Wednesday، 28 February 2024 | چهارشنبه، 09 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : استاندار گیلان در بازدید از خبرگزاری ایلنا گفت: افتتاح ناقص آزادراه رشت-قزوین ظلم به مردم گیلان بود.

محمدعلی نجفی روز گذشته با حضور در دفتر خبرگزاری ایلنا در تهران ضمن بازدید از تحریریه این خبرگزاری با مدیرعامل و خبرنگاران ایلنا به گفت وگو پرداخت.

استاندار گیلان در این بازدید ضمن تقدیر از عملکرد سرپرستی خبرگزاری ایلنا در گیلان طی سال های اخیر و به ویژه در ایام انتخابات،این عملکرد را قابل قبول و شایسته تقدیر عنوان کرد.

نجفی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، آخرین وضعیت راه آهن قزوین- رشت و سیاست دولت برای تامین اعتبارات ادامه ساخت راه آهن به سمت انزلی و آستارا و همچنین درباره سایر پروژه های عمرانی استان که در سطح ملی حائز اهمیت هستند، تشریح کرد که در ادامه مشروح این گفت وگو آمده است:

**راه آهن قزوین- رشت یکی از مهم ترین پروژه های کشور و استان گیلان محسوب می شود، اخیرا هم به دلیل اهمیت این پروژه معاون اول رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه و وزیر راه و شهرسازی از ان بازدید داشتند، آخرین زمان تحویل و بهره برداری راه آهن قزوین- رشت چه تاریخی اعلام شده است؟

راه آهن قزوین – رشت یکی از پروژه های مهم استان گیلان و کشور است و می تواند در شکوفایی اقتصاد ملی و منطقه ای بسیار تاثیرگذار باشد. در واقع راه آهن قزوین – رشت و رشت – آستارا همان ادامه راه نستراک معروف است که شمال را به جنوب وصل می کند و می تواند بیش از 2 هزار کیلومتر مسیر اتصال شمال به جنوب را کاهش دهد و بیش از 30 درصد از هزینه های حمل بار در دنیا را کاهش دهد.

این مسیر همان راهی است که هندوستان و جنوب دنیا را به کشورهای اسکاندیناوی و اروپای شمالی متصل می کند.

ساخت راه آهن قزوین – رشت از مطالبات مردم گیلان و مردم کشور است که از این طریق بتوانند با شرایط آسان تر تردد را انجام دهند و بخشی از ترافیک شهری در حوزه حمل بار و مسافر به ریل منتقل شود.

تمام تلاش مسئولان در دولت یازدهم این بود که راه آهن قزوین – رشت تا پایان سال گذشته و نهایتاً در انتهای دولت یازدهم به بهره برداری برسد و ساخت این پروژه ملی در موعد مقرر هم از تاکیدات رئیس جمهور کشورمان است. از این رو دستگاه های متعدد از جمله وزارت راه و شهرسازی و شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل و سازمان برنامه و بودجه تلاش های ویژه ای برای اتمام این پروژه و بهره برداری آن انجام داده اند اما به دلیل مشکلات در تامین اعتبارات ساخت بخشی از این پروژه باقی مانده است علی رغم اینکه در همین دولت در سال های 93 تا 95 بیش از هزار و 100 میلیارد تومان صرف این پروژه شد.

البته بنده نگران آن بودم که در بازه زمانی انتقال دو دولت سرعت ساخت این پروژه کند شود اما آقای جهانگیری سفر ویژه ای را به استان گیلان تدارک دید و بازدید از این راه آهن داشت. قول تمام مسئولان از جمله آقایان جهانگیری، نوبخت و آخوندی این بود که راه آهن قزوین – رشت تا پایان شهریورماه به بهره برداری برسد و تاکید آقای جهانگیری این بود که مردم گیلان بتوانند در آینده بسیار نزدیک صدای سوت قطار را بشنوند.

در پروژه راه آهن قزوین – رشت هشت ایستگاه پیش بینی شده است که قرار بر این است ایستگاه رشت هم به داخل شهر منتقل شود و طبق آخرین تصمیمات قرار بر این است که ایستگاه رشت در میدان گیل احداث شود.

**برای ساخت ادامه این راه آهن به مقاصد انزلی و آستارا چه برنامه هایی برای رفع مشکل اعتبارات دارید؟ آیا مذاکرات با کشور آذربایجان برای تامین مالی بخشی از این اعتبارات نهایی شده است؟

به طور قطع زمانی راه آهن قزوین – رشت اقتصادی می شود که این راه آهن به بنادر وصل شود و اگر این راه آهن صرفاً مسافری باشد یا اینکه فقط در مسیر رشت حمل بار را انجام دهد اقتصادی نخواهد بود و احداث این پروژه ملی با این هزینه های سنگین معنایی نخواهد داشت. بنابراین این راه آهن به طور قطع باید به بندر کاسپین در منطقه آزاد انزلی متصل شود. ظرفیت این بندر در آینده نزدیک به 15 میلیون تن افزایش می یابد و جزو بزرگترین بنادر شمال کشور خواهد شد. از سوی دیگر حتماً باید بنادر یک منطقه آزاد که ماموریت آن ترانزیت و افزایش سطح مناسبات تجاری با کشورهای همسایه است به شبکه ریلی سراسری متصل شود.

ظرفیت بندر کاسپین در حال رسیدن به 15 میلیون تن است و از این ظرفیت باید به صورت بهینه استفاده کرد. از سوی دیگر مسیرهای منتهی به شهرهای انزلی و رشت دیگر کشش تردد وسایل نقلیه باری را ندارند و انتقال بخشی از این بارها از بندر کاسپین به راه آهن یک الزام و یک ضرورت است.

** آیا ساخت این راه آهن به سمت انزلی و آستارا شروع شده است؟

در حال حاضر ساخت راه آهن رشت – انزلی شروع شده است و زیرساخت 18 کیلومتر از راه آهن انجام شده است اما از آنجایی که اولویت اتمام ساخت راه آهن قزوین – رشت است در این بخش از پروژه تخصیص اعتبارات و اجرای عملیات کندتر انجام می شود.

پس از اتمام راه آهن قزوین – رشت یک شاخه از این راه آهن به سمت انزلی و شاخه دیگر به سمت آستارا امتداد پیدا می کند البته حدود 10 الی 15 کیلومتر از این مسیر بین انزلی و آستارا مشترک است.

قرار بر این است که منابع مورد نیاز برای ساخت راه آهن رشت – انزلی از سوی وزارت راه و شهرسازی تامین شود.

** ساخت راه آهن رشت – انزلی چقدر اعتبار می خواهد؟

در حال حاضر نمی توان اعتبار مورد نیاز این پروژه را به صورت دقیق برآورد کرد. در این دولت در سال های 93 تا 95 بیش از هزار و 100 میلیارد تومان اعتبارات به راه آهن قزوین- رشت تزریق شد اما چهار سال قبل بخش عمده ای از همین پروژه را می توانستند با 340 میلیارد تومان بسازند. به طور قطع با گذر زمان هزینه ها افزایش پیدا می کند بنابراین نمی توان امروز رقم قطعی برای پروژه اعلام کرد اما به طور سالانه چیزی حدود 60 تا 80 میلیارد تومان از بودجه به این پروژه اختصاص می یابد.

** برای تامین اعتبار ساخت شاخه دیگری از این راه آهن یعنی راه آهن رشت – آستارا چه برنامه هایی دارید؟ با آذربایجان برای تامین مالی 500 میلیون یورویی به توافق نهایی رسیده اید؟

بخش دیگر این راه آهن یعنی راه آهن رشت – آستارا به یک میلیارد یورو اعتبار نیاز دارد که آذربایجان تامین بخشی از این هزینه را برعهده گرفته است و بر روی تامین 500 میلیون یورویی آذربایجان به توافق رسیده ایم و رئیس کمیسیون اقتصادی مشترک ایران و آذربایجان تامین این مبلغ را پذیرفته است. رئیس جمهور دو کشور در دیدارها، نسبت به این موضوع تاکید داشتند.

وزیر امور خارجه کشورمان و آقای واعظی به عنوان رئیس کمیسیون مشترک ایران و آذربایجان این موضوع را پیگیری می کند. البته باید در نظر داشته باشیم که این اولین سرمایه گذاری خارجی کشور آذربایجان محسوب می شود و یک کار جدید برای این کشور است. بنابراین باید سیر قانونی آن طی شود و از آنجایی که یک کار جدید است طی روند قانونی آن کمی طولانی شده است.

اقدام دیگری که از سوی آذربایجان انجام شده که نشان از اهمیت این پروژه برای آذری ها است، این است که کشور آذربایجان نسبت به ساخت راه آهن آستارا – آستارا اقدام کرده است. بیش از 50 سال بود که راه آهن در آذربایجان در هشت کیلومتری مرز ایران ساخته شده اما آذری ها اقدام به ساخت ادامه این راه آهن تا مرز ایران نمی کردند.

این در حالی بود که مقامات ایرانی بارها از آذری ها خواسته بودند که ادامه این راه آهن را تا مرز ایران بسازند اما آنها نمی پذیرفتند چرا که مدعی بودند ایران اراده ساخت پروژه راه آهن قزوین – آستارا را ندارد. پس از اینکه جدیت ایران در ساخت این پروژه را دیدند خودشان برای تامین مالی 500 میلیون یورویی پروژه راه آهن رشت – آستارا اعلام آمادگی کردند.

از سوی دیگر پل بزرگ اتصال راه آهن آستارا- آستارا در مرزایران و آذربایجان به صورت مشترک ساخته شد و در حال حاضر در حال ساخت دو کیلومتر از این راه آهن در خاک آستارا هستیم و قرار بر این است که تا زمانی که راه آهن رشت – آستارا به اتمام نرسیده است بارهایی که از مبداء اروپا به داخل خاک آستارا می رسد در بارانداز آن منطقه تخلیه شود و بعد از اینکه راه آهن ساخته شده این بارها به راه آهن منتقل شود.

طول مسیر راه آهن رشت – آستارا چیزی حدود 195 کیلومتر است و به طور قطع ساخت این پروژه حداقل 4 سال به طول می انجامد. باید توجه داشته باشیم که در مسیر راه آهن رشت – آستارا زمین های معارض بسیاری وجود دارد و این پروژه یکی از سنگین ترین پروژه های ملی محسوب می شود.

**آیا به جز آذری ها سرمایه گذار دیگری برای تامین مالی این پروژه اعلام آمادگی کرده است؟

از آنجایی که این پروژه یک پروژه اقتصادی است سرمایه گذاران متعددی برای سرمایه گذاری در این پروژه اعلام آمادگی کرده اند از جمله سرمایه گذاران روس، چینی ها برای فاینانس راه آهن رشت- آستارا وارد مذاکره با ایران شدند اما اولویت ما آذری ها هستند. البته اگر تعللی از سوی آذری ها در سرمایه گذاری در این پروژه صورت بگیرد قطعاً سرمایه گذاران دیگری وارد پروژه خواهند شد.

**آیا به غیر از پروژه راه آهن رشت – آستارا پروژه عمرانی که در سطح ملی مطرح باشد در استان گیلان در دست اجرا است؟ یکی دیگر از پروژه های عمرانی مهم این استان رفع گلوگاه های آزادراه قزوین- رشت محسوب می شود. دراین دولت برای رفع مشکلات این پروژه چه اقداماتی انجام می شود؟

یکی دیگر از مهم ترین، سنگین ترین و پرهزینه ترین پروژه های عمرانی استان گیلان تکمیل آزادراه قزوین – رشت است. در دولت دهم این پروژه به صورت ناقص به افتتاح رسید که معتقد هستم در آن دولت سر مردم گیلان را با افتتاح زودتر از موعد کلاه گذاشتند و این آزادراه نباید به صورت ناقص افتتاح می شد.

در این آزادراه سه گلوگاه ترافیکی وجود دارد که همین گلوگاه ها باعث ترافیک های 14 ساعته مسافران در مسیر می شوند و مردم در ایام پیک سفر ساعت ها در تونل های این مسیر پشت ترافیک می مانند. این گلوگاه ها عمدتاً از شهرهای لوشان، منجیل و رودبار عبور می کند که باید نسبت به رفع این گلوگاه ها اقدام می کردیم. در همان اوایل شروع به کار دولت یازدهم بخش اول این گلوگاه به طول یک کیلومتر رفع شد و دیگر نیازی به این نبود که مسافران برای سفر به شهرهای گیلان از شهر منجیل عبور کنند.

بخش دیگر این گلوگاه بین شهر منجیل و رودبار بود که برای رفع آن بیش از 3 کیلومتر مسیر جدید ساخته شد. هرچند که پروژه بسیار سنگینی بود و هزینه های زیادی در بر داشت اما باعث شد مهم ترین گلوگاه ترافیکی مسیر رفع شود.

هشت کیلومتر دیگر از گلوگاه ترافیکی آزادراه قزوین – رشت باقی مانده است که بخش اعظمی از این مسیر به صورت تونل خواهد بود که پس از عبور از این تونل مسافران وارد بزرگراه منجیل – رودبار می شوند و دیگر با ترافیک شهر رودبار مواجه نمی شوند. البته مردم این منطقه نگرانی هایی از ساخت این پروژه داشتند که از لحاظ اقتصادی به مجتمع های تجاری این مسیر ضربه وارد شود اما تمهیداتی انجام دادیم که این مسیر تنها به صورت تونل نباشد و با حفظ حالت آزادراهی آن، بخشی از مسیر از حاشیه رودخانه عبور کند و فروشندگان این مسیر بتوانند از حضور مسافران استفاده کنند.

با رفع این دو گلوگاه نزدیک به 80 درصد بار ترافیکی آ زادراه قزوین – رشت کاسته شد و بخش عمده ای از ترافیک ها این مسیر حذف شد.

معتقدم مسئولان دولت قبل نباید این پروژه را به صورت ناقص افتتاح می کردند. اگر آن زمان افتتاح نمی شد به طور قطع با رفع این گلوگاه ها پروژه را تحویل می دادند چرا که پیمانکار چینی در آن زمان برای ساخت کامل این پروژه اعلام آمادگی کرده بود اما سخت ترین و پر هزینه ترین بخش های پروژه ساخته نشد و پروژه به صورت ناقص به مردم تحویل داده شد.

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : تیتر اول 1

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان