Saturday، 02 March 2024 | شنبه، 12 اسفند 1402
1 2

گیلانیان به گزارش فرارو : صبح امروز اولین جلسه رسیدگی به متهمان ردیف دوم و سوم پرونده فساد نفتی که حکم اعدام آنها از سوی دیوان عالی کشور نقض و برای رسیدگی مجدد به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب ارجاع شده بود، به ریاست قاضی مقیسه برگزار شد.

صبح امروز اولین جلسه رسیدگی به متهمان ردیف دوم و سوم پرونده فساد نفتی که حکم اعدام آنها از سوی دیوان عالی کشور نقض و برای رسیدگی مجدد به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب ارجاع شده بود، به ریاست قاضی مقیسه برگزار شد.

در ابتدای جلسه نجفی نماینده دادستان به قرائت کیفرخواست پرداخت و عنوان داشت: اقدامات مجرمانه بابک زنجانی، «م.ش» و « ح.ف.ه» موجب اخلال در نظام اقتصادی کشور شده و مصداق بارز ماده ۹ قانون اخلال گران در نظام اقتصادی است. مشروح دادگاه را به نقل از ایلنا در ادامه می خوانیم:

او در حالی که کیفرخواست صادره برای «م.ش» متهم ردیف دوم پرونده فساد نفتی را قرائت می کرد، گفت: اتهام او فساد فی الارض، مشارکت در کلاهبرداری۲ . ۱ میلیاردی از شرکت نفت و مشارکت در پولشویی است که از دادگاه درخواست محکومیت این فرد و مصادره کلیه اموال او را داریم.

در ادامه جلسه رسیدگی قاضی مقیسه رییس شعبه ۲۸ با مخاطب قرار دادن «م.ش» از او پرسید: آیا کیفرخواست صادره توسط دادستان را به خوبی شنیده ای و اگر این طور است دفاعیات خود را در مورد کیفرخواست صادره اعلام و بیان کن که محموله های نفتی را که تحویل گرفته ای به چه قیمت و چگونه فروخته ای.

«م.ش» در مقام دفاع از خود اعلام کرد: این کیفرخواست حدودا همان کیفرخواست سابق است و تغییر آنچنانی نکرده است. من در این مدت نتوانستم با وکلای خود دیداری داشته باشم و پرونده را مطالعه کنم. اگر اجازه دهید من چند دیدار با وکلای خود داشته باشم تا بتوانم یک دفاعیه منسجم در مقابل کیفرخواست تهیه و قرائت کنم.

رییس شعبه در پاسخ به درخواست استمهال این متهم گفت: به گفته خودتان این همان کیفرخواست سابق است. اتهامات همان اتهامات سابق می باشد. وکلای شما چندین هفته کیفرخواست را مطالعه و برای دفاع اعلام آمادگی کردند. درخواست استمهال شما بی مورد است و اگر دفاعی دارید در چارچوب کیفرخواست اعلام کنید و بگویید که چطور شخصی مانند بابک زنجانی که سابقه بدی داشته و محکومیت کیفری داشته است را این گونه بزرگ کرد ه اید تا اموال مملکت را به تاراج ببرید؟ شما با این گونه اعمال چندین سال است که مانوس و محشور بوده اید. بگویید بابک زنجانی را از کجا می شناسید و چگونه با او کار کرده اید. امر مشخص است و جواب کیفرخواست را بدهید.

متهم ردیف دوم پرونده فساد نفتی در پاسخ به قاضی مقیسه گفت: اصل در دادرسی بر برائت است به گونه ای که شما صحبت می کنید گمان می رود که من متهم هستم.

مقیسه در پاسخ گفت: لطفا در جهت مطالبی که در کیفرخواست ایراد شد دفاعیات خود را بیان دارید این حرفی که می زنید اتهام به دادگاه است.شما راجع به عملکرد خود بگویید که در این چند سال اموال خود را چگونه خرج منافع خود کردید و بگویید آیا این پول برمی گردد؟

«م.ش» در دفاعیات خود ابراز داشت: بعد از مدتی که در حبس انفرادی بودم قصد مظلوم نمایی ندارم و تلاش دارم جواب تناقضاتی که در پرونده است را بگویم. در کیفرخواست اصلا به شرایط خاص کشور در آن برهه زمانی اشاره نشده است. رابطه من با آقای زنجانی کارگزاری بوده است نه شریک. چطور است که اظهارات او را بر همه بخش ها دروغ می دانید اما آنجایی که مربوط به من می شود را راست می دانید و مستند قرار می دهید؟ چطور شده است منی که تا به حال پایم به کلانتری باز نشده از لندن، سر از اوین درآوردم. چرا با مصاحبه اطلاعات سپاه با من مخالفت شد. تمام اسنادی که ارائه دادم قانونی و موجود است.

او افزود: من دکترای اقتصاد سنجی دارم. احتمال اینکه رقم بدهی بابک زنجانی و من یکی شود بسیار صفر است و این یکی از ایرادات این کیفرخواست است. اگر بخواهم بر اساس کیفرخواست از خود دفاع کنم من طلبکارم و هیچ بدهی به بابک زنجانی ندارم.

در ادامه روند رسیدگی قاضی مقیسه خطاب به این متهم پرونده فساد نفتی گفت: شما قصد مظلوم نمایی دارید ولی بدانید که نظام اسلامی با کسی شوخی ندارد. فرق ندارد که او «م.ش» باشد یا شخص دیگری. در دفاع از کیفرخواست خود صحبت کنید.

متهم ردیف دوم پرونده فساد نفتی در دفاع از خود گفت: من با بابک زنجانی یک تفاهم نامه داشتم نه قرارداد و خیلی از بندهای آن قرارداد که نزدیک به ۸۰ درصد آن بوده، اجرایی نشده است.

مقیسه در پاسخ این ادعای متهم گفت: بخش هایی از تفاهم نامه شما اجرا شده است که مانند مصوبه بوده و احتیاجی به قرارداد نداشته است وقتی تفاهم نامه را اجرا کردید فرقی بین تفاهم نامه و قرارداد نیست. با الفاظ بازی نکنید.

«م.ش» گفت: رقمی که در کیفرخواست آمده قابل هضم نیست و اعداد درست نمی باشد.

مقیسه گفت: شما جواب کیفرخواست را بدهید. بگویید که شریک زنجانی بوده اید یا خیر؟ پول ها را چه کرده اید و چه نقشی در این باند داشتید؟

نماینده دادستان در واکنش به اظهارات «م.ش» در رابطه با اعداد موجود در کیفرخواست گفت: ممکن است که در کیفرخواست سهو قلمی باشد شما حقیقت و درست آن را بگویید.

وکیل «م.ش» هم در واکنش به حرف های نماینده دادستان با اشاره به اعداد و ارقامی که در کیفرخواست ذکر شده گفت: برخی اعداد و ارقام در کیفرخواست ذکر شده که صحیح نمی باشد. باید ادعای دادستان دقیق باشد. کل بدهی زنجانی ۱. ۳ میلیارد یورو است که در کیفرخواست مبلغی که به «م.ش» مستند شده است نزدیک به ۹ میلیارد دلار است. چطور کیفرخواست را براساس اظهارات متهم ردیف اول پرونده که بار ها به دروغ گو بودن آن در این دادگاه اشاره شده است، نوشته اید؟

«م.ش» در ادامه دفاعیات خود گفت: در کیفرخواست آمده که پول به حساب ذینفعان واریز شده است. اگر این طور است چطور من بدهکار شدم. رقمی به من داده نشده و من پولی به کسی پرداخت نکردم، چرا من بدهکار شدم؟ من در ازای پول هایی که به حساب من واریز شده است کالا خریدم. شرکت هلدینگ سورینت علیه من سندسازی کرده است. من در شرکتی که در کیفرخواست از آن اسم برده شده حتی یک سهم از آن را هم ندارم. نه در هیات مدیره آن سمت دارم و نه در تشکیل آن نقش داشتم.

نماینده دادستان در پاسخ به این اظهارات متهم ردیف دوم پرونده فساد نفتی خاطرنشان کرد: شما از محل پولی که از فروش نفت عایدمان شد یک شرکت هواپیمایی در ترکیه خریده اید. آیا این دستور را بابک زنجانی داده است؟

«م.ش» در واکنش به این گفته نماینده دادستان اعلام کرد: من کارگزار آقای زنجانی بودم.

قاضی مقیسه نیز در واکنش به این ادعای «م.ش» گفت: شما شریک او بودید. شما عضو و جزء باند او بوده اید. نگویید واسطه بودم. این ادعای درستی نیست. با اعمال و مدارک شما که در پرونده موجود است، منافی است.

شکاری وکیل شرکت نفت در واکنش به ادعاهای متهم ردیف دوم پرونده فساد نفتی بیان کرد: شما بیایید جواب بدهید که آیا شخص شما محموله ای از شرکت نفت تحویل گرفته است یا خیر؟

«م.ش» در پاسخ به سوال وکیل شرکت نفت گفت: من نه محموله نفتی تحویل گرفته ام نه فروخته ام نه پول آن را تحویل گرفته ام.

قاضی مقیسه در جواب این ادعای «م.ش» تاکید کرد: شما و بابک زنجانی و «ح.ف.ه» متهم ردیف سوم پرونده فساد نفتی فکر مسئولان را با اینکه امروز یا فردا پول می دهیم مشغول کرده اید. زمانی که حکم بازداشت موقت شما را می خواستیم صادر کنیم گفتم که این پول بیت المال است ذره ذره آن حساب و کتاب دارد. به «ح.ف.ه» گفتم شما که ۳۰ سال در این نظام به درستی کار کردید و الان منحرف شدید می دانید که این پول برای کشور چقدر اهمیت دارد. من بعید می دانم که شما توبه کرده باشید و پول مملکت را برگردانید. شما به من بگویید من کاره ای نبودم پس چه کاره بودید که قصد داشتید شکایت کنید و پول کشور را پس بگیرید؟

قاضی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب در ادامه گفت: شما شریک این افراد بودید و شرکا در بین خود رسید نمی گیرند.

«م.ش» در دفاع از خود گفت: زنجانی شرکت فال را به ما معرفی کرد و ما دفعه اول که به امارات رفتیم قصد خرید نفت کش را داشتیم و بحث فروش نفت مطرح نبود. بعضی حرف ها هست که اجازه دهید من در جلسه غیرعلنی مطرح کنم ممکن است مخل برخی از اقداماتی باشد که در امارات در حال انجام آن هستیم. اگر ادعا می کنید که شرکت فال ورشکسته است چرا در حال حاضر هم وزارت نفت با این شرکت کار می کند و به او نفت می فروشد؟

این متهم پرونده فساد نفتی بیان داشت: وظیفه من اعتبارسنجی شرکت فال بود. من این کار را انجام دادم و از آن ها ۴ میلیارد دلار اسناد مالکیت به عنوان ضمانت نامه گرفتم. شرکت ملی نفت، نفت را در مخازن این شرکت خالی کرده است.

او با اشاره به محموله های نفتی که به مالزی فرستاده شده بود، گفت: در ابتدای قرارداد ما ۵ محموله به مالزی فرستادیم که مسئول حمل این محموله های نفتی من بودم. بعضی از آن ها با نفت کش های NITC و برخی دیگر با نفت کش هایی بود که اجاره کردم. زنجانی به من گفت این نفت ها را به مالزی ببر و من هم بردم. مقداری از این نفت ها به عقیلی و خانم یو در مالزی فروخته شد و مابقی آن به امارات و شرکت فال که مرجوع شد. پول هایی که هم شرکت فال پرداخت می کرد نه به حساب من بلکه به حساب شرکت های بابک زنجانی واریز می شد.

«م.ش» اظهار داشت: اگر رسیدی است که من تحویل گرفتم و آن را امضا کردم بیاورید من آن را قبول دارم. قرارداد شرکت نفت با زنجانی بوده است. نمی شود در این مساله هم بابک زنجانی را بدهکار کنید هم من را.

قاضی رسیدگی کننده به این پرونده در واکنش به این اظهارات متهم گفت: اگر شما نبودید بابک زنجانی همان ارز فروش ورشکسته بود. شما بابک را بابک کردید. شما و ح. ف. ه جوری وانمود کردید و او را تبدیل به یک شخص مهم کردید.

«م.ش» اظهار داشت: من در آن زمان به نظرم می آمد که در حال خدمت به کشور هستم حالا اینکه زنجانی پول ها را نداده است به من مربوط نیست. یزدی و جشن ساز از من خواستند که مشکل را حل کنم.

قاضی مقیسه گفت: شما این فرد (بابک زنجانی) را به این افراد معرفی کردید.

«م.ش» واکنش داد و گفت: زنجانی با وزیر نفت وقت از قبل آشنایی داشته است.

نماینده دادستانی با اشاره به جلسه ای که با حضور دستجردی بوده است، گفت: «م. ش» بابک را معرفی کرده است.

متهم ردیف دوم پرونده نفتی در واکنش به این سخن نماینده دادستان اعلام کرد: زنجانی در سوئیس با شرکت نیکوی قرارداد بسته است. وقتی که در جلسه گفته می شود وزیر بابک زنجانی را تایید کرده است من دیگر چه بگویم. من در آن جلسه نفیا و اثباتا راجع به آقای زنجانی صحبت نکردم.

مقیسه با اشاره به این اظهارات گفت: شما و «ح. ف. ه » بابک زنجانی را بگونه ای معرفی کرده اید که مسئولان به شما اعتماد کرده اند.

«م. ش» گفت: اینکه وزیر نفت تحت تاثیر شرایط اضطراری کشور نفت را به بابک زنجانی داده است تا بفروشد و او پول ها را به کشور بازنگردانده من باید پاسخگو باشم؟ من اصلا در ۵ سال اول دوره احمدی نژاد ایران نبودم و از بانک مالزی اطلاع نداشتم. من استعفا داده بودم.

این متهم افزود: در گرفتن و فرستادن محموله های این چنینی مکانیزم خاصی وجود دارد. من اصلا راجع به صحت و اصالت ال سی ها اطلاع نداشتم و اصلا ال سی ها را ندیده بودم زیرا مقوله پرداخت به من مربوط نمی شد. من جایی نفت تحویل نگرفتم و زیر بارنامه ای را امضا نکردم. قرار بود ۱۳ میلیون دلار بابک زنجانی در ازای فروش نفت به من بپردازد که هیچ چیز به من پرداخت نکرده است. ۱۳ میلیون دلار رقم بسیار کمی است آیا باعث اخلال در نظام اقتصادی می شود؟ اینکه می گویید شرکت فال ورشکسته است دروغ است. اگر ورشکست بوده چه دلیلی دارد که هنوز شرکت نفت با او کار می کند؟ من بعد از اینکه شرکت فال پول ها را نداد نامه ای به معاون اقتصادی وزیر اطلاعات نوشتم و گفتم که کار کردن با شرکت فال صحیح نیست.

مقیسه در واکنش به این اظهارات گفت: چرا در آن روز این حرف ها را نزدید و نگفتید که شرکت فال موجه نیست و نفت ندادن به او خیانت است.

«م. ش» بیان داشت: من به باک زنجانی ایمیل زدم همچنین به وزارت اقتصاد هم نامه نوشتم.

مهدوی وکیل شرکت نفت در واکنش به اظهارات «م. ش» گفت: واقعیت این است که بعد از تحریم امکان فعالیت و فروش نفت از شرکت نفت گرفته شد اما با این حال ما مبادلات نفتی کردیم که تمام پول آن به کشور بازگشت و تنها محموله ای که پول آن به کشور بازنگشت همین محموله ای بود که به تیم آقای زنجانی تحویل داده نشده بود. شرکت فال در گذشته خریدار نفت ما بوده است اما در آن زمان ما به تیم آقای زنجانی اعلام کرده ایم که دیگر شرکت فال مورد اعتماد نیست و ورشکسته است. وقتی امور بین الملل وزارت نفت متوجه این موضوع شد تذکراتی دادیم اما «م.ش» به رغم ایرادات ما قرارداد را امضا می کنند و در ازای فروش نفت ۵۰۰ میلیون دلار پول نفت صرف خرید کارهایی که بابک زنجانی دستور داده بود مانند خرید شرکت هواپیمایی ترک به مبلغ ۲۵۵ میلیون دلار می کنند که ما نتوانستیم تا امروز یک دلار از این پول را پس بگیریم.

«م. ش» با مخاطب قرار دادن مهدوی وکیل شرکت نفت گفت: شما فرد با ایمان و باتقوایی هستید آیا مطمئن هستید که من این شرکت را معرفی کرده ام؟ وقتی نظام زنجانی را تایید کرده من چه کاره بودم. وقتی به زنجانی گفتم این پول کشور است باید به کشور باز گردد گفت حساب من تراز است من این پول را می دهم و شما آن ۵۰۰ میلیون دلار را صرف شرکت هواپیمایی و کارهای دیگر کنید آن ها برای ما در اولویت است.

قاضی مقیسه گفت: تذکری که شما داده اید یک عمل صوری است برای همین روزهایی که به مانند الان گیر کرده اید. عمل شما خلاف این را می گوید .اگر شما مخالف این کار بوده اید چرا پول ها را صرف خرید شرکت هواپیمایی کرده اید؟ شما به گونه ای بابک زنجانی را معرفی کرده اید که مسئولان به شما اعتماد کردند که اگر اینگونه نبود و تحقیق می کردند متوجه می شدند که کنت بانک و بانک مالزی اصلا بانک نیستند و یک موسسه مالی اند و اعتباری در این حد ندارند.

وکیل «م. ش» در واکنش به این اظهارت گفت: باید نقش و جایگاه افراد را بشناسیم. وقتی در سال ۹۱ وزارت نفت از وزارت اطلاعات در مورد بابک زنجانی استعلام می گیرد، وزارت اطلاعات اعلام می کند که نفت فروختن به بابک زنجانی نگران کننده است ولی باز وزارت نفت با او کار می کند ما چه کنیم.

رئیس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب در واکنش به این اظهارات وکیل «م. ش» گفت: «م. ش» و «ح. ف. ه» به گونه ای این فرد را به مسئولین معرفی کردند که مسئولین به این فرد اعتماد کردند و آن نامه را ندیده گرفتند که این اشتباه بود.

«م. ش» گفت: من تحت فشار اقرار کردم.

مقیسه در واکنش به این اظهارت گفت: شما دو سال و نیم پیش که حکم بازداشتتان را می خواستیم صادر کنیم گفتید من این مقدار نفت را فروخته ام مرا آزاد کنید تا من بروم پول آن را بگیرم شکایت کردم و می توانیم پول را پس بگیریم.

نماینده دادستان در واکنش به اظهارات «م. ش» گفت: بعد از دو سال و نیم هیچ تنبهی در این فرد ایجاد نشده است.

مقیسه گفت: در آرامش کامل بیت المال را غارت کردی و یک مجسمه کذایی از بابک زنجانی درست کرده اید و مسئولان غافل شدند که شما در حال تاراج و غارت بیت المال هستید. شما به اسم دین اسلام و دلسوزی برای نظام این کار را کرده اید این عمل شما ضعیف کشی است. سه ماه یارانه مردم را به غارت برده اید این عمل شما بسیار مخوف است.

«م. ش» اظهارد اشت: من به خاطر دور زدن تحریم ها تحت تعقیب دولت انگلیس هستم.

وکیل شرکت نفت گفت: شما مسئول برگرداندن ارز به کشور بودید.

م. ش واکنش داد: من مسئول برگرداندن ارز نبودم جشن ساز مسئول برگردندان ارز به کشور بود.

به گزارش ایلنا، قاضی مقیسه پس از این اظهارات ختم این جلسه را اعلام و گفت که ادامه رسیدگی فردا ساعت 9 صبح پیگیری می شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان