Monday، 15 April 2024 | دوشنبه، 27 فروردین 1403
1 2

روز یکشنبه اعضای هیئت مدیره خانه مطبوعات به دیدار مهدی سعادتی استاندار گیلان رفتند .سخنان حجت الاسلام سید عبدالباقی اسحاقی برای جلسه فوق به شرح زیر تنظیم شده بود به اطلاع شما می رسد :

سلام علیکم . در آغاز این جلسه ، تشکر خود و اعضای محترم هیئت مدیره خانه مطبوعات گیلان را از اختصاص « وقت » توسط حضرت عالی به جمع حاضر ، اعلام می دارم .

امید است که با استعانت از فضل بی پایان و مرحمت خاصه الهی ، سال ۱۳۹۰ ، با حضور حضرت عالی به عنوان استاندار گیلان ، با موفقیت های پی در پی برای مردم شریف این استان ، همراه باشد .

اسامی عزیزانی که اینک در خانه مطبوعات استان گیلان به عنوان اعضای هیئت مدیره حضور دارند ، عبارت است از :

بنده ، سید عبدالباقی اسحاقی ( از هفته نامه اصلاح ) .  جناب آقای ابراهیم بهمنی جلالی ( از روزنامه نسیم ) .  جناب آقای علی کریمی ( از هفته نامه مارلیک ) . جناب آقای رضا احمدی سراوانی ( از روزنامه خزر ) . جناب آقای کریم خرسندی ( از روزنامه گلچین روز ) . جناب آقای غلامرضا تبریزی ( از هفته نامه اصلاح ) . جناب آقای علی همرنگ ( از هفته نامه پیک شمال ) . سرکار خانم معصومه نیک کار ( از خبرگزاری ایسنا ) . سرکار خانم مهران بازرگان ( از روزنامه معین ) .

اهمیت مطبوعات

مطبوعات در کشور ما و استان گیلان ، از سابقه ای طولانی و دیرین برخوردار است . گیلانیان از گذشته های دور تا زمان حاضر ، با روزنامه ، مجله و کتاب ، همنشینی داشته و به امر مطالعه ، دلبستگی فراوانی از خود نشان می دادند . وجود یکی از قدیمترین کتابخانه های کشور در شهر رشت ، دلیل مناسبی بر اثبات ادعای فوق ، می باشد .

پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران ، رشد و شکوفایی مطبوعات در زمینه های مختلف ، به حد بالایی رسید و همچنان در حال پیشرفت می باشد .

مطبوعات ، نقش بی بدیل خود را در جریان خنثی سازی توطئه های دشمنان خارجی و داخلی در آغاز انقلاب ، ایجاد شور رزمندگی و روحیه فداکاری در هشت سال دفاع مقدس ، مقابله خستگی ناپذیر با تلقین های مسموم رسانه های بیگانه ، و دفع انواع فتنه های سیاسی تا به امروز ، به اثبات رسانیده است .

به همین علت ، بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی ایران حضرت امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری ، توجه خاصی به جایگاه ویژه ی این قشر تاثیرگذار ، مبذول داشته و دارند .

در استان گیلان نیز مطبوعات ، همیشه رفتاری بزرگ منشانه و توام با سعه صدر نسبت به کلیه حوادث و رویدادهای سیاسی و اجتماعی منطقه داشته و پیوسته به دنبال یک رویه معتدل ،  پرهیز از حرکات افراطی و خودداری از دامن زدن به اختلافات گوناگون بوده اند .

خانه مطبوعات

خانه مطبوعات ، مؤسسه ای « مردم نهاد » است که به عنوان یک تشکیلات صنفی غیردولتی و یاور رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شمار آمده و هیئت مدیره (شورای مرکزی) آن ، به وسیله انجام انتخابات ، تعیین گردیده و به تایید وزارت خانه نامبرده و دستگاههای زیربط در استان ، می رسند .

هیئت مدیره فعلی خانه ـ که در این مجلس حضور دارند ـ نیز طی انتخاباتی که در بیست و هشتم بهمن ۱۳۸۹ از اهالی محترم مطبوعات گیلان به عمل آمد ، برگزیده شده اند .

انتظار از استاندار محترم

دیدار امروز با جناب عالی ، مسلما با برکاتی برای کلیه نشریات استان ، همراه خواهد بود . بدین خاطر از فرصت استفاده و تقاضای زیر را ، مطرح می نمایم :

توقف انتشار نشریات داخلی سازمان ها

جهت ایجاد یک روح با نشاط و مفرح در کالبد مطبوعات استان که عموما از مشکلات اقتصادی فراوان رنج می برند ، مستدعی است دستور فرمایید که مدیران کلیه دستگاههای دولتی و تحت نظر آن جناب ، از انجام هزینه های مختلف جهت چاپ و انتشار نشریات داخلی خودداری نموده و بودجه مربوطه را به سوی مطبوعات محلی ، سوق دهند .

لازم به یادآوری است که در برخی ادارات ، به بهانه های مختلف ، چندین نشریه داخلی چاپ می گردد . اما همان گونه که مستحضر می باشید معمولا نشریات یاد شده ، که غالبا با کیفیت بالا و مخارج زیاد به چاپ می رسند ، حتی در همان اداره مورد بحث ، خواننده ای ندارند و بیشتر جهت چشم و همچشمی با سایر سازمان ها ، به چنین کاری مبادرت می شود .

بنابراین پیشنهاد می گردد که کلیه اداره ها و سازمان های یاد شده ، بودجه مذکور را به طور عادلانه ، از مجرای « خانه مطبوعات » برای کلیه نشریات عمومی استان صرف کرده و با اجرای این روش شایسته ، زحمات خود را به صورتی بسیار گسترده تر ، به اطلاع شهروندان رسانده و موجبات تقویت بنیه مالی نشریات را نیز فراهم سازند .

هدف هیئت مدیره خانه مطبوعات

هیئت مدیره خانه مطبوعات گیلان ، مصمم است که طی یک کار گروهی و با تمام توان ، به اعضای محترم خانه ، و نیز مردم شریف این سامان ، خدمت نموده و موجبات ارتقای سطح کیفی علمی و اقتصادی مطبوعات و بالتبع شهروندان عزیز را فراهم سازد و در این راه به حمایت های حضرت عالی و نماینده محترم ولی فقیه در استان حضرت آیت الله قربانی (مد ظله ) ، دلگرم می باشد .

حضور برادر ارجمند جناب آقای ایمانی در راس اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و برخورداری ایشان از روحیه « برنامه محوری » و اعلام هر گونه محبت و همکاری نسب به مطبوعات ـ که در جلسه دیروز صورت گرفت ـ می تواند به اهتمام « خانه مطبوعات » در انجام بهتر وظایف خویش ، کمک نماید .

شادابی دست اندرکاران نشریات استان ، نشانگر برخورداری از مسئولین فهیم ، کاردان ، دلسوز و آشنا با فرهنگ

و مطبوعات است که این نشاط در طول زمان ، به مردم نیز منتقل خواهد گردید .

در پایان ، از بردباری جناب عالی ، جهت شنیدن مطالب بنده و نیز سایر دوستان ، سپاسگزاری می نمایم و امیدوارم که با امدادهای آشکار و پنهان حق تعالی ، سال ۱۳۹۰ ، سالی پربرکت برای کلیه گیلانیان عزیز ، و روزها و ماههایی پر از موفقیت و کامیابی های روزافزون برای شما و همکارانتان باشد . انشاء ا…

یادآوری :

۱ ـ به علت ضیق وقت و اتلاف زمان توسط برخی دوستان ، من فقط بحث « توقف انتشار نشریات داخلی سازمان ها » را مطرح کردم . ایشان هم فورا دستور لازم را صادر نمود .

۲ ـ  آقای حسن پور (معاون مطبوعاتی ارشاد گیلان ) از مطلب طرح شده از سوی بنده حمایت کرد و توضیح داد که چنین کاری از سوی سازمان های یاد شده ، بدون مجوز رسمی ارشاد صورت گرفته و خلاف قانون است .

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان