Sunday، 25 February 2024 | یکشنبه، 06 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : خورشید در وسط آسمان بود که به ماسوله رسیدم، نوای دل انگیز اذان از گنبد و بارگاه امامزاده عون بن علی(ع) می گذشت و بر روح و جان اهالی که برای ادای نماز جماعت به سمت بقعه می شتافتند، می نشست. به وقت قرارم نزدیک می شدم، بعد از آنکه موذن آیه «ان الله و یصلون علی النبی...» را خواند، آمد. طاهر حنیفه زاد ماسوله، از کسبه بازار تاریخی ماسوله است و به گفته اهالی و ریش سفیدان، داستان علم بندان را به شیوایی بیان می کند. با آقا طاهر، سربالایی کوچه های رویایی ماسوله را طی می کنیم و به دکان عطاری اش می رسیم. آقا طاهر عشق به اباعبدالله و خاندان آن حضرت را ریشه یافته در رگ و خون ساکنان ماسوله می داند و معتقد است جاذبه این عشق وصف ناشدنی است که اهالی این شهرک تاریخی را از جای جای این کُره خاکی در ایام عزاداری حضرتش به این ملک می کشاند.

اجرای مراسم سنتی علم بندان ماسوله در ششم محرم

طاهر حنفیه زاد ماسوله در گفت وگو با خبرنگار ایسنا منطقه گیلان، با بیان اینکه مردم شهرک تاریخی ماسوله مراسم سنتی عَلَم بندان را هر ساله در ماه محرم برگزار می کنند، اظهار کرد: ساکنین این شهرک تاریخی با برگزاری مراسم علم بندان خود را برای تاسوعا و عاشورای حسینی آماده می کنند.

وی با بیان اینکه امام حسین(ع) در روز ششم محرم حضرت عباس(ع) را به عنوان پرچمدار گروه خود معرفی می کند،افزود: اهالی شهرک تاریخی برای انتقال حماسه حسینی و ابراز ارادت به سرور و سالار شهیدان مراسم علم بندان یا پرچمداری را با آیین خاصش در روز ششم محرم برگزار می کنند.

حنیفه زاد ماسوله با بیان اینکه اسم فارسی علم بندان، طوق بندی است، خاطرنشان کرد: ماسوله چهار محله به نام های مسجدبَر،کِیسر، خانه بَر و اسدمحله دارد که به حرمت امامزاده چهار عَلَم این محله ها را به امامزاده عون بن علی(ع) سر رواق می برند.

وی با بیان اینکه در گذشته کلیه عَلَم ها به مسجد جامع شهرک ماسوله برده می شد، گفت: تخریب ساختمان جلویی مسجد جامع، دلیل این انتقال است.امروزه این مراسم در سر رواق امامزاده عون بن علی(ع) برگزار می شود.

حنیفه زاد ماسوله با بیان اینکه به حرمت وجود امامزاده در محله مسجدبَر عَلَم ها به امامزاده وارد می شوند، تصریح کرد: انتقال عَلَم ها، حمل چوب علم و حتی لباس آن به امامزاده توسط خانواده خاصی از هر محل که به صورت موروثی به آن واگذار شده انجام می شود.

وی با بیان اینکه نحوه مدیریت سنتی مراسم محرم در ماسوله در میراث فرهنگی کشور به ثبت رسیده است، ادامه داد: پیکی از خانواده خاصی که این رسم به آنها به ارث رسیده از محله مسجدبَر در محله های سه گانه حضور می یابد و دعوت می کند که عَلَم ها را به داخل مسجد یا امامزاده انتقال دهند که این رسم و سنت باید اجرا شود.

حنیفه زاد ماسوله با تاکید بر اینکه خانواده هایی که رسم به آنها رسیده باید برای اجرای مراسم منتظر حضور پیک باشند،افزود: با مدیریت جدید و برای جلوگیری از ایجاد هرج و مرج برای اجرای این مراسم از هر محل، به تعداد ۶یا ۷نفر کارت صادر می شود و تنها این افراد مجاز هستند که داخل مراسم طوق بندی بروند.

وی به توزیع شربت و اجرای تعزیه خوانی در محله مسجدبر به هنگام بستن علم ها و آماده شدن آنها برای خروج از امامزاده اشاره کرد و گفت: به حرمت امامزاده اولین علمی که از امامزاده خارج می شود مربوط به محله مسجدبر است. محله ای که امامزاده در آن قرار دارد.

حنیفه زاد ماسوله با بیان اینکه طبق سنت دیرینه در سال های فرد عَلَم مسجد خانه بر دومین علمی است که باید از امامزاده خارج شود،عنوان کرد: در سال های فرد، بعد از علم مسجدبر، اسدمحله به عنوان سومین علم، مسجد کیسر چهارمین و آخرین علمی است که از امامزاده خارج می شود.

وی با بیان اینکه در سال های زوج، علم مسجد کیسر دومین و علم مسجد خانه بر چهارمین علمی است که از امامزاده خارج می شود، یادآور شد: علم مسجد اسدمحله همواره سومین علمی است که از امامزاده خارج می شود.

حنیفه زاد ماسوله عنوان کرد: برای حفظ نظم و آرامش در اجرای این مراسم، دسته های عزاداری که از محله های سه گانه به سمت محله مسجدبر حرکت می کنند باید طبق نظم خاصی وارد صحنه شوند. به این گونه که محله ای که علم آن دوم وارد امامزاده می شود عزاداران آن باید آخر وارد صحنه شوند؛ چرا که هر محلی وارد صحن می شود جمعیت محله قبلی کنار زده می شود.

مراسم تشت گردانی یکی از سنت های عزاداری در ماسوله است

وی با بیان اینکه محله مسجدبر بدلیل حضور امامزاده در آن محل، علم را اول تحویل می گیرد، گفت: محله ها با تحویل علم خود به سمت محله خود حرکت می کنند و این بار با داشتن علم، شروع به راه اندازی و حرکت دسته عزاداری به سمت هر یک از محل های ذکر شده می کنند.

حنیفه زاد ماسوله با بیان اینکه با تحویل علم، هر یک از محله ها با حرکت دسته عزاداری به سمت هر چهار محله حرکت می کنند، ابراز کرد: این مراسمات تقریبا ساعت ۱۵آغاز و قبل از اذان مغرب تمام می شود. بعد از اجرای مراسم دسته ها برای اقامه نماز به سمت مساجد محل خود حرکت می کنند.

وی مراسم تشت گردانی را یکی دیگر از سنت های عزاداری در ماسوله دانست و عنوان کرد: مراسم تشت گردانی یکی از سنت های قدیمی در ماسوله است که به یاد لبان تشنه امام حسین(ع) و یاران باوفایشان در روز پنجم محرم در ماسوله برگزار می شود.

حنیفه زاد ماسوله تصریح کرد: تشت در این مراسم نماد مشک سقای کربلا و آب نماد، رود فرات است که به روی امام حسین(ع) و یارانشان بسته شد. اهالی محله کیسر به این منظور که اگر امروز یزیدیان آب را به روی سپاه امام حسین(ع) بستند، با خروج تشت ها از خانه، در محله حرکت می کنند تا بدین گونه با آوردن آب جزء یاران امام حسین(ع) شوند.

وی متذکر شد: سنت تشت گردانی تنها مخصوص محله کیسر ماسوله است.

حنیفه زاد ماسوله با بیان اینکه یکی از شگفتی های ماه محرم در ماسوله این است که محرم در این شهرک از بعدازظهر عید قربان آغاز می شود، گفت: مردم این شهرک تاریخی ارادت خاصی نسبت به سرور و سالار شهیدان دارند و عزاداری خود را قبل از آغاز محرم آغاز می کنند. در بعدازظهر عید قربان اهالی این شهرک دسته عزاداری را راه می اندازند و ندای«یا حسین میا به کوفه، کوفیان وفا ندارند» سر می دهند.

وی به جالب بودن این دسته عزاداری برای مردم در عید قربان اشاره کرد و ادامه داد: دلیل راه اندازی دسته عزاداری اینست که امام حسین(ع) در روز سوم شعبان وارد مکه شدند و تا موسم حج در آنجا ماندند. خبر رسید که یزید عده ای را فرستاده تا ایشان را به شهادت رسانند. امام نیز در یوم الترویه حج شان را به عمره تبدیل و تصمیم به خروج از مکه گرفتند.

حنیفه زاد ماسوله با بیان اینکه حرکت دسته عزاداری در عید قربان تنها در ماسوله برگزار می شود، افزود: در زمان رویت هلال ماه که بیانگر آغاز ماه محرم است مراسم سنج زنی نیز در امامزاده عون نیز برگزار می شود.

وی با بیان اینکه به حرمت امامزاده همه محله ها سر ساعت خاصی قبل از اذان برای بیان مسائل و مشکلات در خصوص برگزاری مراسم علم بندان در امامزاده جمع می شوند، خاطرنشان کرد: برای حفظ نظم تا زمان برگزاری مراسم علم بندان، از هر محلی یک یا دو نفر گرو در امامزاده می مانند تا از قانون وضع شده تخطی نکنند.

حنیفه زاد ماسوله با بیان اینکه در صورت تخطی از قوانین وضع شده در مراسم باید جریمه که معمولا شکر است توسط افراد پرداخت شود، ادامه داد: برای برقراری نظم و اینکه نکند زمانی سنج را محلی زودتر از زمان محل دیگر بزند فردی گرو گرفته می شود. مایه افتخار است که فرد گرو گرفته ضامن برقراری نظم در مراسم است.

وی اضافه کرد: به محض زدن سنج توسط اولین محل، سه محله دیگر نیز نسبت به سنج زنی اقدام می کنند. محله ها در چند نقطه و به تعداد مساجدی که دارند سنج می زنند. در واقع این عمل آهنگ شروع برپایی مراسم عزاداری امام حسین(ع) است.

حنیفه زاد ماسوله با بیان اینکه محله ها یکبار در محل خود و سپس در سه محله دیگر حرکت می کنند، افزود: سپس چهار محله در مسجد عون بن علی(ع) پسر محمد حنیفه نوه حضرت علی(ع) جمع می شوند و اجازه برپایی مراسم عزاداری امام را می گیرند.

وی متذکر شد:در چهار روز نخست محرم به ترتیب شربت دهی، دسته چهار محله حرکت خواهند کرد. بدین گونه که در ابتدا مسجدبر و آخرین دسته مربوط به مسجد اسدمحله خواهد بود.

اجرای مراسم سنتی شمع داری در ماسوله

حنیفه زاد ماسوله با بیان اینکه در روز هفتم و هشتم به صورت سنتی مراسمی در ماسوله اجرا نمی شود، متذکر شد: غروب تاسوعای حسینی دسته عزاداری خاصی از محله مسجدبر به نام دسته «الوداع» به سمت امامزاده حرکت می کند.

وی با یادآوری اینکه این دسته های عزاداری به صورت سینه زنی می باشند، تصریح کرد: دسته شمع داری مراسم سنتی دیگر است که ساعت یک شب ابتدا از محله خانه بر آغاز می شود و سپس با رسیدن به هر محله ای دسته آن محل به دسته اضافه شده و با شمع روشن شروع به حرکت می کند.

حنیفه زاد ماسوله با بیان اینکه در صبح روز عاشورا نیز دسته ها زنجیززنی ندارند، خاطرنشان کرد: دسته های چهار محله ماسوله با هم بعد از طلوع آفتاب در روز عاشورا در چهار محل مذکور حرکت می کنند.

وی به برگزاری مراسم تعزیه توسط محله کیسر در بعدظهر عاشورا اشاره کرد و افزود: تنها در بعدازظهر عاشورا مسجد محله خانه بر مراسم سنتی زنجیرزنی را اجرا می کنند. نحوه زنجیرزنی ماسوله ای ها سه ضرب و متفاوت از سایر شهرهای استان است.

حنیفه زاد ماسوله در پایان به توزیع شربت،چای دارچینی و آش و شیر برنج در این ایام بین عزاداران اشاره و اظهار کرد: شکل علم ماسوله متفاوت است و در هیچ جای کشور مشاهده نمی شود و منحصر به ماسوله است. این علم بلند به صورت عمودی و براحتی توسط یک نفر قابل حمل است.

علم بندان یا طوق بندی نقطه اوج آیین های عزاداری اهالی ماسوله است

در ادامه دکتر مصطفی پورعلی مدیر پایگاه میراث فرهنگی ماسوله در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه مراسم سنتی علم بندان همه ساله در ششم محرم با استقبال انبوه عزاداران حسینی از نقاط مختلف استان و کشور در شهر تاریخی ماسوله برگزار می شود، اظهار کرد: برگزاری سنت های مختلف عزاداری سرور و سالار شهیدان در این شهر تاریخی از قدمت بسیاری برخوردار است .

وی علم بندان یا طوق بندی را نقطه اوج آیین های عزاداری اهالی ماسوله دانست و افزود: برای برپایی عزای امام حسین(ع) مجموعه آیین­ هایی از دیرباز بر اساس تفاهم و توافقی تاریخی، میان اهالی و هیات امنای مساجد چهار محل با نظم خاصی برگزار می­ شود.

ثبت نظام مدیریت سنتی مراسم عزاداری محرم ماسوله در فهرست معنوی کشور

پورعلی با بیان اینکه این نظم سنتی به ویژه در دهه اول محرم برخوردار از ویژگی ­های ارزشمندی است،خاطرنشان کرد: شورای ثبت میراث فرهنگی کشور، «نظام مدیریت سنتی مراسم عزاداری دهه اول محرم ماسوله» را به طور مجزا به شماره ۶۸۸ در فهرست میراث معنوی(ناملموس) ایران به ثبت رسانده ­است.

وی به سند توافق مکتوب اهالی در این ­خصوص مربوط به سال 1260 هجری قمری اشاره کرد و گفت: بر طبق این سند آمده­ است: برای طوق­ بندی عَلَم­ های محلات اربعه ماسوله، همه ساله عَلَم محله مسجدبر مقدم باشد و در سال های فرد، علم محله خانه­ بر بعد از علم محله مسجد­بر برود؛ در همان سال شربت دهی محله خانه­ بر بعد از شربت دهی محله کشه سر باشد و در سال های زوج، علم محله کشه­ سر بعد از علم محله مسجد­بر برود و همان سال شربت دهی محله کشه­ سر بعد از شربت دهی محله خانه­ بر باشد و علم محله اسدمحله همه ساله میانه رو باشد و شربت دهی محله مذکور بعد از اتمام شربت دهی تمام محلات انجام شود.

پورعلی یکی از آیین­ های بسیار تاثیرگذار در دهه اول محرم را مراسم غروب عاشورای ماسوله دانست و ادامه داد: در این وقت، چهار علم کاملا با پارچه سیاه پوشانده و به صورت افتاده در داخل شهر گردانده می­شوند.

ترویج گردشگری غیرفرهنگی به ماسوله آسیب می زند

وی با بیان اینکه مراسم مربوط به عزای سرور و سالار شهیدان در ماسوله در بعدازظهر روز عید قربان با برپایی دسته عزاداری بازار تاریخی آغاز می ­شود،گفت: این مراسم در دهه­ های عزاداری تا پایان صفرماه در خانه­ های تاریخی تداوم می یابد. همچنین در برخی از خانه­ های تاریخی ماسوله منبر عزاداری امام حسین در تمام سال در گوشه­ ای از خانه برپاست.

پورعلی به ترویج انبوه گردشگری غیرفرهنگی در ماسوله به عنوان یکی از آسیب ها اشاره کرد و گفت: گردشگری غیرفرهنگی علاوه بر آسیب­ های فرهنگی و اخلاقی به لحاظ زیست محیطی نیز، به این شهر تاریخی آسیب­ های فروانی زده است .

مرمت امامزاده عون و مسجد جامع ماسوله

وی با تاکید بر رعایت موازین فرهنگی این شهر تاریخی، تصریح کرد: اگر خواهان رونق گردشگری می باشیم باید به سمت گردشگری فرهنگی در ماسوله حرکت کنیم.

پورعلی با بیان اینکه گردشگری مذهبی به عنوان یکی از زیرمجموعه های گردشگری فرهنگی حائز اهمیت است، خاطرنشان کرد: آیین ها و سنت ها، گنجینه های ارزشمند تاریخ و فرهنگ ما محسوب می شوند. فراهم کردن امکانات و زیرساخت ها برای برگزاری این آیین ها از اهمیت بسیاری برخوردار است که در این راستا مرمت مجموعه امامزاده عون(ع) و مسجد جامع شهر تاریخی که بخش قابل توجهی از مراسم دهه اول محرم در آن برگزار می شود از سوی پایگاه میراث فرهنگی در چندماهه گذشته صورت گرفته است.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی ماسوله در پایان با بیان اینکه امیدست با ثبت جهانی ماسوله مقدمات ثبت جهانی آیین­ های معنوی منظر فرهنگی ماسوله نیز فراهم شود،اظهار کرد: ماسوله از نظر بسیاری از صاحبنظران یک «شهر موزه» محسوب می­ شود؛ موزه در یک معنا «مکانی برای یادآوری خاطره­هاست»، برای مثال در دهه اول محرم هر سال، ماسوله به مثابه یک شهر موزه، مکانی می­ شود برای یادآوری و پاسداشت رخدادهای مربوط به واقعه کربلا .

آیین ها و رسوم مذهبی ریشه در باورهای یک ملت دارند

سید محمدعلی حسینی نسب رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فومن در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه گردشگری واژه ای عام است،اظهار کرد: بازدید از اماکن مذهبی و شرکت در مراسم آیینی جوامع مختلف، تجلی گردشگری آیینی یا مذهبی است.

وی افزود: آیین ها و رسوم فرهنگی و مذهبی ریشه در باورهای یک ملت دارند و امروز به عنوان یک فرصت با هدف رونق گردشگری شناخته می شود.

فومن دارای پتانسیل گردشگری مذهبی است

حسینی نسب با بیان اینکه اجرای مراسم سنتی یکی از راه های جذب توریسم است، خاطرنشان کرد: گردشگری مذهبی در استان گیلان و خصوصاً شهرستان فومن یکی از پتانسیل های قابل توجه و قابل برنامه ریزی برای جذب توریسم و گردشگر به این منطقه است.

وی با بیان اینکه همواره در طول سال با هدف تفریحی، خوراک و طبیعت گردی، استان گیلان و شهرستان فومن مورد توجه گردشگران است که از مواهب طبیعی، اماکن تاریخی، زیارتگاه ها و مساجد استفاده می کنند،خاطرنشان کرد: غیر از شهرهای مذهبی چون مشهد و قم،استان گیلان و شهرستان فومن نیز به دلیل وفور ابنیه مذهبی،امامزادگان، بقاع متبرکه و آثار تاریخی مذهبی در نقاط مختلف، دارای پتانسیل گردشگری مذهبی است.

حسینی نسب به وجود بقاع مختلف با قدمت بسیار در سطح استان گیلان اشاره کرد و گفت: در شهرستان فومن نیز بقاعی در خود شهر، روستاهای کلرم،ماسوله،روستای فوشه وجود دارد که توسط پایگاه میراث فرهنگی مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه تعریف بقاع به عنوان هدف گردشگری و جذب گردشگران نیازمند یک برنامه جامع است،تصریح کرد: متولی امور اکثر بناهای مذهبی در کشور سازمان اوقاف، امور خیریه کشور و سازمان تبلیغات اسلامی است، در حال حاضر برنامه ریزی در این خصوص به صورت منسجم توسط ادارات مربوطه فراهم شده است.

حسینی نسب به گستردگی زیارتگاه ها و بقاع متبرکه در سرتاسر استان گیلان اشاره کرد و گفت: این اماکن، مامنی برای تجمع گردشگران از نقاط مختلف کشور است. این اماکن عملا مورد استفاده اکثر گردشگران قرار می گیرد که برنامه ای برای استفاده مستقیم از این بقاع نداشته اند. لیکن به صورت گذرا و یا برای ادای فریضه نماز،استفاده از امکانات رفاهی، آرامش و امنیت مهیا شده در جوار این اماکن، موجب اطراق و بازدید گردشگران قرار می گیرد.

اجرای مراسم مذهبی می تواند در تقویت هویت دینی ما اثرگذار باشد

وی با بیان اینکه همواره در طول سال شاهد هستیم که مقاصدی چون ماسوله و قلعه رودخان بدلیل دارا بودن اماکن تاریخی و مذهبی با هدف طبیعت گردی و اقامت مورد استفاده گردشگرانی از سوی حوزه های علمیه و نهادهای مذهبی قرار می گیرد، خاطرنشان کرد: بحث گردشگری مذهبی در کشور ما بسیار گسترده است و جای رشد و توسعه دارد و زیارت،انجام فرایض و اقامت در اماکن تنها یک بخش قضیه است.

حسینی نسب ادامه داد: اینکه گردشگری مذهبی را تنها منحصر به ابنیه بدانیم نادرست است.لزومی ندارد که گردشگری مذهبی به ابنیه ختم شود.هدف و یا مسیری که در سفر توسط برنامه ریز و یا راهنما تعیین می شود اگر با نگرش تحکیم مبانی دینی باشد و آرامش و بهره از زیبایی های آفرینش را ترویج نماید آن سفر را می توان به عنوان ترویج گردشگری مذهبی معرفی کرد.

وی اضافه کرد: به نظر بنده لزوما عنوان بازدید از اماکن مذهبی فقط شاکله سفر مذهبی نیست بلکه سفر تفریحی و طبیعت گردی نیز می تواند به تعالی روح و و نگرش های مذهبی فرد و خانواده منجر شود.

حسینی نسب با بیان اینکه اجرای مراسم مذهبی می تواند در تقویت هویت دینی ما اثرگذار باشد، متذکر شد: اجرای آیین ها و مراسم سنتی و مذهبی که از نسلی به نسل دیگر منتقل می شوند حاوی پیام هایی است که در زمان اجرا به مخاطبین خود انتقال می یابند. به عنوان نمونه اجرای مراسم عاشورای حسینی بیانگر باورهای مذهبی و ارادت شیعیان به ائمه اطهار(ع) است که پس از قرن ها به ما رسیده است.

وی با بیان اینکه بدون تردید اجرای مراسم سنتی در ارتقای نگرش مذهبی اثرگذار است افزود: ماسوله همواره در طول سال پذیرای خیل زیادی از مسافران و گردشگران است. قالب جمعیت حاضر در ماسوله در ایام محرم و در اجرای مراسمات سنتی، خودِ اهالیِ ماسوله و بستگان و میهمانان هستند که در نقاط مختلف کشور ساکنند و به شوق شرکت در مراسم علم بندان ماسوله به این شهر تاریخی رجعت می کنند.

رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فومن در پایان با بیان اینکه در تاسوعا و عاشورای حسینی جمعیت مشتاقِ بازدید از ماسوله به حدی افزایش می یابد که اقامت بدلیل حضور خودِ اهالی و میهمانانِ مشتاق، نیازمند برنامه ریزی قبلی به جهت حضور در ماسوله و اقامت گردشگران است،ابراز کرد: مراسم محرم در ماسوله بدلیل اجرای آیین های سنتی خاص، معماری کم نظیر، طبیعت بی مثال، متفاوت از سایر نقاط کشور است.

گزارش از مریم محسنی خبرنگار ایسنا-منطقه گیلان

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان