Friday، 01 March 2024 | جمعه، 11 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : استاندار گیلان در آیین افتتاح فاز دوم طرح توسعه ی شرکتی در لاهیجان گفت: دولت یازدهم با کاهش تورم و تثبیت وضعیت اقتصادی فضای بهتری برای ایجاد اشتغال و سرمایه گذاری فراهم کرد .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان دکتر محمدعلی نجفی در این نشست با تبریک ایام ولادت حضرت امام حسین (ع) و روز پاسدار گفت : این روز مبارک را به تمامی پاسداران و حافظان امنیت کشور تبریک می گویم.

وی مردمان لاهیجان را مردمانی باهوش، آگاه ، با فرهنگ و علاقمند به توسعه دانست و افزود : بسیار خرسندم که خداند متعال امروز توفیق حضور در جمع مردمان خوب و صمیمی لاهیجان را نصیب بنده کرد.

استاندار گیلان با ابراز خرسندی از شکل گیری فضای توسعه ای خوب در شهرستان لاهیجان اظهار داشت : باید با درایت در حوزه ی شهری، زیبایی های این شهر را در کنار طرح های توسعه ای حفظ کرد.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه کارآفرینان در هر نقطه ای از این دنیا که حضور یابند همواره احساس خدمت به شهر، استان و کشور خود را دارند افزود : باید همیشه قدردانی این تفکر و اندیشه ی کارآفرینی باشیم.

دکتر نجفی تثبیت شرایط اقتصادی کشور را از جمله اساسی ترین اقدامات دولت یازدهم برشمرد و افزود : چنانچه توازن ارزی و ریالی دچار آسیب شود قطعاً کارآفرینان ضربه خواهند خورد .

دکتر نجفی با بیان اینکه تلاش بر این است تا تثبیت نظام پولی در اقتصاد کشور فراهم شود افزود : قریب به 4 سال از عمر دولت یازدهم سپری شد اما نرخ رشد ارز کمتر از 10 تا 15 درصد نوسان داشت و از جمله توفیقات دولت بشمار می رود.

وی اظهار داشت : تثبیت نظام اقتصاد کشور موجب خواهد شد تا سرمایه گذار بداند قیمت مواد اولیه افزایش نیافته و با آرامش به تولید خود ادامه دهد.

وی به تورم 40 درصدی کشور در آغاز به کار دولت یازدهم اشاره کرد و افزود : در چنین شرایط تورمی نه تنها سرمایه گذاری در کشور صورت نخواهد گرفت بلکه سرمایه گذاری گذشته آسیب می بیند.

وی با اشاره به وجود بیش از هزار واحد تولیدی راکد و نیمه راکد در آغاز به کار دولت یازدهم در گیلان اشاره کرد و افزود : دولت تدبیر و امید با چنین شرایط سختی ، کشور را از دولت گذشته تحویل گرفت.

دکتر نجفی تحریم های ناجوانمردانه، عدم مدیریت و تورم بالا را از دلایل بروز این مشکلات برشمرد.

استاندار گیلان به واردات چند میلیون تنی گندم اشاره کرد و اظهار داشت مشکلات ناشی از تحریم و پهلو نگرفتن کشتی مشکلاتی از جمله مشکلاتی بود که کشور در آن دوران با آن مواجه بود .

استاندار گیلان افزود : بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال 92 در ستاد استراتژیکی که تشکیل گردید از جمله نگرانی های آن روز کشتی هایی بودند که با بار گندم در دریا حضور داشتند اما نحوه ی خرید و جابجایی پول به دلیل تحریم میسر نبود.

وی از اعطای تسهیلات 720 میلیارد تومانی به واحدهای تولیدی در سال گذشته در استان خبر داد و افزود

280 شرکت تولیدی در دولت تدبیر و امید در گیلان احیا شد .

وی افزود : ادعا نداریم که تمامی مشکلات بخش تولید را حل کردیم اما اقدامات خوبی در این راستا صورت گرفت.

وی با انتقاد از عده ای که نمی خواهند اقدامات صورت گرفته و مسائل را درک کنند افزود : در دولت یازدهم اقدامات ارزشمندی در بخش های مختلف صورت پذیرفته است.

استاندار گیلان با اشاره به بازدید امروز خود از شرکت تولیدی قطعات جلوبندی ایران خودرو بر ضرورت پرداخت هر چه سریعتر تسهیلات این واحد تولیدی تاکید کرد و افزود : نباید تولید کنندگان با مشکل مواجه باشند بانک مورد نظر هر چه سریعتر نسبت به پرداخت تسهیلات این واحد اقدام کند تا مشکلات شرکت حل شود.

وی افزود : نباید اجازه دهیم شرکت هایی که به سختی خود را اداره می کنند با مشکل مواجه شوند.

استاندار گیلان با بیان اینکه گیلان در بخش قطعه سازی خودرو جزء استان های برتر کشور است افزود : در جلساتی که با وزیر صنعت تلاش شد تا این شرکت ها بر روی پای خود بایستند و بخش اعظمی از مشکلات این شرکت ها در سال گذشته مرتفع شد.

استاندار گیلان با بیان اینکه بنده می دانم که صنایع ما در دوران گذشته با چه مشکلاتی مواجه بوده اند اظهار داشت : سیستم بانکی باید خود را با بخش تولیدی همراه تر کند هر چند که سیستم بانکی استان بسیار همراه بوده اما به دلیل منابع مالی که در گذشته مورد تعرض قرار گرفت بانکها فرسایش یافتند.

استاندار گیلان بر ضرورت فراهم کردن امکانات لازم در سیستم حمل و نقل تأکید کرد و افزود : وظیفه مندیم تسهیلات لازم را برای ایجاد حمل و نقل مناسب و ارزان فراهم کنیم.

وی از اختصاص هزار و 100 میلیارد تومان در دولت تدبیر و امید به پروژه راه آهن قزوین- رشت خبر داد و افزود : همه در تلاشیم تا این پروژه عظیم هر چه زودتر به بهره برداری برسد.

وی به افتتاح بخش نخست باقیمانده آزاد راه رشت- قزوین در این دولت اشاره کرد و افزود : عدم اتمام آزاد راه در گذشته موجب تبدیل شدن به گلوگاهی شده بود که در دولت یازدهم بخش نخست باقیمانده آزاد راه افتتاح و مابقی ساخت آن نیز ادامه خواهد یافت.

استاندار گیلان به رشد صادرات 3 برابری نفت در دولت یازدهم اشاره کرد و گفت : بسیار خرسندیم که در دولت تدبیر و امید با تلاش های خوب صورت گرفته بعد از 10 سال مجدداً سهم کشور از میزان برداشت میدان پارس جنوبی احیاء و حتی جلوتر از کشور قطر قرار گرفتیم.

وی تمام تلاش های صورت گرفته در این دولت را برای رفاه، آسایش و بهبود معیشت مردم دانست و افزود : در سال جاری توسعه گردشگری محور توسعه استان خواهد بود.

وی با بیان اینکه نام چای با لاهیجان عجین شده است افزود : محصول چای لاهیجان ممکن است از لحاظ میزان تولید مقام نخست را نداشته باشد اما نام چای با لاهیجان عجین شده است.

وی با بیان اینکه باید شرایطی را فراهم کنیم تا چایکاران عزیز با حداقل مشکلات مواجه شوند افزود : فصل زراعی گذشته باتوجه به اینکه سهم دولت 4 ماه زودتر پرداخت شده بود اما متأسفانه برخی کارخانجات مطالبات خود را به چایکاران با تأخیر پرداخت کردند.

استاندار گیلان بر ضرورت توسعه گردشگری، صنعت و کشاورزی تأکید کرد و افزود : با زیباسازی شهرها، گردشگران بیشتر را جذب کنیم.

وی تأکید کرد : بخش اعظم اشتغال استان باید از طریق توسعه گردشگری صورت پذیرد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان