Monday، 26 February 2024 | دوشنبه، 07 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : رئیس پلیس آگاهی استان گیلان گفت: با توجه به اینکه بیشتر زمین های استان گیلان نسقی است و با قولنامه عادی به فروش می رسند بیشترین حجم کلاهبرداری ها در استان گیلان در حوزه معاملات اراضی است.

سرهنگ فرهاد فلاح کریمی اظهار داشت: پلیس استان گیلان در سال 95 براساس راهبردهای کلان ناجا، مبارزه با جرایم خشن و سرقت و با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری در رابطه با اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل، مبارزه با قاچاق کلا و ارز را از اولویت های اول تا سوم خود قرار داده بود.

رئیس پلیس آگاهی گیلان با بیان اینکه در سال 95 وقوع سرقت در استان گیلان 13 درصد کاهش داشت گفت: میزان کشفیات سرقت در استان گیلان در سال گذشته، 91 درصد رشد داشت و کشف 100 درصدی با توجه به مرگ سارقان و یا فرار آن ها از استان و کشور کاری غیر ممکن است.

فلاح کریمی با اشاره به اینکه یک درصد از جرایم استان گیلان جرایم خشن است اظهار داشت: در سال 95 جرایم خشن اعم از قتل، غارت، آدم ربایی، راهزنی و تجاوز به عنف 9 درصد کاهش داشت و در حوزه قتل، پلیس گیلان 99 درصد موفق عمل کرده است.

وی با بیان اینکه این استان به معضل بزرگ جعل و کلاهبرداری دچار است افزود: متاسفانه میزان جعل و کلاهبرداری در استان رو به رشد است و این ناشی از غفلت مالباختگان است و از نگاه پلیس نقش مالباخته کمتر از مجرم نیست زیرا مالباخته با غفلت خود بستر را برای وقوع جرم فراهم می کند.

فلاح کریمی با اشاره به اینکه بیشتر کلاهبرداری های استان گیلان در حوزه معاملات ارضی است گفت: با توجه به اینکه بیشتر زمین های گیلان است نسقی است و با قولنامه عادی به فروش می رسند، بستر را برای وقوع کلاهبرداری آماده می کنند.

رئیس پلیس آگاهی استان گیلان با بیان اینکه ویلاسازی در مزارع کشاورزی ممنوع است خاطرنشان کرد: شهروندان از خرید و فروش اراضی مزروعی جهت تغییر کاربری برای ویلاسازی خودداری کنند.

فلاح کریمی با اشاره به طرح نوروزی پلیس گفت: امسال نسبت به سال گذشته میزان وقوع جرم 5 درصد افزایش داشته است اما در حوزه کشفیات و دستگیری، پلیس بسیار موفق عمل کرد و کشفیات پلیس گیلان امسال نسبت به سال گذشته 13 درصد رشد داشت.

وی با بیان اینکه سرقت لوازم داخل خودرو بیشترین میزان سرقت را به خود اختصاص می دهد افزود: در سال گذشته، 87 فقره سرقت خودرو به پلیس استان گیلان گزارش شد که بیشتر آن ها در شهرستان رشت و سواحل استان اتفاق افتاد و علت اصلی آن غفلت و بی توجهی شهروندان در حفظ اموالشان بود.

وی با اشاره به اینکه سرقت منازل بعد از سرقت لوازم داخل خودرو 19 درصد از سرقت ها را به خود اختصاص داد و این امر پلیس را به شدت نگران کرده است گفت: منازل محیط مناسبی برای نگهداری اموال قیمتی نیست و شهروندان در هنگام مسافرت حتماً همسایگان مورد اعتماد خود را مطلع کنند زیرا بهترین مراقب برای منازل در وهله اول، همسایگان هستند.

رئیس پلیس آگاهی استان گیلان اظهار داشت: هنگامی که شهروندان یک کالای بدون شناسنامه دست دوم را می خرند سارقان را تحریک به سرقت دوباره می کنند بنابراین شهروندان جهت کاهش سرقت از خرید کالای بدون شناسنامه خودداری کنند.

وی با بیان اینکه در خیلی از موارد ویلاسازی های غیرمجاز و بی رویه با همکاری دور از اخلاق افرادی که در سازمان های مربوطه هستند ساخته می شود افزود: این کار باعث نابودی منابع طبیعی و در خطر افتادن امنیت و ایمنی منطقه می شود زیرا این ویلاهای بدون مجوز مکان مناسبی برای مجرمان و خلافکاران و مفسدان است.

فلاح کریمی با اشاره به راه اندازی مرکز نگهداری و بازپروری معتادان متجاهر در رشت گفت: با موافقت استاندار گیلان و فرمانده انتظامی استان سردار میرحیدری قرار شد تا تعدادی از این مراکز در دیگر شهرستان های استان ساخته شود.

رئیس پلیس آگاهی استان گیلان با تاکید بر اینکه یکی از وظایف اصلی دهیاران حفظ نظم و آرامش منطقه خود است تصریح کرد: دهیاران باید هرگونه بی نظمی و ناامنی را سریعاً به پلیس اطلاع دهند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان