Tuesday، 27 February 2024 | سه شنبه، 08 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : عضو هیئت علمی دانشگاه و کارشناس روابط بین الملل گفت: ایران باید به عنوان کشور پیش قراول اسلامی راهکارهای دیپلماتیک، قضائی و مردمی را در حل بحران مسلمانان میانمار در پیش بگیرد.

رضا سیمبر بابیان اینکه جمهوری اسلامی باید راهکارهای رسمی و غیررسمی را در رابطه با کشتار مسلمانان میانمار در پیش بگیرد اظهار کرد: راه اول ایران برای حل مشکلات میانمار به کارگیری ابزارهای دیپلماتیک است.

وی بابیان اینکه ایران باید انفعال خود را درزمینهٔ کشتار مسلمانان میانمار پایان دهد، افزود: ایران باید به عنوان یک کشور اسلامی در حل مناقشات میانمار وارد شود و عملیات دیپلماتیک لازم را اجرا کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان به ضرورت لابی ایران در مجامع بین المللی برای حل بحران در میانمار تأکید کرد و گفت: ایران باید با لابی گری از طریق سازمان اجلاس های اسلامی و کشورهای درحال توسعه همسوی با ایران فشارهایی را متصاعد کند تا هر چه سریع تر دولت میانمار فشارهای غیرانسانی خود را در مقابل مردم مسلمان میانمار کاهش دهد.

مدیر گروه علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه گیلان همچنین به راهکار قضائی در حل بحران میانمار اشاره داشت و مطرح کرد: به فرموده مقام معظم رهبری حل بحران در میانمار نیاز به مستندسازی دارد و باید با همکاری دستگاه قضا و وزارت امور خارجه مسئله کشتار مسلمانان میانمار با تشکیل پرونده در مجامع کیفری و حقوق بین المللی مطرح شود.

کارشناس روابط بین الملل بابیان اینکه ایران می تواند به عنوان کشور پیش قراول در مقابل کشتار بی رحمانه مردم مسلمان میانمار اقدامات اساسی انجام دهد، تصریح کرد: ایران باید تلاش کند تا مسئله میانمار در مجمع بین المللی کیفری و مجمع عمومی سازمان ملل متحد و هم شورای امنیت مطرح شود.

سیمبر بابیان اینکه سازمان های مردم نهاد و غیررسمی ایران نیز می توانند تلاش هایی را در راستای حل بحران میانمار در پیش بگیرند خاطرنشان کرد: گروه های مردمی و سازمان های مردمی باید یک بسیج مردمی، منطقه ای و بین المللی برای تنویر افکار عمومی جهان علیه اقدامات دوگانه دولت میانمار علیه مسلمانان تشکیل دهند.

وی افزود: فعالان حل مناقشات در میانمار می توانند با حضور فعالانه در ایجاد کانال های خبری، رسانه های مجازی، NGO ها، مساجد، دانشگاهیان و همه ی گروه هایی که در فاز غیررسمی قرار می گیرند صدای مظلومیت اقلیت مسلمان مردم میانمار را به گوش جهانیان برسانند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان