Wednesday، 28 February 2024 | چهارشنبه، 09 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در رشت بابیان اینکه می توان از طریق نگرش، گفتمان و عملکرد افراد پی به واقعیت اعتقادی و فکری آنان برد گفت: لیبرالیسم نسبت به فرهنگ و اخلاق بی تفاوت است.

حجت الاسلام والمسلمین علی سعیدی در مراسم گرامیداشت شهدای 7 تیر در حسینیه شهدای گمنام سپاه قدس گیلان با اشاره به تفاوت جریان فکری شهید بهشتی و یارانش با تفکر بنی صدر و جریان او اظهار کرد: می توان از طریق نگرش، گفتمان و عملکرد افراد پی به واقعیت اعتقادی و فکری آنان پرداخت.

وی بابیان اینکه در جامعه بشری سه جبهه حق خالص، جبهه باطل خالص و آمیزه ای از حق و باطل وجود دارد گفت: قرآن از گروه دوم به کفار و از گروه سوم به نفاق و منافقین یاد می کند که ما در اوایل انقلاب با هردو چهره مواجه شدیم.

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بنی صدر و بخشی از یارانش تحت عنوان سامان مجاهدین خلق منافقانی بودند که علیه بهشتی و یارانش فعالیت می کردند تصریح کرد: این نوع تقابل پیشینه طولانی داشته و تنها مربوط به همین دوران نبوده و از صدر تاریخ قرار داشته و آن هایی که پیرو ائمه اطهار و عالمان دینی بودند حزب نور و آن هایی که به دنبال شیطان حرکت کردند حزب شیطان نام گرفتند.

سعیدی افزود: در بعضی موارد جبهه مقابل حق علنی موضع گرفته و به صراحت بیان می کند که من جبهه حق را قبول ندارم و در برخی از موارد در تاریخ در پرده نفاق موضع گیری می کند و علی رغم شعار دادن دلش با جبهه حق نیست.

وی بابیان اینکه پس از پیامبر مردم در سه جریان طرفداران امیرالمؤمنین (ع)، طرفداران طلحه و زبیر و جناحی که هیچ یک از این دو را قبول نداشتند قرار گرفتند گفت: خیانتی که گروه سوم به اسلام وارد کرد کمتر از گروه دم نبود.

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: اگر خواص، عمامه به سرها، وزرا، استانداران، فرمانداران و شهروندان در چارچوب اصول اسلامی و مبانی انقلاب حرکت نکنند در جریان مقابل قرآن و ائمه اطهار قرار می گیرند.

وی مشروعیت الهی رهبری قانون را از اصول مورداتکا شهید بهشتی عنوان کرد و افزود: ما معتقدیم قانون گذار واقعی و حق حاکمیت با خداست و مهم ترین اصل بعثت قانون الهی یعنی قرآن و رهبری الهی یعنی پیامبر اکرم است.

سعیدی با اشاره به اینکه در این رویه چهار نظریه وجود دارد بیان کرد: نخستین نظریه خدا گرایی مطلق است که انسان ها را هیچ گرفته و همه کاره را خدا می دانند که این فرضیه مربوط به عصر قرن وسطی است که این افراط نتیجه اش مردم گرایی مفرط شده و رنسانس ظهور کرد که درک انسان را ملاک صحت هر مسئله ای دانستند که از جمله می توان به رأی مردم در تحقق ولایت را نام برد.

وی بابیان اینکه امروز مسائلی را می شنویم که برخی میگویند باید از نو برگشته و در منابر از مبانی اصول صحبت کنیم اظهار کرد: این ها رأی مردم را ضمان ولایت می دانند که این گونه پس از کشته شدن عثمان و بیعت مردم با حضرت علی (ع) ولایت ایشان شکل گرفت که این نظر با مبانی اسلامی و ولایت ناسازگار است و این در حالی گفته شد که اصل ولایت با جمله من کنت مولا و هذا علی مولا توسط پیامبر به دستور خدا محقق شد.

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه ما نمی گوییم مردم هیچ کاره هستند بیان کرد: مردم در تحقق حاکمیت دینی نقش دارند نه تعیین ولی خدا و نظریه غیرازاین با نظر قرآن و مبانی اسلام ناسازگار است.

وی با اشاره به اینکه برخی اصل ولایت رسول الله را نیز قبول ندارند گفت: عده ای میگویند ما قبول نداریم که خدا پیامبری را مبعوث کرده باشد که این گفته دنیای کفر و استکبار است.

سعیدی بابیان اینکه در نظریه دیگر برخی مشروعیت الهی ولایت را تا زمان حیات پیامبر قبول دارند گفت: دسته دیگر تا امام حسن عسکری (ع) مشروعیت الهی ولایت را قبول داشته که نظر آقای منتظری در اواخر عمرشان بر همین نظر بود و دلیلی ندارد که در دوران غیبت ولی فقیه مشروعیتش را از امام زمان بگیرد.

سعیدی با اشاره به اینکه ولایت الهیه جزو مهم ترین تدابیر ذات باری تعالی است گفت: این فرازمانی و فرامکانی است و نمی توان مردم را درجه بندی کرد که خداوند در زمانی برای آن ها ولایت الهیه فرستاده و در زمانی نفرستاده باشد.

وی بابیان اینکه این فرضیه هم دلیل عقلی دارد و هم نقلی خاطرنشان کرد: در دلیل عقلی ملازمه به ربوبیت تکوینی و تشریعی و خالقیه و شارعیه است یعنی خداوند خالق خدای شارع نیز هست و اگر خلقت زمین و آسمان و خورشید برای بشر بوده، بعثت انبیا هم برای بشر بوده و محدود به زمان خاص نمی شود و نمی توان گفت که خداوند در زمان پیامبر برای بشر تعیین تکلیف کرده ولی برای دوران غیبت چنین کاری را انجام نداده است.

وی با اذعان به اینکه امام می فرمایند که مردم نقشی برای تعیین ولایت الهیه ندارند گفت: مردم مجرای تحقق ولایت الهیه هستند و این یعنی حق حاکمیت در تمام دوران ها با خداست اما قدرت حاکمیت در عصر نبوت، امامت و غیبت با مردم است.

سعیدی با تأکید بر اینکه حاکمیت دینی در عالم اثبات است بیان کرد: حالا شما در صحبت های مسئولین سیاسی کشور صحبت هایی می شنوید که این اختلافات متأسفانه دست به دست می چرخد و دیر توقع نداشتیم پس از گذشت 38 سال پس از انقلاب، آقایان مواردی را مطرح کنند که با اساس مبانی فکری امام ناسازگار باشد.

وی بابیان اینکه دکتر بهشتی معتقد بود که بین ولی فقیه، پیامبر و امام معصوم نقاط مشترک وجود دارد اظهار کرد: نصب هردو الهی ولی نصب ولی فقیه توصیفی است که ائمه اطهار از طرف خدا توصیف کرده اند.

سعیدی با اشاره به اینکه خبرگان ولی فقیه را منصوب نمی کنند بلکه مصداق را به جامعه معرفی می کنند گفت: ولی فقیه با پیامبر اختیاراتش با توجه به نوع نصب یکسان است.

وی بابیان اینکه موضع مشترک بین ائمه اطهار و ولی فقیه مبحث تبعیت است افزود: همان مقدار که واجب است از دستور پیامبر و امامان تبعیت کرد به همان میزان واجب است که از دستورات ولی فقیه اطاعت کرد.

وی از مصونیت به عنوان چهارمین رکن مشترک پیامبر و ائمه اطهار و ولی فقیه یاد کرد و افزود: در مورد ائمه اطهار مصونیت ذاتی و در مرود ولی فقیه مصونیت حداکثری است و ما درباره پیامبر معتقد به وحی، در مورد امامان معصوم معتقد بر علم غیب و در مورد ولی فقیه معتقد به شعاریم.

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه در عصر غیبت جامعه اسلامی نیاز به اجتهاد دارد بیان کرد: یعنی اشراف منابع و احکام بتواند از قرآن و سنت احکام را به جامعه اعلام کند.

وی با اشاره به اینکه تفاوت مصونیت ائمه اطهار با ولی فقیه در عصمت به علم بدون خطا و عمل بدون خطاست گفت: شئونات پیامبر، امامان معصوم و ولی فقیه متفاوت است و ولایت تکوینی پیامبر است اما در مورد ولی فقیه چنین اعتقادی نداریم.

سعیدی با تأکید بر اینکه اعتقادات و سیاست خارجه شهید بهشتی با بنی صدر کاملاً متفاوت بود افزود: اصول سیاست خارجی ثابت است و هیچ کسی حق ندارد این اصول را زیر سؤال برده و جابجا کند و مهم ترین ارمغان انقلاب اسلامی استقلال دفاعی، سیاسی و فرهنگی بوده است.

وی بابیان اینکه وقتی میگوییم نمی توانیم با جامعه جهانی مقابله کنیم این موضوع مربوط به بحث استقلال است گفت: اینکه میگوییم نمی توانیم در برابر آمریکا بایستیم ضعف استقلال است.

وی با اشاره به اینکه استکبارستیزی و مبارزه با شرک از اصول انقلاب و شهید بهشتی بود افزود: در زمان پیامبر و امیرالمؤمنین تنها با آن ها بیعت می کردند و ایشان وزیر، نخست وزیر، استاندار، فرماندار و ائمه جمعه را تعیین می کردند و در این شرایط زندگی کردن خیلی راحت است و در روز قیامت اگر از آن ها سؤال شود می گویند ما با پیامبر رأی دادیم.

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه در نظامی که نماینده خبرگان، نماینده مجلس، نماینده شورا و ریاست جمهوری توسط رأی مردم تعیین می شود اظهار کرد: قانون اساسی بار سنگینی بر دوش ما گذاشته و ما باید پاسخگوی آرای ما باشیم.

وی با تأکید بر اینکه دشمن نباید بر ما تسلط اقتصادی و نفوذ پیدا کند بیان کرد: دفع از فرهنگ و احکام اسلامی از ویژگی های بارز شهید بهشتی است و باید امروز تأسف بخوریم که آیا جمهوری اسلامی نسبت به دین مردم مسئولیتی دارد یا ندارد و در فرمایشاتشان گفتند که عده ای را باید به زور به بهشت ببرند و سؤال اینجاست آیا جمهوری اسلامی نسبت به اخلاق، فرهنگ، دین مردم مسئولیت دارد یا ندارد.

سعیدی با اشاره به اینکه اگر دولت سکولار است که مسئولیت ندارد و اینکه به زور مردم را به بهشت ببریم کجا اتفاق افتاده است بیان کرد: لیبرالیسم نسبت به فرهنگ و اخلاق بی تفاوت هستند و هم مجوز مسجد می دهند و هم قمارخانه را می دهیم.

وی بابیان اینکه دولت مسئول سلامت جسم و روح جامعه است افزود: باید زمینه عبادت را برای مردم فراهم کرد و این کار را پیامبر نیز انجام می داد و نظام های آموزشی و اخلاقی را در جامعه پایه گذاری و ترویج می داد.

این سخنران با اشاره به پالایشگاه تازه ساخت توسط سپاه در خلیج فارس تصریح کرد: آیا سپاه دنبال پول است؛ چگونه است که سپاه پروژه هایی را که بخش خصوصی انجام نمی دهد را پذیرفته و حتی به صورت نسیه انجام می دهد که پول هزینه شده را حتی نمی دهند و متأسفیم که هم آمریکا به سپاه حمله می کند هم برخی خودی ها و هم بنی صدر به سپاه حمله می کرد.

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بابیان اینکه یکی از برنامه های بنی صدر قطبی سازی بود افزود: قطبی سازی یعنی قطب طرفدار برجام قطب مخالف برجام، قطبی سازی یعنی قطب مذاکره و قطب مخالف مذاکره که این ها همه برخلاف امنیت کشور است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان