Wednesday، 28 February 2024 | چهارشنبه، 09 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : اگرچه دوتا دست داریم اما من معتقدم که نمی توان هم زمان با یکدست گوشی همراه را نگه داشت و با آن یکی دست یک نفر دیگر را گرفت. بدون گوشی همراه راحت تر می توان بر روی آنچه در مقابل تان است برای مثال همسر، کودک، کار، غذا خوردن و راه رفتن تمرکز کنید.

ازنظر خیلی ها این که یک نفر دل بسته گوشی همراه دگمه ای اش باشد و از خریدن گوشی همراه هوشمند صرف نظر کند تا حدودی سنت شکنی و کمی عجیب به نظر می رسد. بسیاری فکر می کنند کنار گذاشتن هردوی این ها یک دیوانگی محض است، مخصوصاً که این آدم متولد نیمه دهه 70 (میلادی) به بعد باشد؛ اما من هرگز گوشی همراهی نداشتم و الان هم هیچ تصمیمی برای خرید آن ندارم. دلایل مختلفی برای این کاردارم که همه شان دلایل خوبی هستند.
به گزارش فرادید به نقل از aeon، دلیل اول هزینه اش است. وقتی تلفن همراهی نباشد، قبض ماهانه تلفنی هم در کار نخواهد بود، آن وقت مجبور نیستید که برای ارتقاء گوشی، خرید شارژ و اینترنت پول اضافه خرج کنید. در شرایطی که وضع اقتصادی مردم راکد است و ثروت به طور ناعادلانه تقسیم می شود، جالب است که مردم از روی بی فکری ماهانه حدود 75 دلار برای چیزی هزینه می کنند که 15 سال پیش به سختی آن را می شناختند و کمتر کسی داشتن آن را ضروری می دانست.
دلیل دوم یک نگرانی محیط زیستی است. تولید گوشی های همراه (شامل تهیه مواد خام اولیه آن)، نیرویی که این دستگاه ها مصرف می کنند و انرژی ای که برای ردوبدل کردن مکالمات و دسترسی به اینترنت صرف می شود، موجب انتشار مقدار قابل توجهی از گاز دی اکسید کربن در جهان می شود. این ایده همه گیر که گوشی های همراه تنها دو سال کار می کنند موجب انباشت گوشی های ازکارافتاده در سطل های زباله و نشت فلزهای سمی سنگین نظیر مس به خاک و آب های زیرزمینی می شود.
 بااین همه دلیل اصلی من برای نداشتن گوشی همراه برعکس همان دلیلی است که دیگران برای داشتن آن دارند. من نمی خواهم همیشه و همه جا در دسترس کسانی باشم که در کنار من حضور ندارند. گوشی همراه کاربران خود را همیشه حاضر به خدمت و در دسترس قرار می دهد و به همان اندازه که موجب آزادی و راحتی می شود می تواند موجب تحمیل بار مسئولیت سنگینی شوند. این بار مسئولیت در شما احساس تعهدی به وجود می آورد که بایستی همیشه و همه جا در کنار افراد و درون هر حادثه به نحو فیزیکی حضورداشته باشید. هرکسی که عادت دارد در طول گفتگوهای حضوری، گوشی همراهش را وارسی کند می فهمد که منظورم از این مسئولیت چیست و همه کسانی که در حال گفتگوی حضوری با یک فرد دیده اند که او حواسش به گوشی همراهش است می فهمند که من از چه مشکلی صحبت می کنم.
صحبت کردن باکسی که به نحو فیزیکی در کنار ما حضور ندارد، در واقع بیرون کردن ذهن از بدن است. ما این وضعیت را برای مثال در نوشتن پیامک در حال رانندگی که یکی از خطرناک ترین وضعیت هاست مشاهده می کنیم؛ اما نمونه ملموس تر دوستان و نامزدهایی هستند که به خاطر فیس بوک از حضور هم غافل می شوند. مردم سرگرمی ها، غذاهای موردعلاقه و اندیشه های لحظه ای خود را باکسانی به اشتراک می گذارند که می توانند روزی علیه شان شهادت دهند. والدین بیشتر از اینکه در سالن اجرای نمایش فرزندشان حاضر شوند آن را از طریق گوشی همراهشان دنبال می کنند. افرادی که طول خیابانی را باهم قدم می زدند و شادمانه باهم صحبت می کردند، اکنون تبدیل به افراد به ظاهر سالمی شده اند که از بلوتوث های هم استفاده می کنند.
ورود گوشی همراه به حوزه های عمومی و خصوصی مانع از تعاملات اجتماعی با آنچه در اطراف ما رخ می دهد شده است. گوشی های هوشمند فقط توانایی گوشی های پیش از خودشان را در این مورد کامل کرده اند.
تأثیرات مخرب و ناخواسته گوشی های همراه عواقب قابل توجهی بر روابط خودمان با دیگران داشته است. شناخت صحیح و درک متقابل مستلزم صبوری، پذیرش خطر، همدلی و مهربانی است و گوشی همراه مانع تحقق همه این هاست. گوشی همراه همچنین مانع از ایجاد خلوت، تفکر درباره خود و اندیشه عمیق است (قبلاً این مفاهیم به عنوان «انتظار» و «خستگی» شناخته می شدند) که فکر می کنم برای یک زندگی خوب ضروری است.
مدت ها قبل از ورود گوشی های همراه مردم به خوبی می توانستند به راحتی حواسشان را از توجهات روزمره منحرف کنند. پاسکال فیلسوف فرانسوی در قرن 17 میلادی «تنها علت ناخشنودی انسان» را این می دانست که او نمی داند چگونه بی سروصدا یکجا بنشیند. این تمایل به تفریح در پژوهشی که اخیراً صورت گرفته تائید شده است. افراد مورد آزمایش بیشتر ترجیح می دادند که به خودشان شوک الکتریکی بدهند تا اینکه 15 دقیقه با افکار خود سرگرم باشند.
 پاسکال معتقد بود که مقدار ارزش انسان به میزان تفکر اوست، موضوع این تفکر به ترتیب خود، خدا و مرگ است. او معتقد بود که نتیجه این طرز تفکر به طور جدایی ناپذیری با فراغت و خوشبختی واقعی در ارتباط است. به نظر من اجتناب از گوشی همراه مجالی برای تفکر می دهد و مسیر ارزشمندتر و کامل تری را برای زندگی کردن در اختیار می گذارد. هرقدر که از مسئولیت ها و اولویت هایمان کم کنیم، زندگی تناسب بیشتری با تأملات و قدردانی ها ما پیدا خواهد کرد.
با یک زندگی بدون گوشی همراه نه تنها به ذهنتان کمک می کنید که آزاد شود بلکه جسمتان را نیز آزاد می کنید. آناکساگوراس فیلسوف یونان باستان نگاه متفاوتی از پاسکال در مورد ماهیت انسان داشت او معتقد بود: «انسان به خاطر داشتن دست، از همه حیوانات باهوش تر است.» ما کاملاً مطمئن هستیم که آناکساگوراس ظهور گوشی های هوشمند را پیش بینی نکرده بود. در مقابل کنار گذاشتن گوشی همراه شخص را قادر می کند که از دست های خود برای انجام دادن فعالیت های معنی دار (نواختن پیانو، باغبانی، خواندن کتاب) استفاده کند و به دلیل اینکه شخص به طور کامل غرق آن کارها می شود می تواند آن ها را در بالاترین سطح انجام می دهد.
بدون گوشی همراه راحت تر می توان بر روی آنچه در مقابل تان است برای مثال همسر، کودک، کار، غذا خوردن و راه رفتن تمرکز کنید. من سعی می کنم که فعالیت هایم را متفکرانه انتخاب کنم، به همین خاطر وقتی کاری را انجام می دهم نمی خواهم که فکرم جای دیگری باشد. من ازآنچه کاربران گوشی همراه نام آن را ابوالمشغلگی می گذارند خوشم نمی آید و برایم جذاب نیست.
البته این درست است که می توان مسئولانه از گوشی همراه استفاده کرد. ما می توانیم پیام های وارده را مسدود کنیم یا به راحتی آن ها را نادیده بگیریم؛ اما این کار به یک عزم جدی احتیاج دارد. بر اساس تحقیق جدید موسسه پیو (pew) 82 درصد آمریکایی ها معتقدند که به کارگیری گوشی همراه در موقعیت های اجتماعی بیش از اینکه به یک گفتگو کمک کند به آن لطمه می زند، بااین حال 89 درصد از صاحبان گوشی همراه هنوز از گوشی همراه در این موقعیت ها استفاده می کنند. کنار گذاشتن تلفن همراه تضمین می کند که در زمانی که نباید از آن استفاده کنیم، استفاده نکنیم.
برخی از مردم خواهند گفت که اگر قرار باشد گوشی همراه را کنار بگذاریم پس دیگر نباید از تلفن های معمولی هم استفاده کنیم. این درست است که تلفن های کابلی هم تبعات مشابهی در خصوص جدایی ذهن از بدن و تجربه باواسطه همانند گوشی همراه دارند؛ اما استفاده از تلفن های معمولی همیشه محدودیت های فیزیکی و طبیعی خاص خودشان را برای استفاده دارند. امکان جابجایی گوشی های همراه با فراگیر شدن تجربه باواسطه یک شکل افراطی از مکالمه را باب کرده است. من می خواهم از تجربیات بی واسطه ای که دارم محافظت کنم.
معنای واقعی «ارتباط» یک پیوستگی فیزیکی است، یک الزام یا وابستگی به یکدیگر. امروز ما این کلمه را تنها به نحو استعاره برای مکالمه با گوشی همراه بکار می بریم. «ارتباط» ها واژه هایی فرازمینی هستند؛ اگر این دستگاه ها ارتباط ما را باکسانی که با آن ها در حال مکالمه هستیم قطع کنند، کلمات و افکار ما جایی بالاتر از جو کنار ماهواره های مخابراتی باقی می مانند. بااین حال اگرچه دوتا دست داریم اما من معتقدم که نمی توان هم زمان با یکدست گوشی همراه را نگه داشت و با آن یکی دست یک نفر دیگر را گرفت./ منبع : فرادید
همرسانی کنید:
برچسب‎ها : مقالات

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان