Monday، 04 March 2024 | دوشنبه، 14 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : محمود احمدی نژاد صبح امروز (چهارشنبه) به همراه حمید بقایی و اسفندیار رحیم مشایی به ستاد انتخابات کشور رفت. طبق اعلام قبلی همه فکر می کردند که او قرار است بقایی را برای ثبت نام همراهی کند اما در میان بهت ناظران، خود احمدی نژاد هم به همراه بقایی برای حضور در انتخابات نام نویسی کرد .

۵مهر ۹۵ بود که به دنبال برخی صحبت های مطرح شده در محافل سیاسی که مقام معظم رهبری، محمود احمدی نژاد را از حضور در انتخابات ریاست جمهوری نهی کرده اند، حضرت آیت الله خامنه ای در درس خارج فقه خود با تایید این موضوع، آن هم پشت بلندگو اعلام کردند که بنا به ملاحظه کشور و ایجاد نشدن فضای دوقطبی در انتخابات چنین توصیه ای را فرموده اند.

در بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب دراین باره آمده بود: «خب بله، یک نفری، یک آقایی آمده پیش من، من هم به ملاحظه ی صلاح حال خود آن شخص و صلاح حال کشور به ایشان گفتم که شما در فلان قضیه شرکت نکنید. نگفتیم هم شرکت نکنید، گفتیم صلاح نمی دانیم ما شما شرکت کنید. این را گفتیم. خب یک چیز عادی است. انسان بایستی آن چیزی را که می بیند و می فهمد و فکر می کند که به نفع برادر مؤمن اش است باید به او بگوید دیگر. ما هم اوضاع کشور را خب، غالباً بیشتر از اغلب افراد آشنا هستیم. آدم ها هم، بخصوص آدم هایی که صدها جلسه با ما نشستند و برخاستند بیشتر و بهتر از دیگران می شناسیم. با ملاحظه ی حال مخاطب و اوضاع کشور به یک آقایی انسان توصیه می کند که آقا شما اگر توی این مقوله وارد شدید این دو قطبی در کشور ایجاد می شود. دو قطبی در کشور مضرّ است به حال کشور. من صلاح نمی دانم شما وارد بشوید. بله، این چیز خیلی مهمی که نیست. این یک چیز خیلی طبیعی است، خیلی ساده است. بله، ما این توصیه را به یکی از آقایان، به یکی از برادران کردیم. خب حالا این مایه ی اختلاف بشود بین برادران مؤمن، یکی بگوید فلانی گفته، یکی بگوید نگفته، یکی بگوید چرا پشت بلندگو نگفته؟ خب حالا این هم پشت بلندگو. (خنده معظم له و حضار)

پس از ثبت نام وی اغلب چهره های سیاسی و رسانه های خارجی به این اقدام واکنش نشان داده و تقریبا با توجه به سابقه این ماجرا آن را از غیرقابل پیش بینی بودن رفتار وی توصیف کردند.

غرضی: وزن سیاسی احمدی نژاد مشخص شود

محمد غرضی کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: من از یک سال پیش هم گفته بودم که امیدوارم ایشان در انتخابات ریاست جمهوری نام نویسی کنند تا مشخص شود وزن سیاسی شان چقدر است. ایشان یک سری اولویت ها و دیدگاه ها دارد که لازم است وزن سیاسی او مشخص شود.

وی ادامه داد: هدف اینها این است که دائما خود را مطرح کند و ردصلاحیت شوند و پرده غیبت درست کنند و به جان نظام بیوفتند. بنابراین حضورشان در انتخابات به نظر من مفید است. ضمن اینکه باید در نظر داشته باشید که نسل فعلی به خوبی این افراد و طیفشان را می شناسند اما چند سال دیگر وقتی این نسل برود، امثال احمدی نژاد بلای جان کشور و نظام می شوند.

غرضی ادامه داد: احمدی نژاد با تمام توان ضد معتمدان ملت قیام کرده است و سعی دارد خود را به عنوان جایگزین نظام معرفی کند. به نظر من کسانی که اختلافات در کشور را عمیق تر می کنند، تیر دشمنان را تیز می کنند و احمدی نژاد از همین گروه است.

به اندازه همه ظلم هایی که دیدید، ظلم کردید!

مهدی کوچک زاده و از حامیان سابق وی با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام درخصوص کاندیداتوری احمدی نژاد نوشت: حجت من در تمام سال هایی که در برابر سیل تهمت ها و توهین ها از سوی فتنه گران نابکار و حسودان بدسگال، از شما دفاع کردم این باور بود که شما را به اسلام ناب محمدی، اسلام پابرهنگان و مستضعفان، پایبند می دانستم و شما را سرباز این جبهه می انگاشتم ولی با حرکت امروزتان (ثبت نام برای انتخابات ریاست جمهوری) برخلاف صلاحدید امام محرومان و مستضعفان و مجاهدان این باور شکسته شد! شما به اندازه همه ظلم هایی که دیدید ظلم کردید!

ثبت نام احمدی نژاد سند بصیرت آیت الله هاشمی است

یاسر هاشمی در واکنش به ثبت نام محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست گفت: این سند بصیرت آیت الله هاشمی است.

واکنش عضو اصلاح طلب شورای شهر به ثبت نام احمدی نژاد

محمد مهدی تندگویان عضو اصلاح طلب شورای شهر تهران هم نوشت: ثبت نام احمدی نژاد سنگ محک خوبی است برای تشخیص شورای نگهبان درقبال عدم التزام عملی به ولایت فقیه.

احمدی نژاد به دنبال دوقطبی سازی است

غلامعلی رجایی در کانال تلگرامی اش نوشت:احمدی نژاد که در روزهای گذشته ژست حمایتی از نامزدی بقایی می گرفت، خود نیز بر خلاف نامه ای که پس از نهی رهبری به ایشان نوشت،در وزارت کشورحضور یافته و در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد.

وی با ارتحال آیت الله هاشمی که سعی در دوقطبی کردن جو مابین ایشان و خود داشت اکنون این دو قطبی را بی نتیجه دانسته و به دنبال دوقطبی کردن بین خود و رهبری در افکار عمومی است. وی یا به دلایل آشکار تخلفاتش در دو دور قبل ونیز نهی رهبری توسط شورای نگهبان رد صلاحیت می شود که در نتیجه هزینه این رد صلاحیت را به حساب رهبری خواهد گذاشت.یا درصورت رد صلاحیت بقایی در ،جهت مظلوم نمایی جریان منسوب به خود، تبلیغ خواهدکرد.

اگر هم بقایی تایید صلاحیت شود، که بعیداست، وی به احتمال زیاد در مشابه سازی بازی پوتین مدودف نقش معاون اولی او یا کسانی امثال زری بافان یا...را خواهد پذیرفت تا رای های بطرف خود را در سبد آنهاجای دهد. خدا رحمت کند هاشمی عزیز را و چقدر این روزها جای او خالی است_ که وقتی از شیخ محمد یزدی شنید که می گفت مشایی احمدی نژاد را سحر و تابع خود کرده است ،به او گفته بود :اصل فتنه خود اوست نه مشایی!

واکنش ابتکار به ثبت نام محمود احمدی نژاد

معصومه ابتکار در ارتباط با ثبت نام محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری گفت: کارنامه اعمال برخی از اشخاص برای مردم و دستگاه های نظارتی مشخص است. ما امیدواریم اخلاق که یکی از مهمترین چارچوب های انتخاباتی است رعایت شود. یکی از مهمترین مولفه های انتخاباتی امید و اعتماد مردم به نظام است؛ خدای نکرده با عدم رعایت اخلاق این امید و اعتماد را خدشه دار نکنیم.

احمدی نژاد بوریس یلتسین ایران می شود

سعید لیلاز کارشناس اقتصادی گفت: از خبر ثبت نام محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری متعجب نیستم، این تصمیم قابل پیش بینی بود؛ مخاطب رییس جمهور سابق، اصلاح طلبان نیستند بلکه مخاطب او مقامات ارشد نظام است. وی احتمالا تبدیل به بوریس یلتسین ایران می شود.

وی افزود: من این مساله را در سال ۸۵ نیز مطرح کرده ام و بازهم تکرار می کنم که آقای احمدی نژاد می تواند این کار را بکند.به احتمال بسیار زیاد صلاحیت او تایید نخواهد شد؛ اما اگر تایید شود بهتر است چرا که اگر با سه گرایش رئیسی، روحانی واحمدی نژاد وارد انتخابات ۹۶ شویم بهترین انتخابات ریاست جمهوری رقم خواهد خورد؛ چون عیار هر کدام از کاندیداها سنجیده خواهد شد و اگر با این سه گرایش وارد انتخابات شویم مشخص می شود چه گرایشی در کشور طرفداران بیشتری دارد.

واکنش تند سردبیر رجانیوز (اصلی ترین رسانه حامی دولت نهم) به ثبت نام احمدی نژاد در انتخابات

علی نادری تلویحا این اقدام را نفوذ سرویس جاسوسی انگلیس خواند، نوشت: امروز شاهد اجرای یکی از بازی های پیچیده سرویس جاسوسی انگلیس در انتخابات 96 بودیم.

بازتاب خبر کاندیداتوری احمدی نژاد در رسانه های بین المللی

خبر ثبت نام رئیس جمهوری سابق ایران در انتخابات ریاست جمهوری در رسانه های بین المللی بازتاب داشته و اکثر رسانه ها در خبری فوری این رویداد را پوشش دادند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که خبرنگاران این خبرگزاری، «محمود احمدی نژاد» رئیس جمهوری ایران را دیده اند که برای ثبت نام در انتخابات ماه می، وارد محل ثبت نام شده است.

بنا بر اعلام این خبرگزاری، احمدی نژاد پیش از این گفته بود که به دنبال توصیه آیت الله خامنه ای، در انتخابات ریاست جمهوری کاندیدا نخواهد شد. ولی بسیار از تندروها در ایران به دنبال کاندیدایی با ادبیات قاطع و تند بودند که بتواند در برابر «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا عرض اندام کند.

شبکه خبری سی ان ان نیز در خبری فوری گزارش داد که محمود احمدی نژاد وارد محل ثبت نام کاندیداها برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری شده است. بر اساس این گزارش این شبکه، ثبت نام احمدی نژاد در حالی صورت می گیرد که آیت الله خامنه ای، رهبر ایران خواستار عدم حضور وی در این انتخابات شده بود.

خبرگزاری رویترز نیز اعلام کرد رئیس جمهوری سابق ایران امروز چهارشنبه به عنوان نامزد انتخابات آتی ریاست جمهوری ثبت نام کرد. این خبرگزاری گزارش داد که این اقدام در حالی صورت می گیرد که رهبر ایران پیش تر به وی توصیه کرده بود در انتخابات ریاست جمهوری شرکت نکند.

روزنامه عرب زبان النهار نیز نوشت که «محمود احمدی نژاد» رئیس جمهور سابق ایران به رغم توصیه رهبر این کشور برای عدم کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری، اقدام به ثبت نام در این انتخابات کرد

صفحه عربی خبرگزاری اسپوتنیک نیز اعلام کرد محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری سابق ایران که پیش تر اعلام کرده بود از «حمید بقایی» در انتخابات حمایت خواهد کرد، به رغم توصیه خامنه ای مبنی بر عدم حضور وی در انتخابات به عنوان کاندیدا، به صورت غیرمنتظره در این انتخابات ثبت نام کرد.

نیویورک تایمز در رابطه با خبر ثبت نام محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور سابق ایران نوشت: احمدی نژاد پیش از این اعلام کرد که قرار است به توصیه رهبری کنار برود و تنها یک مشاور انتخاباتی برای فرد مورد نظر خود یعنی بقایی باشد اما ورود و ثبت برگه محمود احمدی نژاد در محل ثبت نام نامزدهای انتخابات 96 به گفته پرس تی وی یک شوک بزرگ و عجیب برای افراد حاضر بوده است. محمود احمدی نژاد در میان تندروهای ایرانی یک نمونه مناسب برای ایستادن در مقابل دونالد ترامپ، ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا است اما در این میان حسن روحانی، رئیس جمهوری میانه روی حال حاضر ایران به دنبال تعامل با دونالد ترامپ حفظ توافق هسته ای است. (اینجا)

احمدی نژاد باز هم حکم رهبری را شکست

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نماینده رشت در مجلس گفت: نظر رهبری حکم حکومتی است . زمانی که رهبر فقید اسلام سخنی را عنوان می کند دیگر نباید حرفی خلاف آن گفته شود.حرف رهبری نباید شکسته شود ! احمدی نژاد حرف رهبری را برای چندمین بار شکست و با این کار در حال بدعت گذاری خطرناکی در کشور است.

وی افزود: احمدی نژاد با این اقدام قطعا نیت ناپاکی دارد. حداقل انتظارم رد صلاحیت وی است و در مقاطع بعدی هم باید با وی برخورد شود. اگر در همان زمان جلوی تخلفات احمدی نژاد گرفته و به دادگاه فراخوانده می شد و با وی برخورد می شد امروز شاهد چنین رفتارهایی نبودیم که فردی تمام کشور را به سخره بگیرد. باید با احمدی نژاد، بقایی و مشایی برخورد شود تا متوجه شوند این کشور قانون دارند و همه امور بر اساس قانون جلو می رود.

جعفرزاده ایمن آبادی بیان کرد: چرا شکایت ها از احمدی نژاد پیگیری نشد. چرا دیوان محاسبات و دادستانی وی را به دادگاه فرا نمی خوانند؟ این افراد باید بفهمند که کشور قانون دارد، متاسفانه این افراد هنوز متوجه نشده اند که کشور دارای قانون است.

حرکت احمدی نژاد یک ترفند تبلیغاتی است

غلامحسین کرباسچی عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران با اشاره به نامه وی به مقام معظم رهبری در خصوص عدم حضور خود در انتخابات ریاست جمهوری سال 96 که عنوان کرده بود برنامه ای برای حضور و کاندیداتوری ندارم گفت: با توجه به توصیه رهبری مبنی بر مصلحت نبودن حضور احمدی نژاد در انتخابات این دوره ادعایی که در 6 مهرماه سال گذشته طی نامه ای عنوان کرده بودند خود رد کرده و این رفتاری خلاف نظر رهبری محسوب می شود و میتوان برداشت ها را از این کار عناد با نظام و رهبری دانست.

وی با بیان اینکه این چنین رفتارها و عملکرد ها بیشتر ترفتد های تبلیغاتی محسوب می شود تصریح کرد: استراتژی که آقای احمدی نژاد و اطرافیان وی دادرند صرفا جنبه ترفند تبلیغاتی دارد تا بتوانند در ذهن ها بماند تا بر خود مسجل کنند که ممکن است کسانی به آنها توجه کنند و بنده معتقدم که این چنین رفتارها نتیجه عملی نخواهد داشت./ منبع : الف

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان