Monday، 26 February 2024 | دوشنبه، 07 اسفند 1402
1 2

مدیر کل اداره اوقاف و امور خیریه استان گیلان بابیان اینکه همگی مدیون وقف می باشیم زیرا بزرگ شده، حوزه های علمیه، مساجد و منابر هستیم، گفت: مبلغین، معلمین، علما و مؤثرین باید در نهادینه کردن فرهنگ وقف در جامعه اهتمام ورزند.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت حجت الاسلام والمسلمین ستاد علیزاده ظهر امروز مسجد جامع لشت نشاء با تبیین اهمیت وقف در جامعه اظهار کرد: هدف وقف گره گشایی از درد مردم می باشد، زیرا واقف درد مردم را می داند و بر اساس این فهم مال خود را در جامعه تقسیم می نماید.

مدیرکل اداره اوقاف و امور خیریه استان گیلان با اذعان به اینکه مشکلات اقتصادی و عدم اشتغال، جوانان را از مسیر انقلاب اسلام و اهل بیت (ع) دور می دارد، گفت: یکی از مثمر ثمر ترین راه های حل این بحران ترویج فرهنگ وقف می باشد.

علیزاده بابیان اینکه همگی مدیون وقف می باشیم زیرا بزرگ شده، حوزه های علمیه، مساجد و منابر هستیم، گفت: مبلغین، معلمین، علما و مؤثرین باید در نهادینه کردن فرهنگ وقف در جامعه اهتمام ورزند.

مدیرکل اداره اوقاف و امور خیریه استان گیلان با اشاره به حدیثی از امام موسی بن جعفر علیه السلام که فرمودند: "خداوند زمین را آفرید و آن را وقف بشریت کرد" گفت: بزرگ ترین واقف، خداوند است زیرا زمین خود را وقف مردم کرده است.

وی با اشاره به سؤالاتی مبنی بر درمانگاه موجود در لشت نشا گفت: از وقف می توان برای توسعه فرهنگی، اقتصادی درمانی و غیره جامعه بهره مند شد.

علیزاده مردم لشت نشا را مردمی باایمان و باتقوا دانست و افزود: پرداخت حق موقوفه ها به نفع خود مردم می باشد زیرا آن ها به حساب شخصی یا اداره شهرستان و کشور واریز نمی گردد.

وی بابیان اینکه در سال ۹۵ از موقوفه ها ۵۰ میلیون تومان به درمانگاه لشت نشاء کمک شد، تصریح کرد: برخی ها بر اساس امیال خود به اوقاف تهمت می زنند که باید گفت، همه آن ها دروغ محض است، این تهمت بزرگی است هیچ پولی به تهران نمی رود.

مدیر کل اداره اوقاف و امور خیریه استان گیلان با تاکید بر اینکه این پرداخت ها بر اساس شرع و قانونِ قانون گذار است، گفت: شاید ما مقصر هستیم که نتوانستیم بعد از گذشت این همه سال شرایط وقف و موقوفه ها را تبیین نماییم.

وی بابیان اینکه درآمد حاصل از آن به شهر خود تان باز می گردد، گفت: امیدوارم که با استقبال و همکاری بی نظیر خود بتوانید این درمانگاه را به یک بیمارستان مجهز تبدیل نمایید.

وی تصریح کرد: بر اساس پیگیری های اداره کل اوقاف و امور خیریه استان گیلان و شهرستان رشت، موفق به تنفیذ اختیارات توسط رهبری معظم نظام و نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف و امور خیریه کشور شدیم.

وی بابیان اینکه تا آنجا که می دانم این تنفیذ غیر از استان گیلان در استان دیگری انجام نشده است، خاطرنشان کرد: متصرفینی که تا سال ۶۳ نسق زارعانه دارند از پرداخت حقوق معاف می باشند.

علیزاده بابیان اینکه اگر کسی از سال ۶۳ تا ۸۹ کاربری های مسکونی و باغداری و گلخانه را تعبیه دیده باشد، به پرداخت ۵ درصد عرصه به عنوان هزینه اولیه، دعوت می شود در صورتی که قبل از آن ۳۰ درصد بوده است.

مدیر کل اداره اوقاف و امور خیریه استان گیلان به اینکه کاربری های دیگر از جمله ورزشی، دامداری و صنعتی پرداخت ۳۵ درصد به ۱۰ درصد کاهش پیداکرده است، گفت: این بدان معناست که رهبری معظم نظام ۲۵ درصد تخفیف داده است.

وی بابیان اینکه اگر کسی توان پرداخت آن را نداشته باشد و این عدم توان برای ما به یقین برسد، گفت: ما میتوانیم با تنظیم سند اجاره بدون دریافت وجه صبر میکنیم و زمانی که صاحب آن قصد فروش آن را داشته باشد آن را دریافت می نماییم.

وی تصریح کرد: اگر کسی بر سر زمینی که حق وحقوق آن پرداخت نشده باشد نماز بخواند نماز آن دارای اشکال است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان