Saturday، 02 March 2024 | شنبه، 12 اسفند 1402
1 2

گیلانیان به گزارش روزنامه سوال جواب ـ سرویس سیاسی: مهلت پنج روزه ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری روز شنبه خاتمه یافت و طی آن بیش از 1600 نفر برای حضور در این کارزار انتخاباتی ثبت نام کردند البته بعید است به جز تعداد انگشت شماری از رجال سیاسی ، سایرین برای عرض اندام در انتخابات ریاست جمهوری تایید صلاحیت بگیرند.

بر همین اساس و در آستانه دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری همکار ما مصاحبه ای را با آقای دکتر رحیم اسلامپرست از فعالین سیاسی استان و دبیر کل حزب میهن اسلامی انجام داده است که در ادامه می خوانید.

 جناب آقای اسلامپرست انتخابات این دوره را چگونه ارزیابی می کنید؟

 الحمدالله در همه انتخابات جمهوری اسلامی ایران مردم عزیز و شریف و بلوغ یافته و سیاسی ایران با شعور و درک عمیق انقلابی از اهمیت موثر و اثرگذاری همه جانبه انتخابات در صحنه های داخلی و خارجی و تقویت معادلات در همه عرصه ها که به نفع نظام و مردم باشد با شکوه وصف ناشدنی در طیف های گسترده پای صندوق های رای حاضر شده اند و این بار نیز این هنر بی بدیل مردم ایران حتما دوباره نمایان خواهد شد.

  بفرمایید تایید صلاحیت ها و یا رد صلاحیت ها را چگونه ارزیابی می کنید؟

 شورای نگهبان و هیئت های اجرائی و نظارتی مسلما با مراجعه به مستندات و سوابق از طریق استعلامات، مسائل مورد نیاز کاندیداها را همانند گذشته بررسی و پاسخگو خواهند بود، آنچه قابل توجه است، ثبت نام افرادی در کاندیداتوری ریاست جمهوری است که خارج از شرایط احراز صلاحیت بوضوح دیده می شود.

عده ای با تفکر نامعقول و عده ای نیز با روحیه دلقک مآبانه و عده ای هم هدفمند بدنبال ایجاد فضای مسموم و بسترساز برای معاندین نظام در داخل و خارج با نیتی ضد مردمی به صحنه ثبت نام کاندیداتوری ریاست جمهوری آمدند!

وقتی یکی از شرایط احراز صلاحیت مدیر و مدبر بودن است در حالی که این اشخاص حتی یک روز سابقه مدیریت ندارند چه رسد به مدیر بودن آنها؛ معلوم نیست چگونه به خود اجاره می دهند وارد این عرصه شوند.

 به نظر شما این افراد با چه هدف و انگیزه ای ثبت نام می کنند؟

 البته این افراد نزد ملت شریف، با فرهنگ و صاحب درایت و بصیرت ما جز قماشی رسوا شده و دلقک مآب و بسترساز برای رسانه های خارجی و معاند چیزی دیگری برای خود به ارمغان نمی آورند.

 در مورد ثبت نام آقای احمدی نژاد با توجه به توصیه رهبر معظم انقلاب به ایشان چه نظری دارید؟

 ثبت نام احمدی نژاد با توجه به اظهار نظر رهبر، غیر قابل انتظار بود البته همین نکته خود مبین طرز تفکر و نحوه برخورد با مسائل سیاسی آقای احمدی نژاد را نشان می دهد. وی در هیچ مقطعی بعنوان یک عنصر سیاسی که عقبه ای با فعالیت سیاسی و یا بینش جناحی از قبل داشته نبود بلکه او فردی با فعالیت های اداری و در نهایت کمی اجتماعی در مسند شهردار تهران، دارای مسئولیت دولتی بوده است؛ لذا این اقدام نابهنگام و خام و خودسرانه و بدون ارزیابی و تحلیل از آنچه که پیش روی ایشان اتفاق خواهد افتاد حکایت دارد شخصیتی که دارای درک سیاسی ضعیف و ناتوان از تحلیل و ارزیابی درست مسایل عمومی است!

 منظورتان را می توانید برای خوانندگان مان بیشتر توضیح دهید؟

 این قاعده انکار ناپذیر است که آدمها در مقطع زمان مورد قضاوت قرار می گیرند و در هر زمانی با زمان دیگر متفاوت هستند. اعمال و رفتار آدم ها الزاما در طول زمان یکسان نیست و خیلی هم ممکن است متغیر باشد؛ نمونه این رفتارها را ما در شخصیتهای سیاسی و اجتماعی بسیار فراوان دیده ایم؛ از تاریخ گذشته قصه طلعه و زبیر تا عایشه زن پیامبر (ص) و همچنین شخصیتهای مختلف در طول تاریخ دیده شده اند که تنها در مقطع زمان باید به قضاوت شخصیت های این آدمها نشست.

از دوران انقلاب هم شخصیتهای سیاسی دهه اول انقلاب که بسیار متغیر به عرصه سیاسی آمدند که تنها در مقطع زمان باید به قضاوت شخصیت سیاسی آنان پرداخت که نمونه بارز آن دانشجویان پیرو خط امام در دهه های بعد از دهه اول انقلاب بود.

وقتی احمدی نژاد نزد رهبری رفتند و از ایشان نظر خواستند که برای انتخابات می خواهند حضور پیدا کنند، رهبر معظم به ایشان فرمودند که صلاح نمی بینم؛ همین یک کلمه هزار معنا در خود دارد . اما حاصل آن همین بس که بطور واضح فرمودند صلاح نیست!

یقینا رهبر انقلاب می دانند که در دوره دوم ریاست جمهوری ایشان چقدر مصوبات مجلس پس از تصویب نمایندگان  در دستگاه ریاست جمهوری مسکوت و بدون اجرا رها شده است و این خود بعنوان یک تخلف شخص رئیس جمهور در انجام وظایف قسم خورده اش اثر منفی و نامطلوب دارد و می تواند عامل رد صلاحیت وی باشد.

تصمیمات عجولانه و بدون کارشناسی با تحمیل ضررهای فراوان مادی به حکومت و مردم از جمله عملکردهای گذشته احمدی نژاد در دوره دوم ریاست جمهوری ایشان نیز بوده است.

هزینه کرهای غیر قانونی و در مواردی برداشت های غیر مصوب و باز گرداندن آنها مجددا به خزانه از جمله عملکردهای دیگر در دوره دوم ریاست جمهوری احمدی نژاد همگی حکایت از  امتیازات منفی دارد که هرگاه مورد ارزیابی قرار گیرد در رد صلاحیت های ایشان بی اثر نخواهد بود و موارد دیگری از این دست قابل ذکر است، لذا رهبر معظم با توجه به نکات ذکر شده فرمودند، «صلاح نمی بینم».

 با توجه به ثبت نام احمدی نژاد ارزیابی تان از تایید و یا رد صلاحیت ایشان توسط شورای نگهبان چگونه است؟

 ادله بین فراوانی نسبت به رد صلاحیت ایشان وجود دارد جدا از آن چیزی که قبلا عرض کردم باز هم دلایل محکم دیگری وجود دارد که تنها به یک نکته اشاره می کنم، چون تعدد ادله از حوصله این بحث خارج است.

ببینید یکی از شرایط احراز صلاحیت کاندیداها در ریاست جمهوری مدیر و مدبر بودن کاندیداهاست. ایشان عملکرد مدیریت خود را به مردم و دستگاه های نظارتی و کنترلی طی دو دوره بخصوص در دوره دوم ریاست جمهوری نشان داده است، زمانی که نماینده یک ملت 75 میلیونی در راس قوه مجریه بخاطر چالش هایی که با دیگر قوا فراهم کرده بود، بقولی 11 روز و به قول دیگر 16 روز مدیریت کشور را رها کرد و در حصر خانگی نشست، یعنی تحصن کرد، و در خانه خودش اعتصاب نمود و کار دولت و ملت را رها کرد! و متاسفانه چیزی را که در مقابل اداره و خدمت کردن به ملت در پیشگاه نمایندگان ملت قسم یاد کرده بود را به امان خدا گذاشت و کار را به آنجا کشاند که تعدادی از نمایندگان مجلس نزد رهبری رفتند و کسب تکلیف کردند. رهبر معظم هم فرمودند شما کار قانونی خودتان را بکنید.

آنگاه بحث بررسی عدم کفایت سیاسی رییس جمهوری از سوی مجلس مطرح شد و چون کار به اینجا رسید احمدی نژاد ناچار شد از خانه تحصن درآید؛ مدبر بودن مدیر به این معناست که در شرایط سخت و بحرانی به حل معضلات و بحران باشد نه اینکه مدیریت را رها کرده و در خانه بنشیند!

آیا مدیر بودن یک شخص مدبر اینچنین است که با یکدندگی و لجبازی و کله شقی سرنوشت 75 میلیون نفر جمعیت را در حوزه های سیاسی، امنیتی، اقتصادی و ... به یکباره در مسیر مشکلات و نابسامانی  و رقم زدن همه حوادث احتمالی قرار دهد، این چه منطقی است و چه مدیریتی است که از درون آن هیچ تدبیری بر نمی آید، مگر نباید کاندیداها بر مدیر و مدبر بودن خود دلیل اثباتی داشته باشند. این اقدام خود به تنهایی می تواند خط بطلانی بر صلاحیت ایشان از لحاظ مدیر و مدبر بودن را اثبات کند، یقینا شورای محترم نگهبان هم این فعل و دیگر افعال احمدی نژاد را بخصوص در دوره  دوم ریاست جمهوریش به فراموشی نسپرده و یقینا رهبر معظم انقلاب نیز آنچه که فرمودند بدون حکمت نبوده است. لذا رد صلاحیت احمدی نژاد محرز و قابل اثبات است.

 در مورد آقای بقایی ارزیابی شما چیست؟

 ایشان هم در دولت احمدی نژاد دارای مسوولیت و عملکردی بوده که مسایل متعددی در نحوه مدیریت و هزینه کرد دارد که بطور جدی قابل پیگیری و بررسی بوده و شرح تفصیلی آن از حوصله این بحث خارج است اما مطمئن هستم که از منظر و توجه شورای محترم نگهبان برای صیانت از حقوق عمومی مردم نادیده گرفته نمی شود.

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : مقالات

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان