Tuesday، 27 February 2024 | سه شنبه، 08 اسفند 1402
1 2

گیلانیان به گزارش مهر : محسنی اژه ای گفت: از وزات اطلاعات، سپاه، نیروی انتظامی، دستگاه قضایی و بسیج به منظور حفظ امنیت کشور تشکر می کنم.

سخنگوی قوه قضاییه در یکصد و چهاردهمین نشست خبری خود با اصحاب رسانه به سوالات خبرنگاران دربارهٔ مهمترین رخدادهای قضایی و روند رسیدگی به پرونده های قضایی پاسخ می دهد.

در ابتدای این نشست، غلامحسین محسنی اژه ای گفت: از وزات اطلاعات، سپاه، نیروی انتظامی، دستگاه قضایی و بسیج به منظور حفظ امنیت کشور تشکر می کنم. از سپاه پاسداران هم بابت اینکه اقدامات مؤثر خود را در برابر تروریست ها به موقع انجام دادند و پرتاب موشک مقر تکفیری ها را انهدام کردند، تشکر ویژه دارم.

وی با گرامیداشت هفته قوه قضائیه، اظهار داشت: هفته قوه قضائیه هر سال از اول تیر آغاز و تا روز شهادت هفتاد و تن از یاران انقلاب و شهید بهشتی ادامه دارد. هفته قوه قضائیه فرصتی برای مرور عملکرد دستگاه قضا و سخن گفتن با مردم است.

محسنی اژه ای تصریح کرد: هفته قوه قصاییه در سال جاری مصادف با روز قدس و عید فطر است به همین دلیل برخی از روزهای ان پس از روز قوه قضائیه گرامیداشته می شود.

سخنگوی دستگه قضا، به عناوین روزهای هفته قوه قضائیه اشاره و تصریح کرد: قوه قضائیه و اهمیت امنیت همه جانبه، قوه قضائیه و همکاری با سایر قوا برای مبارزه با مظاهر فساد، قوه قضائیه و اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید و اشتعال، قوه قضائیه و خدمت آسان تر به مردم، قوه قضایی و تجدید بیعت با آرمان های امام راحل، قوه قضائیه و بصیرت انقلابی، قوه قضائیه و تجلیل از شهدا عناوین انتخابی برای روزهای هفته قوه قضائیه است؛ و افزود: سوم تیر مسئولان قضایی در مرقد امام راحل حضور می یابند. روز نهم تیر حضور همه روسای دادگستدی ها و مسئولان قضایی در نماز جمعه و سخنرانی در خطبه ها را شاهد خواهیم بود و روز یازدهم تیر هم نشست سراسری با حضور مسئولان عالی کشوری و لشکری برگزار می شود.

محسنی اژه ای به دیدار مسئولان قضایی با رهبر انقلاب اشاره و تصریح کرد: این دیدار روز دوازدهم تیر انجام می شود. رئیس قوه قضائیه هم روز چهاردهم تیر ماه با مردم از طریق رسانه ملی صحبت می کند.

تشدید نظات بر دادسراها

سخنگوی قوه قضائیه به تخصصی شدن رسیدگی به پرونده های قضایی و کیفری اشاره و تصریح کرد: خواست مردم تخصصی شدن رسیدگی بود به همین منظور تلاش شد شعبات تخصصی شدند. در این زمینه مسائل مربوط به کشتیرانی، محیط زیست، قاچاق و امور مالی و بانکی در مجمتع های تخصصی و شعبات تخصصی رسیدگی شدند.

وی با اشاره به تشدید نظارت بر دادسراها خبر داد و گفت: دادستان کل در سال گذشته نظارت خود بر ضابطین و دادسراها را افزایش دادند علاوه بر این شاهد افزایش نظارت بر دیوان عالی بودیم.

محسنی اژه ای افزود: به صورت مخفیانه و آشکار، نظارت های چند جانبه از سوی دادسرای انتظامی قضات انجام شد که نتیجه آن، بازداشت ۵۰قاضی، کارمند و وکیل و همچنین بازداشت ۱۸۵دلال که خود را منتسب به قوه قضائیه می دانستند، بود.

برنامه قوه قضائیه برای کاهش هزینه های زمانی و مالی مردم

سخنگوی دستگاه فضا به تسهیل کارهای قضایی مردم اشاره و تصریح کرد: رفت و آمد مردم به کلان شهرها هزینه زمانی و مالی به دنبال دارد از این سو، قوه قضائیه کاهش هزینه های زمانی و مالی مردم را در برنامه داشت که در همین زمینه سال گذشته طرح الکترونیکی شدن ابلاع های قضایی انجام شد.

محسنی اژه ای به ثبت الکترونیک اشاره و تصریح کرد: طبق گزارش این سازمان بیش از ۹۲ درصد از خدمات ثبتی که در سال گذشته به مردم ارائه شد، الکترونیکی انجام شده بود. برخی از استعلام ها هم با الکترونیکی شدن کمتر از ۴۸ساعت زمان برد.

وی افزود: بیش از ۱۲میلیون سند هم الکترونیکی به ثبت رسید.

معاون اول قوه قضائیه به حذف دفاتر املاک دستی در سازمان ثبت اسناد هم اشاره و تصریح کرد: ممکن بود در این دفاتر دستی، دقت لازم انجام نشود و گرفتاری هایی را برای مردم رقم می زد به همین منظور، دفاتر نوشتاری حذف شد و همه امور الکترونیکی شد.

اجرای برنامه ملی و ۱۳۲۹برنامه استانی برای پیشگیری از جرم

سخنگوی دستگاه قضا با تأکید بر اهمیت پیشگیری از وقوع جرم، گفت: در سال گذشته، ۱۸۶برنامه ملی و ۱۳۲۹برنامه استانی توسط معاونت پیشگیری با محوریت پیشگیری از جرم اجرا شد.

وی از کاهش ۹ درصدی ورودی پرونده های خانواده خبرداد و گفت: توقف نرخ رشد طلاق توافقی، کاهش یک درصدی این نوع از طلاق ها را هم شاهد بودیم. ۵۷ درصد از دادخواست های نفقه هم در سال ۹۵نسبت به سال ۹۴کاهش داشت.

وی افزود: ۸ درصد صلح و سازش زوجین در خود دادگاه ها در سال گذشته افزایش داشته است.

کاهش ۴ درصدی پرونده های سرقت

محسنی اژه ای از کاهش ۴درصدی پرونده های سرقت نیز خبر داد و گفت: ۸۶۰۰ پرونده هم در رابطه با مواد مخدر نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.

معاون اول قوه قضائیه از ضرورت پیگیری مسائل مربوط به زندان ها خبر داد و گفت: در رابطه با زندان ها مشکلاتی را در راستای کمبود نیروی انسانی، بودجه و فضای زندان داریم. قرار بود اردوگاه های مواد مخدر از سوی دولت احداث شود که این امر محقق نشد.

محسنی اژه ای با اشاره به سیاست حبس زدایی، گفت: تا آنجایی که قانون اجازه بدهد و حبس ضرورت نداشته باشد، احکام جایگزین مجازات حبس صادر شده و می شود.

وی در خصوص عفوهای سال گذشته نیز توضیح داد و گفت: سال گذشته شاهد عفو ۳۹هزار و ۷۹۱ مورد بودیم که این موارد شامل جرائم سنگین نمی شد. در برخی از موارد ناظرین زندان رفتار خوب زندانی را دیده و گزارش می کردند. البته این مقدار به معنای آزادی از زندان نیست چرا که در برخی از موارد شاهد عفو در مجازات ها از جمله شلاق بودیم.

وی در خصوص بخشنامه اخیر رئیس قوه قضائیه در رابطه با مرخصی های ماه مبارک رمضان گفت: از تمام زندانیانی که مشمول این بخشنامه شدند می خواهیم در روز موعد به زندان بازگشته و غیبت نداشته باشند چرا که برای موارد بعدی دچار مشکل می شوند.

وی افزود: در سال گذشته بیش از ۱۵ هزار نفر از آزادی مشروط استفاده کردند.

محسنی اژه ای در رابطه با اعطای مرخصی به حافطان قرآن نیز گفت: مواردی داشتیم که محکومین به اعدام، حافظ کل قرآن شدند که این به برکت دایر بودن دارالقرآن ها در زندان ها بوده است علاوه بر این باید بگویم که ۳۸۳کتابخانه در زندان ها وحود دارد.

وی به سواد آموزی زندانبان اشاره و تصریح کرد: سوادآموزی تنها مختص به زندانبان ایرانی نیست و شامل همه زندانیان بی سواد نیز می شود.

معاون اول قوه قضائیه با انتقاد از وضعیت استخدام کارمند و قاضی گفت: در سال ۹۵، هزار و ۷۰ قاضی جذب شدند، علاوه بر این ۱۰۱۷ کارمند هم استخدام شدند. همچنین ۳۱۳ قاضی هم در سال گذشته منفصل شدند.

محسنی اژه ای به ورودی پرونده ها به دستگاه قضا اشاره و تصریح کرد: در دیوان عالی کشور به دلیل افزایش صلاحیت ها، موجودی پرونده ها هم افزایش داشت. دادگاه عالی انتظامی قضات از هزار و ۸۶۴پرونده موجودی به ۹۴۷رسید. پرونده ها در سازمان قضایی مسلح هم در سال گذشته ۷درصد کاهش داشتیم.

ابطال ۲۵۹ مصوبه دولتی

وی در خصوص عملکرد دیوان عدالت اداری گفت: ۴/۲ درصد پرونده های موجودی این دیوان در سال گذشته نسبت به سال ۹۴، کاهش داشته است.

اژه ای افزود: ۲۵۹مصوبه دستگاه های اجرایی در سال گذشته در دیوان عدالت اداری باطل شد.

سخنگوی قوه قضائیه همچنین از انجام ۷۰۱۶ بازرسی از سوی سازمان بازرسی در سال گذشته خبر داد.

آمار معوقات بانکی کاهش نداشته است

محسنی اژه ای در خصوص معوقات بانکی اظهار داشت: متأسفانه آمار این معوقات کاهش نداشته است. ۴۸هزار و ۵۰۰میلیارد ریال توسط اجراییات سازمان ثبت معوقات بانکی وصول شد و این رقم مجزا و میزان وصول شده ها در دادگاه ها و در دادسراها است.

۱۵ سال حبس برای یک قاضی سابق

محسنی اژه ای در پاسخ به این سؤال که شنیده شده است ع. ح یکی از قضات پرونده کهریزک، بازداشت شده است. آیا این ادعا صحت دارد؟ گفت: این فرد دو پرونده دارد و با توجه به اینکه باید اشد مجازات برای فرد، انجام شود برای این فرد ۱۵سال حبس صادر شده است.

آخرین جزئیات پرونده دانیال زاده

معاون اول قوه قضائیه در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه شنیده شده است که دو نفر از متهمین مرتبط با دانیال زاده متهم اقتصادی، متواری شدند، این خبر را تأیید می فرمائید؟ و آخرین وضعیت این پرونده در چه مرحله ای قرار دارد؟ گفت: یک نفر در رابطه با این پرونده متواری شده است. این پرونده هنوز در دادسرا است و کیفرخواست ان صادر نشده و برای دادگاه ارسال نشده است.

وی در خصوص خبر دوبار تجاوز به یک زن در شب های اخیر و ضعف قانون در این زمینه گفت: اثبات این مسائل در قانون سخت است با این حال قانون صحبت های مشخصی شده است.

آخرین خبر از پرونده متهم نفتی

محسنی اژه ای در خصوص زمان برگزاری دادگاه تجدید نظر متهم ردیف دوم و سوم پرونده نفتی و اینکه آیا متهم جدید این پرونده هم در اختیار وزارت اطلاعات قرار دارد یا خیر گفت: ۴ متهم این پرونده ماه هاست که در اختیار وزارت اطلاعات قرار دارد و دو نفر از این متهمان کلا در اختیار وزارت مربوطه و دو نفر دیگر امکان دسترسی به آنها وجود دارد. از زمان برگزادی دادگاه تجدید نظر در تیرماه اطلاعی ندارم.

هر که با داعش همکاری کند، محارب است

وی در پاسخ به این سؤال که طبق سخنان دیروز رئیس قوه قضائیه مفسد فی الارض و محارب مشمول چه افرادی می شود؟ گفت: محارب و مفسد فی الارص در قانون مشخص است و مجازات محارب از اعدام تا بریدن پا تعیین شده است. به عنوان مثال افرادی که با داعش همکاری می کنند، محارب محسوب می شوند.

دستگیری ۵ نفر در ارتباط با پرونده بانک سرمایه سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به این سؤال که شنیده شده عده ای مرتبط با بانک سرمایه بازداشت شدند، گفت: ۵نفر در این رابطه که عموماً مربوط به شرکت های وابسته به این بانک بودند بازداشت شدند.

وی با بیان اینکه فردی هم که قصد قرار داشت در بین این افراد است، گفت: مدیرعامل سابق بانک هم در بین بازداشتی ها است.

احضار ۶ استاندار به دلیل تخلفات انتخاباتی

محسنی اژه ای در خصوص آخرین وصعیت تخلفات و جرایم انتخاباتی گفت: تاکنون ۶ استاندار احضار شدند؛ علاوه بر این در بین احضار شدگان، فرمانداران و مسئولان دولتی هم دیده می شود.

وی افزود: پرونده های استانداران و فرمانداران اگر چه در تهران نباشد باز هم در تهران رسیدگی می شود.

سخنگوی دستگاه قضا همچنین گفت: پرونده های مفتوحه در تهران هنوز کیفرخواست صادر نشده اما در برخی از استان ها کیفرخواست صادر شده است.

آخرین وضعیت پرونده حقوق های نجومی

محسنی اژه ای در خصوص آخرین وضعیت پرونده حقوق های نجومی هم گفت: در این مدت دیوان محاسبات افرادی را شناسایی کرد ولی تا به امروز کسی به عنوان مجرم از سوی دولت مطرح نشده است.

وی افزود:  ۵ نفر در بازداشت هستند و اخیرا فردی هم در این رابطه بازداشت شده که متوسط حقوق ماهانه اش ۱۴۰میلیون بوده است که این فرد اتهامات دیگری هم دارد.

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به این سوال که  برخی نمایندگان سخنانی را مطرح کردند و دستگاه قضا اعلام کرد که در این رابطه سکوت می کند، چه زمانی سکوت دستگاه قضا می شکند؟ گفت: به  برخی ها پاسخ دادیم، برخی هم را هم در آینده پاسخ می دهیم. البته دستگاه قضا کار رسیدگی به جرائم را بر عهده دارد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان