 هزار نفر زیرپوشش بیمه سلامت همگانی گیلان هستند و تعداد بیمارستان های دولتی و خصوصی استان از 28 بیمارستان به 33 بیمارستان رسیده است.

پروژه بندر کاسپین که در سال 91 متوقف بود توسط منطقه آزاد و بخش خصوصی بیش از 10 هزار میلیارد ریال برای اجرای زیرساخت ها و اسکله های این بندر هزینه شده است.

*10 هزار تن پرورش ماهی در قفس مصوبه محقق نشده روحانی در گیلان

توسعه پرورش ماهی در قفس با 640 تن نصب، 500 تن مستقر در ساحل برای نصب و 500 تن خریداری قفس در مجموع یک هزار و 640 تن از فعالیت های انجام شده در گیلان محسوب می شود اما تمام این موارد با وعده های روحانی در سفر به استان فاصله دارد زیرا طبق مصوبات سفر رئیس جمهور در مدت دو سال باید 10 هزار تن پرورش ماهی در قفس در گیلان تحقق پیدا کند و از مصوبات به زمین مانده محسوب می شود.

افتتاح راه آهن قزوین ـ رشت در سال 95 انتظار گیلانی ها از رئیس جمهور بود و با ورود به سال 96 این امر تحقق پیدا نکرد و نیازمند یک اقدام انقلابی در این زمینه است و طبق مصوبه سفر روحانی قرار بود در مدت پنج سال 50 هزار هکتار و سالانه 10 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان تجهیز و نوسازی شود اما تاکنون 10 هزار هکتار از مصوبه اجرایی شده و این طرح به زمین مانده است.

افتتاح کتابخانه مرکزی رشت در سال 95 از وعده های مسؤولان به مردم گیلان بود اما با توجه به اینکه در سال 96 قرار داریم این مورد تحقق پیدا نکرده و تالار مرکزی رشت نیز بر خلاف وعده مسؤولان به بهره برداری نرسید و اکنون تبدیل به میراث باستانی در این شهر و محلی برای بازدید گردشگران میراثی شده است.

اگر بخواهیم فعالیت مسؤولان در گیلان را در سه حوزه اقتصادی، عمرانی و سیاسی ارزیابی کنیم، محمدعلی نجفی استاندار این استان با استفاده از مدیران انقلابی و توانمند دولت گذشته در حوزه اقتصادی و عمرانی توانست در این عرصه ها به طرف پیشرفت حرکت داشته باشد اما به کارگیری افراد با نگاه حزبی و جناحی در برخی از دستگاه ها نه تنها برای استان موفقیتی در بر نداشته بلکه موجب ناامیدی مردم از رفتار دولتمردان شده است./ منبع : فارس

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان