Friday، 01 March 2024 | جمعه، 11 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : فرماندار شهرستان مرزی بندر آستارا گفت: حذف نشدن جریمه کامیون های ایرانی از سوی کشور آذربایجان منتج به اقدامات متقابل از سوی جمهوری اسلامی ایران می شود.

«دکتر یونس رنجکش کیسمی» در چهارمین نشست مشترک مرزی آستارای جمهوری اسلامی ایران و آستارای جمهوری آذربایجان که در سال 1396 با حضور مقامات دو کشور به میزبانی اداره کل گمرک شهرستان مرزی بندر آستارا برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به سابقه اشتراکات که بین مردم شهرهای مرزی دو کشور وجود دارد، باید بتوانیم در گسترش روابط دو کشور سهیم باشیم.

وی ضمن اعلام آمادگی در خصوص گسترش روابط و مناسبت های محلی سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، ورزشی و فرهنگی بین شهرهای مرزی آستارای ایران و آذربایجان، افزود: یکی از محورهای این نشست ارائه خدمات گمرکی مناسب در مرز دو کشور است که با توجه به آمادگی ایران و گمرک آستارا امیدواریم طرف آذری نیز آمادگی های لازم را در این زمینه برای گسترش مناسبات داشته باشد.

وی مرز آستارا را یکی از مرزهای پرتردد کشور دانست و ادامه داد: آمارها نشان می دهد سالانه بیش از 800 هزار تردد از این مرز انجام می شود که باعث شده مرز آستارا به یکی از مرزهای پرتردد کشور تبدیل شود و البته این حجم تردد نیز در این بین مشکلاتی را بوجود آورده است که باید با تفاهم همدیگر مرتفع کنیم.

دکتر رنجکش کیسمی یکی از این مشکلات را لغو مجوز کالای همراه مسافر اعلام کرد و توضیح داد: پیش از این مسافران می توانستند تا سقف 80 دلار کالا با خود حمل کنند که متأسفانه این مجوز از سمت کشور آذربایجان به صورت یک طرفه لغو شده است و از همین رو برای رونق مجدد داد و ستد محلی ، نیازمند تجدید نظر در این زمینه هستیم.

وی به آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای 24 ساعته شدن خدمات گمرکی در مرز اشاره کرد و یادآور شد: بسترهای لازم برای اجرایی شدن آن از سوی دولت ایران وجود دارد در صورت همکاری طرف آذری این اقدام می تواند نقش مهمی در تسهیل خدمات داشته باشد.

فرماندار آستارا در ادامه از برخی اقدامات در زمینه جریمه کامیون های ایرانی از سوی کشور آذربایجان سخن گفت و تصریح کرد: البته این کامیون ها به ضعم طرف آذری غیراستاندارد اعلام می شود و از نظر ما مشکلی ندارند و اگر این جرایم لغو نگردد منتج به اقدامات متقابل از سوی ایران نیز خواهد شد که در آن صورت باعث شده هزینه قیمت تمام شده کالا و خدمات بالا رفته و صرفه اقتصادی نداشته باشد که امیدواریم همکاری های فی مابین موجب رفع مشکلات شود.

فرماندار آستارا در بخش دیگر سخنان خود به بحث ورود زائرین اربعین حسینی از کشور آذربایجان اشاره کرد و گفت: باتوجه به ورود هزاران زائران برای شرکت در مراسم اربعین حسینی در عراق و عبور از خاک جمهوری اسلامی از مرز آستارا ، در راستای کاهش زمان معطلی در گمرک ایران بهتر است بیمه شخص ثالث زائرین در خود کشور مبدأ صورت بگیرد تا بتوانیم در ارائه خدمات بهتر به آنان اقدام نمائیم.

وی اظهار داشت: آمادگی کامل برای پذیرایی از زائران اربعین حسینی جمهوری آذربایجان در خاک جمهوری اسلامی را داریم و تمام تلاش ها برای ایجاد خدمات مناسب به این زائران است.

وی در ادامه از آمادگی شهرستان آستارا برای برقراری روابط اجتماعی، ورزشی و فرهنگی در سطح دو شهر مرزی خبر داد و گفت: این نوع روابط موجب تقویت و انسجام روابط دو کشور همسایه می شود.

وی افزود: ما علاقمندیم سطح روابط را گسترش دهیم و در همین راستا براساس هیأت های وزرای امور خارجه ، آمادگی برگزاری المپیاد فرهنگی ورزشی و برگزاری نمایشگاه های اقتصادی و تجاری در دو شهر مرزی آستارای ایران و آذربایجان را داریم.

به گزارش ایسنا، در این نشست علاوه بر فرماندار شهرستان مرزی بندر آستارا، «محمد شهبازی» ناظر گمرکات استان گیلان، «داداشی» رییس دفتر نمایندگی وزارت خارجه در گیلان، «الله ورن محمود اوف» معاون امور اجرایی آستارای جمهوری آذربایجان، «دلاور فرض علی اف» مدیرکل امور بین الملل و مشاور رییس کل گمرک جمهوری آذربایجان، «میرمحمود میر عطایف» و «آقا واله آقایف» رییس و معاون گمرک آستارای جمهوری آذربایجان حضور داشتند./ منبع : ایسنا

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان