Monday، 26 February 2024 | دوشنبه، 07 اسفند 1402
1 2
گیلانیان : استاندار صبح امروز در بیست و پنجمین روز از فصل تابستان در مراسم آغاز نخستین برداشت مکانیزه برنج گیلان در روستای لاکسار شهرستان صومعه سرا در جمع خبرنگاران گفت: با حمایت دولت کاشت برنج برای کشاورز اقتصادی شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ دکتر محمدعلی نجفی در حاشیه ی نخستین برداشت مکانیزه ی برنج در گیلان در گفتگو با خبرنگاران ضمن تبریک و خدا قوت به کشاورزان برای آغاز فصل برداشت برنج گفت : بحمدا... پس از تلاش های مستمر کشاورزان که با رنج برنج تولید می کنند شاهد برداشت این محصول هستیم.

وی با قدردانی از تلاش های تمامی دستگاه های مرتبط با بخش کشاورزی افزود : با سیاستی که دولت یازدهم و وزارت جهاد کشاورزی در حمایت از این محصول داشتند شاهد اتفاقات خوبی در این بخش هستیم.

نماینده عالی دولت در گیلان به افزایش قیمت برنج و اقتصادی شدن آن برای کشاورز اشاره و خاطر نشان کرد : یکی از اتفاقات مثبتی که در سال های اخیر در دولت یازدهم شاهد بودیم تأمین هزینه ی کاشت، داشت و برداشت و بهره مطلوب برای کشاورز، برنجکار بوده است.

وی با بیان اینکه در افزایش قیمت برنج باید شرایط مصرف کننده را نیز در نظر بگیریم اظهار داشت : تمام تلاش ها بر این بوده تا ضمن افزایش قیمت در کاهش هزینه های جانبی کشت برنج نیز گام هایی برداشته شود.

دکتر نجفی گفت : تأمین نهاده های کشاورزی، بذر، کود و نیز اعتبارات مناسب برای افزایش مکانیزاسیون ماشین آلات کشاورزی از وظایف دولت بشمار می رود که جزء سیاست های مسئولین استانی نیز است.

دکتر نجفی افزایش انگیزه در کشاورزان را منجر به افزایش تولیدات دانست و اظهار داشت : با تلاش هایی که در سال های اخیر در افزایش تولید صورت گرفته فاصله ی چندانی با خودکفایی محصول برنج نداریم.

وی به جلوگیری از واردات برنج در فصل توزیع در سال های اخیر اشاره و خاطر نشان کرد : امسال نیز روند جلوگیری از واردات کماکان ادامه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه در سال جاری بیش از 110 هزار هکتار از اراضی شالیزاری ماشینی نشاء شد پیش بینی کرد بیش از 150 هزار هکتار از مزارع برنج استان به صورت مکانیزه برداشت شود.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه تا سال گذشته سطح زیر کشت برنج در استان گیلان 238 هزار هکتار بود افزود : به دنبال تثبیت وافزایش نسبی قیمت برنج، تسیهلات مناسب و ترویج کاشت این محصول امسال شاهد افزایش 500 هکتاری سطح زیر کشت برنج هستیم.

وی با اشاره به اینکه با برنامه ریزی های مثبت انجام گرفته در بخش مدیریت آب کمترین تنش را شاهد بودیم گفت : در سال 92 مدت نشاء 47 روز بود که امسال به 20 روز کاهش پیدا کرد و نتیجه ی آن استفاده ی کمتر از آب بود.

وی با اشاره به کاهش چشمگیر تورم در کشور گفت : انتظار ما از بانک ها این است تا با کاهش سود بانکی بویژه در بخش کشاورزی گام مثبتی در بهره مندی بیش از پیش کشاورزان از تسهیلات ارزان قیمت برداشته شود.

نخستین برداشت مکانیزه برنج امسال در مزرعه حجت همتی برنجکار صومعه سرایی که در شالیزار خود به وسعت یک هکتار ، رقم زودرس حسنی را کشت کرده بود، انجام شد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان