Friday، 14 June 2024 | جمعه، 25 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : فرماندار رشت در مراسم راه اندازی مجدد کارخانه چای سپیدرود اظهار داشت: این کارخانه ، بزرگترین کارخانه چای دولتی از نظر ظرفیت تولید است که متاسفانه 15 سال تعطیل بوده است.

سیروس شفقی افزود: خوشحالیم امروز این کارخانه با همت تعاون روستایی و اتحادیه چای استان بار دیگر راه اندازی شد.

وی ظرفیت تولید سالانه این کارخانه را 75 تن عنوان و تصریح کرد: روزانه پنج تن برگ سبز چای وارد این کارخانه می شود و توانسته برای 50 نفر اشتغال زایی مستقیم ایجاد کند.

شفقی افزود: درحال حاضر وضعیت جاده روستای کلش طالشان که به این کارخانه منتهی می شود، نامناسب است و اهتمام مان برآن است تا در آینده نزدیک آسفالت آن را انجام دهیم تا مردم روستا و کسانی که در کارخانه مشغول هستند، از این نعمت بهره مند شوند.

فرماندار رشت با تاکید بر لزوم استفاده از فرصت های موجود در صنعت چای خاطرنشان کرد: می توانیم از ظرفیت های شهرهای گمرکی مانند آستارا و انزلی برای این مهم بهره مند شویم .

استان های گیلان و مازندران بین 25 تا 28 هزار هکتار باغ چای دارند که 90درصد این باغ ها در استان گیلان واقع است.

اکنون 55 هزار خانوار چایکار در 21 هزار و 500 هکتار از باغات چای شمال کشور مشغول به کار هستند.

سیروس شفقی از اجرای پروژه ساماندهی فاضلاب روستاهای مجاور تالاب انزلی در شهرستان رشت به منظور احیای این تالاب خبر داد.

وی در جریان بازدید از پروژه های بخش مرکزی این شهرستان افزود: طرح احیای تالاب و ساماندهی فاضلاب های خانگی در روستای مبارک آباد رشت که نخستین روستای استان در اجرای این طرح است، به عنوان پایلوت شبکه گذاری شده است.

وی با بیان اینکه پروژه ساماندهی فاضلاب روستاهای مجاور تالاب در شهرستان رشت اجرا می شود ، خاطرنشان کرد: تلاش می کنیم با همکاری آب و فاضلاب روستایی گیلان سرعت بیشتری به این طرح ببخشیم.

شفقی هدف از ساماندهی روستاهای مجاور تالاب انزلی را احیای این تالاب عنوان کرد و گفت: یک میلیارد و 600 میلیون تومان اعتبار برای این پروژه مصوب شده که بیش از یک میلیارد تومان از اعتبارات این پروژه از سوی بخش دولتی و 560 میلیون تومان از سوی گروه جایکا تامین می شود و تا کنون 2 هزار و 500 متر لوله گذاری در روستای مبارک آباد رشت انجام شده است.

شفقی افزود: این پروژه در هفته دولت به بهره برداری خواهد رسید و 160 خانوار از نعمت ساماندهی فاضلاب بهره مند خواهند شد .

تالاب انزلی یا مرداب انزلی با مساحتی حدود 20 هزار هکتار در شمال ایران در استان گیلان قرار دارد. مرداب انزلی از جالب ترین و بزرگترین زیستگاه های طبیعی جانوران ایران محسوب می شود و هر ساله پذیرای تعداد زیادی از پرندگانی است که از کشورهای همسایه شمالی به ایران می آیند.

تالاب انزلی به دلیل موقعیت جغرافیایی از نظر میزان بالای رطوبت و آب با هیچ یک از تالاب های ایران قابل مقایسه نیست.

تالاب انزلی از جمله تالاب های بین المللی ثبت شده ایران و از نخستین تالاب های ثبت شده در معاهده رامسر در سال 1971 میلادی است./ منبع : فرمانداری رشت

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان