Tuesday، 21 May 2024 | سه شنبه، 01 خرداد 1403
1 2

17 ژانویه سالروز تولد مردی است که به او لقب «ورزشکار قرن» داده اند. محمد علی، بوکسور افسانه ای و قهرمان سابق بوکس حرفه ای سنگین وزن جهان در حالی هفتادمین سالگرد تولد خود را جشن می گیرد که از مدت ها قبل به دلیل ابتلا به بیماری پارکینسون وضعیت جسمانی مناسبی ندارد. او که روزی با مشت های آهنین خود، حریفان را یکی پس از دیگری در رینگ بوکس به زمین می زد، اکنون با بیماری خود دست و پنجه نرم می کند. داستان زندگی محمد علی داستان جالبی است. پسر بچه سیاه پوستی که پس از دزدیده شدن دوچرخه اش تصمیم گرفت به تمرین بوکس بپردازد تا بتواند از حق خود دفاع کند، پس از مدت کوتاهی تبدیل به نامدارترین و پرآوازه ترین ورزشکار تاریخ جهان شد.

گیلانیان به مناسبت هفتادمین سالروز تولد محمد علی، زندگینامه این قهرمان را منتشر می کند.

دوران کودکی

محمد علی در روز 17 ژانویه 1942 در شهر لویی ویل ایالت کنتاکی آمریکا دیده به جهان گشود. در بدو تولد، پدر و مادرش نام کاسیوس مارسلوس را برای او برگزیدند. پدر محمد علی یک نقاش تابلو بود و مادرش گاهی به عنوان نظافتچی کار می کرد تا هزینه های خانواده را تامین کند. دوچرخه علی زمانی که 12 ساله بود به سرقت رفت و او به پلیس مراجعه کرد تا این سرقت را گزارش کند. یک افسر پلیس به نام جو مارتین که در یک باشگاه محلی مربی بوکس بود علی را دعوت کرد که به باشگاهش برود تا بتواند از خودش در مقابل اشرار دفاع کند. علی دعوت این افسر پلیس را پذیرفت و خیلی زود استعداد خود را نشان داد.

مارتین، علی را دربرنامه تلویزیونی «قهرمانان فردا» که در یک شبکه تلویزیونی محلی پخش می شد معرفی کرد و او را به باشگاه کلمبیا در لویی ویل برد. در آنجا یک مربی سیاه پوست به نام فرد استونر علم بوکس را به علی آموخت. یکی از مهم ترین چیزهایی که علی در این دوران یاد گرفت نحوه حرکات ظریف و رقص پا بود. علی با وجود اینکه در درس های مدرسه با مشکل مواجه بود، همه توجه و وقت خود را صرف بوکس کرد و پیشرفت چشمگیری داشت.

پرواز پروانه، نیش زنبور

علی در نوجوانی هر دو جایزه ملی و معتبر اتحادیه ورزشکاران آماتور و دستکش طلایی را از آن خود کرد. در سال 1960، در حالی که تنها 18 سال داشت همراه تیم ملی آمریکا در المپیک رم شرکت کرد. علی با 192 سانتی متر قد به خوبی در رینگ جابه جا می شد و با رقص پا و مشت های آهنین خود حریفان را مغلوب می کرد. او در دیدار نهایی زیبینگیف پیترسکوفسکی لهستانی را شکست داد و گردن آویز طلای المپیک را از آن خود کرد.

علی پس از قهرمانی در المپیک تبدیل به یک قهرمان ملی شد و چندی بعد تبدیل به یک بوکسور حرفه ای شد. او در طی دهه 1960 به نظر شکست ناپذیر می رسید چون همه رقابت های خود را با پیروزی پشت سر می گذاشت و در بیشتر آن ها نیزحریفان خود را ناک اوت می کرد.

علی در سال 1963 هنری کوپر قهرمان انگلیسی را شکست داد و در سال 1964 نیز سانی لیستون را ناک اوت کرد تا در 22 سالگی قهرمان سنگین وزن جهان شود.

علی که اغلب خود را «بزرگ ترین» می دانست، ابایی نداشت که به تعریف و تمجید از خودش بپردازد. معروف است که او قبل از مسابقه برای حریف رجزخوانی می کرد. علی یک بار به خبرنگاران گفته بود که می تواند «مثل پروانه پرواز کند و مثل زنبور نیش بزند».

سبک خاص علی در رجزخوانی برای حریفان و تعریف و تمجید از خود باعث شده بود که همواره در صدر اخبار رسانه ها باشد.

گرویدن به اسلام

چندی بعد، وی با گروه های مسلمان سیاه پوست آشنا شد و به آن ها پیوست. در این زمان، مبارزات حقوق مدنی سیاه پوستان در آمریکا در نقطه اوج خود قرار داشت و کاسیوس تحت تاثیر مالکوم ایکس، فعال حقوق بشر سیاه پوست و مسلمان نام خود را به کاسیوس ایکس تغییر داد. مدتی بعد الیجاه محمد یکی از رهبران مسلمان آمریکا نام «محمد علی» را برای او برگزید.

از آن پس کلی از همه خواست که دیگر او را با این نام صدا نکنند و به جای آن، به او محمد علی بگویند. وی اعلام کرد که "کلی" نامی بود که به نیاکان برده او داده شده بود؛ کلی در زبان انگلیسی به معنای خاک و گل است. محمدعلی در همین رابطه گفت: کلوسیوس کلی نام یک برده است. من این نام را انتخاب نکرده ام و آن را نمی خواهم. من محمدعلی هستم، یک انسان آزاد و از همه مردم می خواهم که وقتی با من حرف می زنند یا درباره من حرف می زنند از این اسم استفاده کنند.

خودداری از شرکت در جنگ ویتنام

محمدعلی در سال 1965 برای دفاع از عنوان قهرمانی جهان خود یک بار دیگر مقابل سانی لیستون قرار گرفت و او را در راند اول ناک اوت کرد. بسیاری از مردم به ضربه نهایی علی لقب «مشت فانتوم» دادند چون آن قدر سریع، ناگهانی و پرقدرت بود که بسیاری از افرادی که در حال تماشای مسابقه بودند، این ضربه را ندیدند. علی پس از آن، هشت بار دیگر هم از عنوان قهرمانی خود با موفقیت دفاع کرد.

محمدعلی در آپریل 1967 به خدمت سربازی فراخوانده شد تا در جنگ ویتنام شرکت کند ولی او حضور در این جنگ را مغایر با تعالیم اسلام دانست و از معرفی خود به ارتش آمریکا خودداری کرد. وی دلیل امتناع خود از شرکت در جنگ ویتنام را این گونه بیان کرد: این جنگ خلاف تعالیم قرآن مجید است. قصد ندارم از بار مسئولیت شانه خالی کنم ولی به مسلمانان دستور داده شده که در هیچ جنگی شرکت نکنند مگر اینکه توسط خدا یا پیامبر اعلام شود. ما در جنگ مسیحی ها یا کفار شرکت نمی کنیم. من هیچ مشکلی با ویتنامی ها ندارم. تاکنون هیچ یک از ویتنامی ها به من کاکاسیاه نگفته اند.

پس از این اظهار نظر بود که رسانه های آمریکایی به شدت از محمدعلی انتقاد کردند و او را «خائن به وطن» نامیدند. همچنین کمیته ورزشکاران ایالت نیویورک و انجمن جهانی بوکس او را تعلیق کرده و مدال های قهرمانی سنگین وزنش را از او پس گرفتند.

علی در واکنش به این اقدامات گفت: من مدال هایم را پس می دهم، ثروتم را از دست می دهم و شاید آینده ام را هم خراب کنم. بسیاری از انسان های بزرگ برای اعتقادات مذهبی شان این گونه مورد آزمایش قرار گرفته اند. اگر از این آزمایش سربلند بیرون بیایم، قوی تر از همیشه خواهم بود.

علی به دلیل خودداری از شرکت در جنگ در دادگاه گناهکار شناخته شد و به 5 سال زندان محکوم شد اما پس از فرجام خواهی از زندان آزاد شد. سه سال بعد، دیوان عالی ایالات متحده او را تبرئه کرد.

بازگشت محمدعلی سرانجام پس از کش و قوس های فراوان

علی در سال 1970 یک بار دیگر مجوز حضور در رینگ بوکس را پیدا کرد. او به کمک یک سناتور ایالتی اجازه پیدا کرد که در ایالت جورجیا به بوکس بپردازد. علی در این ایالت جبری کواری را شکست داد. وی مدت کوتاهی پس از این مسابقه، با حکم دیوان عالی ایالت نیویورک اجازه پیدا کرد که به رقابت های خود در نیویورک ادامه دهد. علی در دسامبر 1970 با اسکار بوناونا مواجه شد و پس از 14 راند نفس گیر موفق شد حریف خود را در راند پانزدهم شکست دهد.

این پیروزی راه علی را برای حضور در دیدار نهایی و مبارزه با جو فریزر هموار کرد.

مبارزه قرن

علی و فریزر در تاریخ هشتم مارچ 1971 با یکدیگر رو در رو شدند . این مسابقه که با عنوان «مبارزه قرن» شناخته می شود، یکی از معروف ترین مبارزات ورزشی تاریخ است. در این مبارزه، دو بوکسور قدرتمند و شکست ناپذیر با یکدیگر مواجه شده بودند و هر دو شایستگی زیادی برای کسب عنوان قهرمانی سنگین وزن جهان داشتند. دو بوکسور به سختی با یکدیگر درگیر شدند، اما در نهایت فریزر در راند پانزدهم و پایانی با یک هوک چپ پر قدرت، علی را نقش زمین کرد و در نهایت این مبارزه را به سود خود پایان داد. این اولین باخت حرفه ای محمدعلی بود. گفته می شود که میلیون ها بیننده تلویزیونی به شکل زنده شاهد این مبارزه بودند.

غرش در جنگل

در سال 1974 علی با پیروزی مقابل جورج فورمن که جو فریزر را شکست داده بود، یک بار دیگر عنوان قهرمانی سنگین وزن را از آن خود کرد. این مبارزه به درخواست محمدعلی در زئیر (کنگوی فعلی) برگزار شد تا به پیشرفت و توسعه این بخش از آفریقا کمک کند. علی به این مبارزه عنوان «غرش در جنگل» داد.

علی پس از این چند بار دیگر با جو فریزر مبارزه کرد، از جمله یک بار در نیویورک و یک بار در فیلیپین علی در هر دو مسابقه پیروز شد تا عنوان قهرمانی سنگین وزن جهان خود را حفظ کند. در سال 1975 نشریه معتبر اسپورتس ایلاستریتد، علی را به عنوان «ورزشکار سال» انتخاب کرد.

علی در این زمان از تاکتیکی که مخصوص خود او بود در مبارزاتش استفاده می کرد. او به طناب رینگ می چسبید و اجازه می داد که حریف به او حمله کند و پس از این که او کاملا خسته می شد، در راندهای پایانی ضربات قدرتمند خود را شروع می کرد و حریف را از پا در می آورد.

علی 10 بار دیگر با موفقیت از عنوان قهرمانی خود دفاع کرد، ولی در فوریه 1978 در مبارزه ای که در لاس وگاس برگزار شد، از لئون اسپینکس شکست خورد و عنوان قهرمانی خود را واگذار کرد. تنها هفت ماه بعد بود که علی در نیواورلئان، اسپینکس را مغلوب کرد و اولین بوکسور تاریخ شد که سه بار عنوان قهرمانی سنگین وزن را پس گرفته است.

محمدعلی دراواخر دوره حرفه ایش به دلیل ابتلا به بیماری پارکینسون دچار افت سرعت شده بود. آخرین مبارزه این بوکسور افسانه ای در سال 1981 برگزار شد. او در طی دوران بوکس حرفه ای خود مجموعا 61 بار روی رینگ رفته بود.

فعال اجتماعی

به این ترتیب دوران بوکس محمدعلی به سر رسید ولی دوران فعالیت اجتماعی و سیاسی او تازه آغاز شده بود و با وجود این که بیمار بود، به طور فعال در مجامع عمومی ظاهر می شد.

علی در زمان انتخابات آمریکا به نفع جیمی کارتر و سایر نامزدهای دموکرات فعالیت تبلیغاتی می کرد و در چند بنیاد خیریه مبارزه با فقر و حمایت از کودکان فعال بود. به این ترتیب چهره او از یک ورزشکار و قهرمان بوکس به یک فعال اجتماعی تغییر کرد. محمدعلی در المپیک 1996 آتلانتا به عنوان یکی از حمل کنندگان مشعل المپیک انتخاب شد و همچنین در مراسم افتتاحیه بازی ها، مشعل اصلی ورزشگاه المپیک را روشن کرد. وی همچنین در سال 1991 به عنوان معروف ترین آمریکایی جهان انتخاب شده بود.

لیلا، دختر محمدعلی در سال 1999 شروع به ورزش بوکس کرد. این در حالی است که پدرش در سال 1978 با بوکس زنان مخالفت کرده بود. او می گفت "زنان برای ضربه خوردن و مبارزه کردن ساخته نشده اند. بدن آن ها طوری نیست که مدام در معرض ضربات مشت باشند."

محمدعلی در سپتامبر 1999 به عنوان ورزشکار قرن ایالت کنتاکی انتخاب شد و در مراسمی از او تقدیر شد. در سال 2001 فیلمی از زندگی او ساخته شد. در این فیلم که «علی» نام داشت، ویل اسمیت به جای محمدعلی به ایفای نقش پرداخت. اسمیت به دلیل بازی در این فیلم نامزد دریافت جایزه اسکار شد. این در حالی بود که وی پیش از ساخت فیلم، از قبول این نقش خودداری می کرد تا این که محمدعلی شخصا از او خواست در نقش او بازی کند.

علی در نوامبر 2005 به دلیل خدماتش در جنبش حقوق مدنی آمریکا، مدال آزادی رییس جمهوری آمریکا را دریافت کرد. وی همچنین موفق شد جایزه صلح "اتو هان" آلمان را از آن خود کند.

علی در تاریخ 19 نوامبر 2005 (نوزدهمین سالروز آخرین ازدواجش) مرکز غیر انتفاعی محمد علی را با سرمایه 60 میلیون دلار در شهر محل تولدش بازگشایی کرد. این مرکز عام المنفعه روی مسایلی همچون صلح، مسئولیت اجتماعی و توسعه متمرکز است.

در وب سایت مرکز غیرانتفاعی محمدعلی آمده است: علی از زمانی که از رشته بوکس بازنشسته شد، خود را وقف تلاش های بشردوستانه در سراسر جهان کرده است. او یک فرد مسلمان است و به سراسر جهان سفر می کند و از نام و حضور خود برای مبارزه با گرسنگی و فقر استفاده می کند. او همچنین از تلاش های آموزشی از هر نوع حمایت کرده، مردم را تشویق می کند که کودکان بی سرپرست را تحت حمایت خود قرار دهند و از آن ها می خواهد که به یکدیگر احترام گذاشته و همدیگر را درک کنند. برآورد می شود که علی تاکنون برای تامین 22 میلیون وعده غذایی برای گرسنگان تلاش کرده است. علی به طور متوسط 200 روز در سال در سفر است.

محمدعلی در حال حاضر به همراه همسر چهارمش در مزرعه کوچکی نزدیک برین اسپرینگ در ایالت میشیگان زندگی می کند./ایسنا

همرسانی کنید:
نمایش در اندازه اصلی" data-lightbox="imageset1">
نمایش در اندازه اصلی" data-lightbox="imageset1">
نمایش در اندازه اصلی" data-lightbox="imageset1">
نمایش در اندازه اصلی" data-lightbox="imageset1">

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان